medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12082
Nozares raksti1505
Ekspertu atbildes21477
Bērnu onkoloģija Latvijā: Diagnostika un ārstēšanas iespējas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērnu onkoloģija Latvijā: Diagnostika un ārstēšanas iespējas

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Latvijā katru gadu tiek diagnosticēti aptuveni 50-60 jauni bērnu onkoloģijas gadījumi. Izdzirdot vārdu “bērnu onkoloģija”, cilvēka domas lielākoties nonāk pie sliktākajiem iespējamajiem scenārijiem. Vienlaikus Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pediatre un hematoonkoloģe Elizabete Cebura uzsver, ka, lai arī šī diagnoze ir smags un ļoti emocionāls notikums, tomēr salīdzinājumā ar pieaugušo onkoloģiju bērniem ir ievērojami labāki ārstēšanas rezultāti.

Kas jāzina vecākiem, saskaroties ar šo diagnozi? Kādas pazīmes liecina par iespējamo saslimšanu un kur vērsties pēc palīdzības? Par šiem un citiem jautājumiem stāsta BKUS pediatre un hematoonkoloģe Elizabete Cebura.

Ārstēšanas iespējas turpina uzlaboties

Latvijā gada laikā tiek diagnosticēti 50-60 jauni bērnu onkoloģijas gadījumi. Šis skaits diemžēl jau vairāku gadu garumā nesamazinās, taču, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, nav arī vērojams krass pieaugums, aktuālo situāciju komentē pediatre. Dažos gadījumos nākas sastapties ar situācijām, kad tiek atklāts recidīvs, respektīvi, ļaundabīga saslimšana atkārtojas pēc slimības veiksmīgas izārstēšanas iepriekš.

Lielākā daļa onkoloģisku saslimšanu bērnu vecumā ir ļoti agresīvas jeb ļaundabīgas, taču daļai jaunveidojumu, kuri ir diagnosticēti bērniem un tiek izoperēti, agresivitātes pakāpe var būt zema un pēc operācijas cita ārstēšana var nebūt nepieciešama. Eksperte uzsver, ka ārstēšanas iespējas un pieejas turpina uzlaboties. Ir slimību grupas, kur iespējama remisijas sasniegšana 85-90% gadījumu, piemēram, Hodžkina limfoma, akūta limfoblastu leikēmija, nefroblastomas u. tml. Taču vēl aizvien ir dažu audzēju grupas, kuru ārstēšana ir izaicinājums un izārstēšanas rezultāti ir krietni zemāki, piemēram, atsevišķi centrālās nervu sistēmas ļaundabīgi audzēji. Ja salīdzinām izārstēšanas rezultātus Latvijā un pasaulē, tad tie ir ļoti līdzīgi.

Kas var liecināt par iespējamo saslimšanu?

Bērnu onkoloģisko slimību sākotnējie simptomi var būt ļoti dažādi arī vienas diagnozes ietvaros. Būtiski, ka tie praktiski nekad nav specifiski konkrētai slimībai un var būt grūti atpazīstami, jo atgādinās ikdienišķas saslimšanas. Taču ir pazīmes, kuras vienmēr var būt kā “sarkanais karogs” un norādīt par nopietnu saslimšanu, stāsta ārste.

Kopumā pazīmes, kas varētu liecināt par onkoloģisku saslimšanu, ir sekojošas – ilgstošs un atkārtots drudzis bez citām infekcijas pazīmēm, izteikts nogurums un svara zudums relatīvi īsā laika posmā, asiņošanas tendence, kas iepriekš nav bijusi, zilumi pie minimālām traumām, deguna asiņošana u.tml., limfmezglu palielinājums, kas progresīvi pieaug vai saglabājas, īpaši, ja tie ir nesāpīgi, parādījušies pēkšņi un nesaistīti ar kādu akūtu saslimšanu. Tāpat bērnam var būt nesāpīgs rīkles mandeļu palielinājums ar strauju progresiju, kas rada rīšanas un elpošanas traucējumus, nesāpīgs sēklinieku palielinājums (vienpusējs vai abpusējs). Sāpes, kas ieilgst vai atkārtojas, vienmēr ir brīdinošs simptoms. Maziem bērniem par sāpēm var liecināt uzvedība – nemiers, raudulība, pārstāšana staigāt. Sāpes mugurā bērnam ir ļoti svarīgs simptoms, īpaši, ja tās pastiprinās naktī un mazinās sēdus vai pussēdus pozīcijā. Tāpat jebkurš jaunveidojums, pietūkums jebkurā ķermeņa daļā, pirms nav pierādīts pretējais, būtu jāuztver ar aizdomām – tas varbūt jebkur – uz ekstremitātēm, krūšu kurvja, vēdera, galvas rajonā utt. Tas var būt arī vēdera apjoma straujš palielinājums, kas ir vai nav saistīts ar sāpēm un vēdera izejas vai urinācijas traucējumiem.

Par centrālās nervu sistēmas audzēju (galvas smadzeņu audzēju) var liecināt sekojoši simptomi vai to kombinācijas: apziņas traucējumi, pēkšņa šķielēšana, redzes dubultošanās, acs ābola izvirzīšanās, rīšanas un runas traucējumi, sejas mīmikas asimetrija,  līdzsvara un gaitas, kustību traucējumi, augšanas un attīstības apstāšanās, izspīlēts avotiņš un pavērtas galvaskausa šuves zīdaiņiem, kā arī galvassāpes, kuras nereti atvieglo pavadoša vemšana. Šīs galvassāpes ļoti bieži ir tieši agri no rīta.

Ja vecākiem ir šaubas par bērna veselību, tad pirmais pie kā vērsties ir bērna ģimenes ārsts vai pediatrs, kurš izvērtēs sūdzības un veiks pirmos nepieciešamos izmeklējumus. Šaubu un aizdomu gadījumā ģimenes ārsts var nosūtīt tālākai konsultācijai pie bērnu hematoonkologa BKUS, tai skaitā piesakot arī uz prioritāras rindas konsultāciju, taču bērns arī uzreiz var tikt nosūtīts uz BKUS neatliekamās palīdzības nodaļu. BKUS ir vienīgā iestāde Latvijā, kur sniedz specializētu palīdzību bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām, tādēļ visos gadījumos, kad ir aizdomas par onkoloģiju, bērnam ir jānonāk šeit, īpaši runājot par operācijas, biopsijas veikšanu un audzēja audu laboratorisku diagnostiku un izmeklēšanu, stāsta daktere.

Ārstēšanas process

Pēc izmeklējumu veikšanas un diagnozes apstiprināšanas pacients nonāk hematoonkoloģijas nodaļā, kur tiek uzsākta ārstēšana. Tā tiek individuāli noteikta katram pacientam, ņemot vērā konkrēto slimību, stadiju un individuālos riskus, tai skaitā vecums, iedzimtība un alerģijas. Jāņem vērā, ka audzēja ārstēšana ir ilgstošs process.

Ārstēšanas procesā var tikt kombinētas vairākas metodes – ķīmijterapija, staru terapija un operācija. Arvien biežāk tiek iekļautas jaunas metodes, piemēram, t.s. bioloģiskā jeb mērķterapija, kas iznīcina konkrētā audzēja šūnas, tās atpazīstot pēc kādām konkrētām pazīmēm.

Ārste skaidro, ka labvēlīgu ārstēšanas rezultātu lielā mērā nosaka audzēja veids un tā agresivitāte. Nozīme ir arī tam, cik nepārtraukti izdodas nodrošināt ārstēšanas programmu. Būtiska loma ir līdzestībai un sadarbībai starp mazo pacientu un tā ģimeni un medicīnas personālu. Tāpat labvēlīgs rezultāts ir ne vien pašas slimības izārstēšana, bet arī labas dzīves kvalitātes nodrošināšana un uzturēšana arī pēc tam, tāpēc jau intensīvās ārstēšanas laikā ir jāveicina normālas attīstības (gan fiziskās, gan psihoemocionālās) nodrošināšana, saglabājot dienas režīmu, higiēnas normu ievērošanu,  fiziskas aktivitātes individuālu iespēju robežās, sabalansētu un drošu uzturu, “ekrāna laika” ierobežošanu atbilstoši bērna vecumam, kā arī mācību turpināšanu skolas vecuma bērniem.

Neatkarīgi no tā, kādā vecumā bērniņš ir saslimis, bērna organisms vēl aizvien attīstās un nobriest, tāpēc mediķu mērķis ir ne vien izārstēt onkoloģisku saslimšanu, bet arī maksimāli nekaitēt augošam bērna organismam, mazinot blakusparādības, tai skaitā tās, kuras var attīstīties daudzus gadus vēlāk. Šī iemesla dēļ visu medikamentu devas tiek noteiktas individuāli, kā arī, piemēram, staru terapija netiek veikta ļoti agrīna vecuma bērniem.

Eksperte uzsver, ka ārstēšanas procesā vecākiem noteikti nevajadzētu ar citiem bērniem salīdzināt sava bērna slimību un terapijas gaitu, jo arī tad, kad diagnozes ir vienādas, katrs slimības gadījums ir individuāls. Tāpat katram cilvēkam ir savi individuāli faktori, kas nosaka, kāda ir medikamentu vai procedūras panesamība. Eksperte aicina uzticēties un paļauties uz ārstējošo personālu. Izmisuma brīžos var rasties vēlme palīdzēt bērnam cīnīties ar saslimšanu, izmēģinot dažādus augu valsts vai homeopātiskos līdzekļus, tomēr šie līdzekļi nav zinātniski izpētīti un pierādīti, vēl vairāk – to lietošana var sarežģīt medicīnisko ārstēšanu un izraisīt nevēlamas blaknes, piemēram, aknu vai nieru darbības traucējumus.

Pieejamais atbalsts

BKUS nodrošina ne vien audzēja diagnostiku un ārstēšanu, bet arī pavadošu atbalstu ārstēšanas laikā. Nodaļā nodrošināts psiholoģiskais atbalsts, ar pacientu ģimenēm strādā arī sociālais darbinieks, kā arī pēc individuālas nepieciešamības pacientiem tiek nodrošināta rehabilitācija un uztura specialista konsultācijas, tādējādi nodrošinot kompleksu palīdzības sniegšanu ārstēšanas laikā, piebilst ārste. Skaidrojoša informācija par dažādām onkoloģiskām slimībām šobrīd ir pieejama portālā www.veselapasaule.lv.

Ievērojamu atbalstu mazajiem onkoloģijas pacientiem un viņu ģimenēm sniedz Bērnu slimnīcas fonds (BSF). Tas ietver specifisku un valsts neapmaksātu medikamentu apmaksu, atsevišķu diagnostikai un ārstēšanai nepieciešamu analīžu apmaksu kādā ārvalstu laboratorijā, transporta izdevumu kompensāciju un nodrošināšanu pacientiem, kuriem tas ir nepieciešams, lai nokļūtu uz stacionāru vai mājās.

Jau sesto gadu "BENU Aptieka" sadarbībā ar BSF organizē labdarības akciju “Ar sirsnību pret slimību! Ziedo kopā ar BENU!”, kuras ietvaros tiek vākti līdzekļi mazo onkoloģijas pacientu un viņu ģimeņu atbalstam un valsts neapmaksātu ārstniecības izdevumu segšanai bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām.

Arī šogad BSF saņēmis aptiekas ziedojumu 12 000 eiro apmērā mazo onkoloģijas pacientu un viņu ģimeņu atbalstam. Labdarības akcija jau sesto gadu tiek rīkota ar mērķi palīdzēt mazajiem onkoloģijas pacientiem un viņu ģimenēm segt valsts neapmaksātās ārstēšanas izmaksas, kā ari aktualizēt atbalsta saņemšanas iespējas bērna saslimšanas gadījumā. Kopš kampaņas sākuma aptieka kopā ar klientu atbalstu bērnu onkoloģijas ārstniecībai kopumā ir ziedojusi 93 000 eiro.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas":

Nedēļas tēma

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Vasara ir dažādu aktivitāšu laiks, tāpēc ideāls veids, kā rūpēties par kāju veselību, saglabāt labu asinsriti un novērst pietūkumu, ir valkāt kompresijas zeķes, turklāt kompresijas zeķes ir noderīgas arī ilgstošas stāvēšanas gadījumos, kā arī esot augstpapēžu kurpēs, piemēram, koncertos, kāzu ceremonijās, izlaidumos un citos pasākumos, kas ir neiztrūkstoša vasaras sastāvdaļa. 

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt Melleņu cilmes šūnu koncentrātu ādas aizsardzībai un atjaunošanai.

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja izmēģināt veselības produktu gremošanas procesu atbalstam “Assimilator”. Šis unikālais enzīmu komplekss, kurā ietilpst A un D vitamīni, paredzēts, lai veicinātu uzturvielu uzsūkšanos un palīdzētu samazināt diskomfortu kuņģī un zarnās.

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Brainvit®" smadzeņu darbības veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lotos Pharma" "Larifan" zobu pasta: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Izvēloties zobu kopšanas līdzekļus, ierasti vērtējam to spēju samazināt aplikumu, baltināt zobus un novērst kariesu. Izrādās, zobu pasta arī var būt noderīgs līdzeklis, kas neļauj organismā iekļūt dažādiem vīrusiem un mikrobiem.

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Tiek uzskatīts, ka ogām piemīt augstāks antioksidācijas efekts nekā jebkuram citam augu izcelsmes avotam. Ziemeļvalstu daba ar garajām vasaras dienām un vēso temperatūru rada labvēlīgu vidi tādiem īpašiem bioaktīviem savienojumiem kā vitamīni un polifenoli. Tieši šeit MUSS iegūst savas tīrākās sastāvdaļas.