Atbalsta plašas izmaiņas Veselības aprūpes organizēšanas kārtībā, tai skaitā algu palielināšanu mediķiem
Rīga, 19.dec., LETA. Valdība otrdien atbalstīja virkni būtisku grozījumu Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā, piemēram, izmaiņas dienas stacionārā veicamo pakalpojumu klāstā, dažādos pakalpojumu tarifos, kā arī akceptēja kapitācijas naudas palielināšanu ģimenes ārstiem un darba samaksas pieaugumu mediķiem atbilstoši papildus piešķirtajiem budžeta līdzekļiem.
Veicot grozījumus, plānots uzlabot ļaundabīgo audzēju sekundāro diagnostiku, vairāk iesaistot ģimenes ārstus ļaundabīgo audzēju diagnostikā, kā arī nodrošināt valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēs nodarbināto darba samaksas pieaugumu atbilstoši papildus piešķirtajiem budžeta līdzekļiem.
Ministrija ar grozījumiem palielina arī ģimenes ārstu kapitācijas naudas apmēru, turklāt nosaka jaunus nosacījumus ģimenes ārstiem. Piemēram, ārstiem no nākamā gada būs jānodrošina ģimenes ārsta konsultāciju pieejamību piecu dienu laikā un ģimenes ārsta prakses darbību gan rīta, gan vakara stundās, nosakot, ka vienu reizi nedēļā pacientu pieņemšanas laiks ir no plkst.8 un vienu reizi nedēļā pacientu pieņemšanas laiks ir līdz plkst.19.
Grozījumi arī paredz, ka ar 2018.gada 1.jūliju valsts finansēs pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējumus personām ar aizdomām par ļaundabīgu krūts vēzi, bronhu un plaušu vēzi, resnās un taisnās zarnas vēzi, kā arī melonomu. Pozitronu emisijas tomogrāfija ir uzskatāma par modernāko metodi primāro un sekundāro izmaiņu precizēšanai vēža diagnostikā, kā arī slimības recidīvu atklāšanā, skaidro VM.
Pēc VM paustā, lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti, tādā veidā nodrošinot iespēju pacientam saņemt drošu pakalpojumu un samazinot pacientu līdzmaksājumu apjomu, plānotas arī izmaiņas dienas stacionāra darbībā. Turpmāk tiks noteikts, ka dienas stacionārā tiek sniegti tikai tādi ķirurģiski pakalpojumi, kurus ir droši pacientam veikt vienā dienā - pēc pakalpojumu sniegšanas novērtējot pacienta veselības stāvokli un izrakstot to mājās tajā pašā dienā. Līdz ar to daļa no manipulācijām, kas līdz šim tika veiktas ķirurģiskā dienas stacionārā, tiks pārceltas uz jaunizveidotu stacionārās veselības aprūpes programma "īslaicīgā plānveida ķirurģija".
Tāpat tiks izveidots jauns dienas stacionāra veids "bērnu ķirurģija", kurā tiks iekļautas manipulācijas no sadaļām "vispārīgā ķirurģija", "traumatoloģija" un citām, ar mērķi uzlabot pakalpojumu kvalitāti, jo šo pakalpojumu sniegšanā ir jāiesaista ārstniecības personas ar specializāciju bērnu medicīnā, piemēram, bērnu ķirurgs. Šāda dienas stacionāra izveide pamatojama ar bērna vecuma fizioloģiskajām īpatnībām, kā arī izmantojamo medicīnisko aparatūru atbilstoši bērna vecumam.
Vienlaikus ar grozījumiem paredzēts precizēt vairākus veselības aprūpes pakalpojumu tarifus par profilakses, diagnostikas, ārstēšanas un rehabilitācijas pakalpojumiem, kā arī veikt izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas kārtībā.
Jau ziņots, ka veselības nozares finansējums nākamgad sasniegs 1,014 miljardus eiro, un 2018.gada veselības nozares budžeta palielinājums par 194 miljoniem būs lielākais veselības nozares palielinājums pēc Latvijas neatkarības atgūšanas.
Papildu pieejamais finansējums tiks ieguldīts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai, kā arī ārstniecības personu atalgojuma konkurētspējas palielināšanai.