medicine.lv skaitļos

Lietotāji online101
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Bērnu onkoloģija Latvijā: Diagnostika un ārstēšanas iespējas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Bērnu onkoloģija Latvijā: Diagnostika un ārstēšanas iespējas

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Latvijā katru gadu tiek diagnosticēti aptuveni 50-60 jauni bērnu onkoloģijas gadījumi. Izdzirdot vārdu “bērnu onkoloģija”, cilvēka domas lielākoties nonāk pie sliktākajiem iespējamajiem scenārijiem. Vienlaikus Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pediatre un hematoonkoloģe Elizabete Cebura uzsver, ka, lai arī šī diagnoze ir smags un ļoti emocionāls notikums, tomēr salīdzinājumā ar pieaugušo onkoloģiju bērniem ir ievērojami labāki ārstēšanas rezultāti.

Kas jāzina vecākiem, saskaroties ar šo diagnozi? Kādas pazīmes liecina par iespējamo saslimšanu un kur vērsties pēc palīdzības? Par šiem un citiem jautājumiem stāsta BKUS pediatre un hematoonkoloģe Elizabete Cebura.

Ārstēšanas iespējas turpina uzlaboties

Latvijā gada laikā tiek diagnosticēti 50-60 jauni bērnu onkoloģijas gadījumi. Šis skaits diemžēl jau vairāku gadu garumā nesamazinās, taču, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, nav arī vērojams krass pieaugums, aktuālo situāciju komentē pediatre. Dažos gadījumos nākas sastapties ar situācijām, kad tiek atklāts recidīvs, respektīvi, ļaundabīga saslimšana atkārtojas pēc slimības veiksmīgas izārstēšanas iepriekš.

Lielākā daļa onkoloģisku saslimšanu bērnu vecumā ir ļoti agresīvas jeb ļaundabīgas, taču daļai jaunveidojumu, kuri ir diagnosticēti bērniem un tiek izoperēti, agresivitātes pakāpe var būt zema un pēc operācijas cita ārstēšana var nebūt nepieciešama. Eksperte uzsver, ka ārstēšanas iespējas un pieejas turpina uzlaboties. Ir slimību grupas, kur iespējama remisijas sasniegšana 85-90% gadījumu, piemēram, Hodžkina limfoma, akūta limfoblastu leikēmija, nefroblastomas u. tml. Taču vēl aizvien ir dažu audzēju grupas, kuru ārstēšana ir izaicinājums un izārstēšanas rezultāti ir krietni zemāki, piemēram, atsevišķi centrālās nervu sistēmas ļaundabīgi audzēji. Ja salīdzinām izārstēšanas rezultātus Latvijā un pasaulē, tad tie ir ļoti līdzīgi.

Kas var liecināt par iespējamo saslimšanu?

Banner 280x280

Bērnu onkoloģisko slimību sākotnējie simptomi var būt ļoti dažādi arī vienas diagnozes ietvaros. Būtiski, ka tie praktiski nekad nav specifiski konkrētai slimībai un var būt grūti atpazīstami, jo atgādinās ikdienišķas saslimšanas. Taču ir pazīmes, kuras vienmēr var būt kā “sarkanais karogs” un norādīt par nopietnu saslimšanu, stāsta ārste.

Kopumā pazīmes, kas varētu liecināt par onkoloģisku saslimšanu, ir sekojošas – ilgstošs un atkārtots drudzis bez citām infekcijas pazīmēm, izteikts nogurums un svara zudums relatīvi īsā laika posmā, asiņošanas tendence, kas iepriekš nav bijusi, zilumi pie minimālām traumām, deguna asiņošana u.tml., limfmezglu palielinājums, kas progresīvi pieaug vai saglabājas, īpaši, ja tie ir nesāpīgi, parādījušies pēkšņi un nesaistīti ar kādu akūtu saslimšanu. Tāpat bērnam var būt nesāpīgs rīkles mandeļu palielinājums ar strauju progresiju, kas rada rīšanas un elpošanas traucējumus, nesāpīgs sēklinieku palielinājums (vienpusējs vai abpusējs). Sāpes, kas ieilgst vai atkārtojas, vienmēr ir brīdinošs simptoms. Maziem bērniem par sāpēm var liecināt uzvedība – nemiers, raudulība, pārstāšana staigāt. Sāpes mugurā bērnam ir ļoti svarīgs simptoms, īpaši, ja tās pastiprinās naktī un mazinās sēdus vai pussēdus pozīcijā. Tāpat jebkurš jaunveidojums, pietūkums jebkurā ķermeņa daļā, pirms nav pierādīts pretējais, būtu jāuztver ar aizdomām – tas varbūt jebkur – uz ekstremitātēm, krūšu kurvja, vēdera, galvas rajonā utt. Tas var būt arī vēdera apjoma straujš palielinājums, kas ir vai nav saistīts ar sāpēm un vēdera izejas vai urinācijas traucējumiem.

Par centrālās nervu sistēmas audzēju (galvas smadzeņu audzēju) var liecināt sekojoši simptomi vai to kombinācijas: apziņas traucējumi, pēkšņa šķielēšana, redzes dubultošanās, acs ābola izvirzīšanās, rīšanas un runas traucējumi, sejas mīmikas asimetrija,  līdzsvara un gaitas, kustību traucējumi, augšanas un attīstības apstāšanās, izspīlēts avotiņš un pavērtas galvaskausa šuves zīdaiņiem, kā arī galvassāpes, kuras nereti atvieglo pavadoša vemšana. Šīs galvassāpes ļoti bieži ir tieši agri no rīta.

Ja vecākiem ir šaubas par bērna veselību, tad pirmais pie kā vērsties ir bērna ģimenes ārsts vai pediatrs, kurš izvērtēs sūdzības un veiks pirmos nepieciešamos izmeklējumus. Šaubu un aizdomu gadījumā ģimenes ārsts var nosūtīt tālākai konsultācijai pie bērnu hematoonkologa BKUS, tai skaitā piesakot arī uz prioritāras rindas konsultāciju, taču bērns arī uzreiz var tikt nosūtīts uz BKUS neatliekamās palīdzības nodaļu. BKUS ir vienīgā iestāde Latvijā, kur sniedz specializētu palīdzību bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām, tādēļ visos gadījumos, kad ir aizdomas par onkoloģiju, bērnam ir jānonāk šeit, īpaši runājot par operācijas, biopsijas veikšanu un audzēja audu laboratorisku diagnostiku un izmeklēšanu, stāsta daktere.

Ārstēšanas process

Pēc izmeklējumu veikšanas un diagnozes apstiprināšanas pacients nonāk hematoonkoloģijas nodaļā, kur tiek uzsākta ārstēšana. Tā tiek individuāli noteikta katram pacientam, ņemot vērā konkrēto slimību, stadiju un individuālos riskus, tai skaitā vecums, iedzimtība un alerģijas. Jāņem vērā, ka audzēja ārstēšana ir ilgstošs process.

Ārstēšanas procesā var tikt kombinētas vairākas metodes – ķīmijterapija, staru terapija un operācija. Arvien biežāk tiek iekļautas jaunas metodes, piemēram, t.s. bioloģiskā jeb mērķterapija, kas iznīcina konkrētā audzēja šūnas, tās atpazīstot pēc kādām konkrētām pazīmēm.

Ārste skaidro, ka labvēlīgu ārstēšanas rezultātu lielā mērā nosaka audzēja veids un tā agresivitāte. Nozīme ir arī tam, cik nepārtraukti izdodas nodrošināt ārstēšanas programmu. Būtiska loma ir līdzestībai un sadarbībai starp mazo pacientu un tā ģimeni un medicīnas personālu. Tāpat labvēlīgs rezultāts ir ne vien pašas slimības izārstēšana, bet arī labas dzīves kvalitātes nodrošināšana un uzturēšana arī pēc tam, tāpēc jau intensīvās ārstēšanas laikā ir jāveicina normālas attīstības (gan fiziskās, gan psihoemocionālās) nodrošināšana, saglabājot dienas režīmu, higiēnas normu ievērošanu,  fiziskas aktivitātes individuālu iespēju robežās, sabalansētu un drošu uzturu, “ekrāna laika” ierobežošanu atbilstoši bērna vecumam, kā arī mācību turpināšanu skolas vecuma bērniem.

Neatkarīgi no tā, kādā vecumā bērniņš ir saslimis, bērna organisms vēl aizvien attīstās un nobriest, tāpēc mediķu mērķis ir ne vien izārstēt onkoloģisku saslimšanu, bet arī maksimāli nekaitēt augošam bērna organismam, mazinot blakusparādības, tai skaitā tās, kuras var attīstīties daudzus gadus vēlāk. Šī iemesla dēļ visu medikamentu devas tiek noteiktas individuāli, kā arī, piemēram, staru terapija netiek veikta ļoti agrīna vecuma bērniem.

Eksperte uzsver, ka ārstēšanas procesā vecākiem noteikti nevajadzētu ar citiem bērniem salīdzināt sava bērna slimību un terapijas gaitu, jo arī tad, kad diagnozes ir vienādas, katrs slimības gadījums ir individuāls. Tāpat katram cilvēkam ir savi individuāli faktori, kas nosaka, kāda ir medikamentu vai procedūras panesamība. Eksperte aicina uzticēties un paļauties uz ārstējošo personālu. Izmisuma brīžos var rasties vēlme palīdzēt bērnam cīnīties ar saslimšanu, izmēģinot dažādus augu valsts vai homeopātiskos līdzekļus, tomēr šie līdzekļi nav zinātniski izpētīti un pierādīti, vēl vairāk – to lietošana var sarežģīt medicīnisko ārstēšanu un izraisīt nevēlamas blaknes, piemēram, aknu vai nieru darbības traucējumus.

Pieejamais atbalsts

BKUS nodrošina ne vien audzēja diagnostiku un ārstēšanu, bet arī pavadošu atbalstu ārstēšanas laikā. Nodaļā nodrošināts psiholoģiskais atbalsts, ar pacientu ģimenēm strādā arī sociālais darbinieks, kā arī pēc individuālas nepieciešamības pacientiem tiek nodrošināta rehabilitācija un uztura specialista konsultācijas, tādējādi nodrošinot kompleksu palīdzības sniegšanu ārstēšanas laikā, piebilst ārste. Skaidrojoša informācija par dažādām onkoloģiskām slimībām šobrīd ir pieejama portālā www.veselapasaule.lv.

Ievērojamu atbalstu mazajiem onkoloģijas pacientiem un viņu ģimenēm sniedz Bērnu slimnīcas fonds (BSF). Tas ietver specifisku un valsts neapmaksātu medikamentu apmaksu, atsevišķu diagnostikai un ārstēšanai nepieciešamu analīžu apmaksu kādā ārvalstu laboratorijā, transporta izdevumu kompensāciju un nodrošināšanu pacientiem, kuriem tas ir nepieciešams, lai nokļūtu uz stacionāru vai mājās.

Jau sesto gadu "BENU Aptieka" sadarbībā ar BSF organizē labdarības akciju “Ar sirsnību pret slimību! Ziedo kopā ar BENU!”, kuras ietvaros tiek vākti līdzekļi mazo onkoloģijas pacientu un viņu ģimeņu atbalstam un valsts neapmaksātu ārstniecības izdevumu segšanai bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām.

Arī šogad BSF saņēmis aptiekas ziedojumu 12 000 eiro apmērā mazo onkoloģijas pacientu un viņu ģimeņu atbalstam. Labdarības akcija jau sesto gadu tiek rīkota ar mērķi palīdzēt mazajiem onkoloģijas pacientiem un viņu ģimenēm segt valsts neapmaksātās ārstēšanas izmaksas, kā ari aktualizēt atbalsta saņemšanas iespējas bērna saslimšanas gadījumā. Kopš kampaņas sākuma aptieka kopā ar klientu atbalstu bērnu onkoloģijas ārstniecībai kopumā ir ziedojusi 93 000 eiro.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas":

Uzņēmumi nozarē "Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā