Austrumu slimnīcā sāk pielietot unikālu metodi precīzākai audzēju diagnostikai
Kā skaidro mediķi, dažkārt pacientiem asinīs tiek konstatēts patoloģisks hormonu līmenis, bet ar tādām attēldiagnostikas metodēm kā datortomogrāfija, ultrasonoskopija vai scintigrāfija endokrīni aktīvo audzēju tā mazo izmēru dēļ var neizdoties vizualizēt, vai arī veidojuma struktūra var būt līdzīga limfmezglam un to grūti atšķirt, plānojot operāciju.
Tajos gadījumos, kad minētās metodes nedod rezultātus, izmantojot invazīvās angioloģijas iespējas, var iegūt asins paraugus no konkrēto endokrīno orgānu vēnām. Savukārt, nosakot interesējošā hormona līmeni šajās asinīs, vistiešāk var spriest par endokrīni aktīvā audzēja atrašanās vietu un ļoti precīzi plānot operāciju.
"Jaunās metodes priekšrocība ir tā, ka, netraumējot orgānus, piemēram, ar biopsiju vai punkciju, var precīzi noteikt patoloģisko veidojumu lokalizāciju, kateterizējot asinsvadus, pa kuriem asinis kopā ar īpašajām, audos sintezētajām bioloģiski aktīvajām vielām tiek izvadītas no orgāna asinsrites sistēmā," akcentē Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Svetlana Rudņicka.
RAKUS invazīvajiem radiologiem jau izdevies veiksmīgi pielietot jauno diagnostikas metodi vairākos gadījumos, kuros bijis ļoti svarīgi precizēt audzēja atrašanās vietu pirms operācijas. Vienā gadījumā metode devusi norādījumus par audzēja recidīva lokalizāciju pacientei ar vairogdziedzera vēzi.
Rīga, 23.janv., LETA.
Foto: AFP/ Scanpix
Komentāri
-
23.11.2017 14:20 Kam krutus aparātus, ja nav kas viņus pielieto? -
06.06.2017 14:57 Kam krutus aparātus, ja nav kas viņus pielieto?