Aukstumpumpas: iemesli, ārstēšana un profilakse
Kā pienācis aukstais laiks, tā atkal uzmetusies aukstumpumpa! Diemžēl tā ir patiesība – ja aukstumpumpa radusies vienu reizi, tad tā parādīsies vēl un vēl. Kādi ir to rašanās iemesli, kā efektīvi ārstēt šīs pumpas un vai iespējams mazināt to parādīšanās risku?
Aukstumpumpu rašanās iemesli
Aukstumpumpas izraisa herpes vīruss, kas "dzīvo" praktiski visos cilvēkos. Vīruss nekad neatstāj cilvēka organismu, taču tas ne vienmēr aktivizējas. Tā kā tā ir vīrusa izraisīta infekcija, tad tās rašanās iespējamību ietekmē cilvēka imunitāte. Vēl bieži izplatīti aukstumpumpu rašanās iemesli ir noteikti pārtikas produkti, stress, slimības, miega trūkums, vēja un saules ietekme, brūces, hormonāli traucējumi.
Parasti aukstumpumpas metas uz lūpām, pie deguna vai tā iekšpusē, dažreiz arī uz zoda vai vaigiem.
Pirmais signāls, kas liecina, ka tūliņ uzmetīsies aukstumpumpa, ir kņudinoša, dedzinoša sajūta vietā, kur tā parādīsies. Tiklīdz sajutīsi pirmās kņudinošās sajūtas, ir jārīkojas uzreiz – tādā veidā pastāv iespēja, ka pumpa nepaspēs izveidoties vispār!
Ārstēšana
Visefektīvākā palīdzība pret aukstumpumpām ir aciklovīru saturoša ziede vai krēms. Tas jāsmērē uz pumpas vismaz piecas reizes dienā. Līdzekli uzklāj, izmantojot vates kociņu, to viegli pieliekot pie pumpas. To nedrīkst berzēt, citādi infekcija var izplatīties tālāk. Neaizmirsti nomazgāt rokas gan pirms, gan pēc procedūras. Šādas ziedes un krēmus var iegādāties jebkurā aptiekā bez receptes.
Aukstumpumpa parasti pāriet ne vairāk kā divu nedēļu laikā, ja vien ievēro roku higiēnu, pumpu lieki neaiztiek un infekcija neizplešas tālāk.
Ja nepieciešams, var izmantot arī tautas metodes, piemēram, apstrādāt pumpu ar medicīnas spirtu vai ūdeņraža pārskābi – tas paātrinās sadzīšanu. Iespējams arī pielikt aukstas kompreses, kas mazinās nepatīkamo niezi un dedzināšanu.
Profilakse
Diemžēl, ja aukstumpumpa ir uzmetusies vienreiz, tā notiks arī otrreiz. Joprojām nav atrasts veids, kā pilnībā atbrīvoties no herpes vīrusa, taču var samazināt pumpu rašanās iespēju. Pirmkārt, ir jāspēcina imūnsistēma. Imunitātei būtiskākais ir pilnvērtīgs uzturs, fiziskas aktivitātes, kvalitatīvs miegs un izvairīšanās no stresa. Otrkārt, jāizvairās no ilgstošas atrašanās vējā vai saulē. Lai pasargātu savu ādu, jālieto higiēniskā lūpukrāsa un sejas ādas tipam atbilstošs krēms.