Atklāta sistēma, kas liek aizmigt, kad organisms jārestartē
Smadzenēs darbojas unikāla sistēma, kas regulē miega procesu, pārliecinājušies neirologi no Oksfordas universitātes Nervu ķēdes un uzvedības centra. Pētnieki uzskata, ka smadzenēs atraduši slēdzi, kas cilvēku nosūta sapņu pasaulē.
Pētījums tika veikts uz augļu mušām, bet tā rezultāti attiecināmi arī uz cilvēkiem. Izrādās, ka smadzenēs atrodas īpašs centrs, kas kontrolē, cik ilgi organisms ir nomodā. Šis centrs mudina cilvēku aizmigt, kad organisms ir jārestartē.
Miegainību izraisa nervu šūnu regulējošo procesu aktivitāte. Minētās šūnas raida signālus, ka cilvēks ir noguris un viņam ir nepieciešams gulēt. Kad cilvēks ir labi atpūties, šo šūnu darbība tiek apspiesta. Šāda šūnu krātuve ir gan cilvēku, gan mušu smadzenēs.
Nepieciešams uzsvērt, ka šūnas miegā ir elektriski aktīvas. Šūnas veic vispārējās anestēzijas uzdevumu. To aktivitāte līdzinās termostata darbības principam, kas spēj novērtēt temperatūru un ieslēgt apsildīšanas sistēmu, kad ir pārāk auksts. Arī smadzeņu šūnas spēj izmērīt, cik ilgi ķermenis ir nomodā, un situācijās, kad slieksnis ir pārsniegts, tās aktivizē mehānismu, kas izraisa vēlmi aizmigt.
Zinātnieku pētījumi ļaus nākotnē izstrādāt efektīvākas miega zāles.