Barča aicina aktīvi izteikt priekšlikumus Veselības finansēšanas likumprojektam
Rīga, 9.okt., LETA. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) šodien konferencē "Jaunais veselības aprūpes finansēšanas likums: izaicinājumi un iespējas" aicināja sociālos partnerus, tostarp ministrijas, līdz 27.oktobrim iesniegt priekšlikumus Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektam, lai tajā uz otro lasījumu spētu veikt maksimāli daudz uzlabojumu.
Viņa norādīja, ka Sociālo un darba lietu komisija savu solījumu, ka, tiklīdz likumprojekts nonāks Saeimā, tā komisija to izskatīs pirmajā lasījumā, kas tika izdarīts, tagad komisija gaidīs sociālo partneru priekšlikumus. "Darīsim to kopā, jo citas iespējas mums nav - likumam jāstājas spēkā nākamā gada 1.janvārī," sacīja Barča.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) norādīja, ka Latvijā 40% iedzīvotāju nevar atļauties veselības aprūpes pakalpojumus to dārdzības dēļ, turklāt īpaši satraucoši, ka pieejamība pie aprūpes ir ierobežota arī bērniem. Uz papīra veselības aprūpe bērniem tiek nodrošināta, bet praktiski redzams, ka vecākiem jāsaskaras ar garām rindām vai arī jāved savs bērns pie speciālista pa maksu, turklāt pat maksas pakalpojumiem ir rindas, un tas nav pieļaujami, sacīja Mūrniece.
Viņa norādīja, ka likumprojekta izstrādes gaitā jāraugās, lai visas puses būtu vairāk vai mazāk apmierinātas ar iegūto rezultātu. Lai iegūtu gan pieejamību, gan augstāku atalgojumu māsām un ārstiem, jāmeklē saprātīgs līdzsvars un jāiesaista plašs ekspertu loks.
Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) norādīja, ka turpmāk būs jāiegulda daudz darba jaunās veselības aprūpes sistēmas izveidē, lai samazinātu bezcerīgi garās rindas. Premjers pārliecināts, ka, mērķtiecīgi strādājot, konsekventi ejot uz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un nodrošinot finansējuma palielinājumu nozarei, 2020.gadā nospraustais mērķis tiks sasniegts.
Kučinskis teica, ka finansējums nozarei ir viena jautājuma puse, taču vēl viens svarīgs aspekts ir arī Nacionālā veselības dienesta paspārnē iecerētā veselības apdrošināšanas institūcija, kas uzraudzīs finansējuma ienākšanu no katras personas, kā arī finansējuma kontroli.
Tāpat premjers uzsvēra, ka arī valdība Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai sniegs visu nepieciešamo atbalstu, turklāt, ja būs nepieciešams, arī piedalīsies komisijas sēdēs. "Galvenais nesastrīdēties tā, lai nevarētu iet uz risinājumu," piebilda Kučinskis.
Kā ziņots, Saeima nodeva izskatīšanai parlamenta komisijās Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kas nepieciešams, lai veicinātu veselības aprūpes nodrošināšanai nepieciešamā finansējuma piesaisti un ilgtspēju. Atbildīgā par šo likumprojektu būs Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.
Patlaban Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts sastāv no 15 pantiem un pārejas noteikumiem, kuros pausts, ka likums stāsies spēkā 2018.gada 1.janvārī. Tāpat pārejas noteikumos paredzēts, ka Ministru kabinets, iesniedzot Saeimai gadskārtējo likumu par valsts budžetu, paredzēs ikgadēju finansējuma pieaugumu veselības aprūpei tādā apmērā, lai publiskais finansējums sasniegtu 4% no iekšzemes kopprodukta.
VM, Labklājības ministrija un Finanšu ministrija turpmāk nodarbosies arī ar Veselības apdrošināšanas likuma izstrādi. Likumu plānots izstrādāt līdz 2018.gada 1.septembrim.