medicine.lv skaitļos

Lietotāji online210
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Bērnu slimnīca aicina savlaicīgi vakcinēties pret gripu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērnu slimnīca aicina savlaicīgi vakcinēties pret gripu

Tuvojoties gripas sezonai, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centrs aicina savlaicīgi parūpēties par vakcināciju pret gripu, lai pasargātu sevi, bērnus un augsta riska grupas cilvēkus no gripas komplikāciju riska.

Ar gripu visvairāk slimo tieši bērni, un bērni ir arī lielākie gripas izplatītāji, ātri inficējot ne tikai viens otru, bet arī vecākus, vecvecākus, bērnudārza un skolas pedagogus. Turklāt bērni gripas vīrusu izdala ilgāk nekā pieaugušie – līdz pat 10-20 dienām, kā arī ir neuzmanīgāki attiecībā uz roku un elpceļu higiēnu. Gripa var izraisīt tādas smagas komplikācijas kā plaušu iekaisumu (t.sk. bakteriālas pneimonijas), deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisumu, kā arī hronisku slimību, piemēram, hroniskas sirds mazspējas, bronhiālās astmas vai cukura diabēta paasinājumus.

Vakcinēties pret gripu ieteicams rudenī, pirms gripas sezonas sākuma, kas Latvijā parasti ilgst no janvāra (dažkārt – decembra) un turpinās līdz pat aprīlim. Ja bērns vecumā līdz deviņiem gadiem nekad iepriekš vēl nav saņēmis vakcīnu pret gripu un ar gripu iepriekš nav slimojis, uzsākot vakcināciju, būs nepieciešamas divas vakcīnas devas.

Savukārt tiem cilvēkiem, kuri iepriekš kādreiz jau saņēmuši vakcīnu pret gripu, atkārtoti vakcinējoties, aizsardzība izveidojas 14 dienu laikā pēc saņemtās potes. Ja  cilvēks pret gripu iepriekš nekad nav vakcinējies, imunitāte izveidosies mēneša laikā. Ikgadēja vakcinācija pret gripu ļoti būtiska ir bērniem vecumā no 6 mēnešiem, grūtniecēm jebkurā grūtniecības nedēļā, gados vecākiem cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, kā arī veselības aprūpes darbiniekiem.

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var veikt vienlaikus

Līdzīgi kā Covid-19, gripas vīrusi izplatās galvenokārt ar sīkiem pilieniem, kas rodas slimniekam klepojot, šķaudot vai runājot. Laiks no inficēšanās brīža, līdz parādās pirmie gripas simptomi, ilgst apmēram divas dienas. Par gripu var liecināt drudzis, klepus, kakla sāpes, iesnas vai aizlikts deguns bez iesnām, sāpes ķermenī vai “kaulu laušanas” sajūta, sāpes acu ābolos, galvassāpes, drebuļi, nogurums, dažkārt caureja un vemšana.

“Pērn Latvijā faktiski nebija gripas, jo tradicionālās gripas sezonas laikā Covid-19 izplatības mazināšanai noteikto drošības pasākumu dēļ bērni mācījās attālināti un lielākā daļa pieaugušo strādāja no mājām – bija mazāk savstarpēju, tuvu kontaktu un sabiedrība pastiprināti ievēroja elpceļu un roku higiēnu, sabiedriskās vietās lietoja sejas maskas. Taču tas nozīmē, ka sabiedrības imūnā atmiņa pret gripu kopš 2019. gada ir mazinājusies un pastāv augstāks saslimšanas un komplikāciju risks šajā sezonā,” skaidro Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska. “Ir jārēķinās ar to, ka būs grūti atšķirt, vai cilvēkam ir gripa, vai Covid-19, jo abām elpceļu saslimšanām ir līdzīgi simptomi. Atšķirība varētu būt tāda, ka gripai ir raksturīgs pēkšņs un straujš sākums, savukārt Covid-19 infekcija attīstās lēnāk. Ja cilvēks vēl nav vakcinējies pret Covid-19, tad vakcināciju pret gripu un Covid-19 var veikt vienā un tajā pašā dienā. Tas attiecas gan uz pirmās Covid-19 devas saņemšanu, gan otrās.” Sliktas pašsajūtas gadījumā aicinām palikt mājās un neapmeklēt darbu, bērnudārzu vai skolu, kā arī publiskas vietas un pasākumus, par turpmāko rīcību konsultējoties ar savu ģimenes ārstu pa tālruni.

Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centrā vakcinācija pieejama kā bērniem, tā pieaugušajiem. Bērni šeit var saņemt valsts apmaksātus pakalpojumus, savukārt pieaugušie – maksas pakalpojumus. Par maksu Ģimenes vakcinācijas centrā šogad pirmo reizi būs pieejama arī nazālā jeb izsmidzināmā (spray) veida gripas vakcīna, kas piemērota bērniem vecumā no diviem līdz 18 gadiem.

BKUS atgādina, ka valsts kompensē gripas vakcinācijas izmaksas 100% apmērā bērniem vecumā no sešiem līdz 23 mēnešiem, visiem bērniem ar hroniskām saslimšanām un grūtniecēm, kā arī iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Slimnīcas / stacionārā ārstēšana":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".