Asociācija: Latvijas aptieku tirgū ir vērojama mērena izaugsme
Rīga, 14.dec., LETA. Latvijas aptieku tirgū ir vērojama mērena izaugsme, intervijā aģentūrai LETA atzina Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.
Pēc viņa paustā, pozitīvi vērtējams, ka valsts budžeta apjoms ambulatorai ārstēšanai paredzēto zāļu, medicīnisko ierīču un preču iegādes izdevumu kompensācijai turpina pieaugt, tādējādi Latvija turpina mazināt "atpalicību" no kaimiņvalstīm kompensējamo zāļu apjomā uz vienu iedzīvotāju, kas ietekmē arī aptieku tirgu.
Lībķens atzina, ka aptieku apgrozījums aug arī tāpēc, ka zāļu ražotāji palielina cenas medikamentiem, kas ietekmē arī gala cenas pieaugumu, jo aptieka nevar uzlikt lielāku uzcenojumu, kā pieļauj Latvijas likumdošana. Taču Latvijas likumdošana nenosaka ražotāju cenu politiku.
Asociācijas priekšsēdētājs norādīja, ka patlaban konkurence aptieku starpā ir ļoti intensīva, jo Latvijā ir vairāk par 800 aptiekām. "Ikviena aptieka konkurē par savu pacientu ar tuvākajā apkaimē esošajām aptiekām. Aptieku uzņēmumiem ir savas pacientu aprūpes programmas un akciju piedāvājumi aptieku produkcijai, tādējādi pircējam ir labas izvēles iespējas," sacīja Lībķens.
Viņš uzskata, ka nākotnē aptieku infrastruktūra Latvijā varētu būt veiksmīgi izmantojama arī veselības uzraudzībai, veselīga dzīvesveida veicināšanai un profilaksei.
Salīdzinot situāciju lielajās un mazajās pilsētās, Lībķens norādīja, ka Latvijā aptieku skaits un izvietojums ir tāds, lai varētu apgalvot, ka salīdzinājumā ar citām valstīm medikamentu un citas aptieku produkcijas pieejamība ir laba. Lielo pilsētu iedzīvotājiem gan esot plašākas iespējas izvēlēties, atzina asociācijas vadītājs.
Viņš teica, ka patlaban situācija ar aptieku pieejamību reģionos esot daudz labāka nekā ģimenes ārstu pieejamība reģionos. Šī iemesla dēļ, Lībķena ieskatā, aptiekas ieņem visai nozīmīgu lomu reģionos, kā pirmā vieta, kur griezties pēc palīdzības ar veselību saistītos jautājumos.
Tomēr Lībķens norādīja, ka svarīgi apzināties, ka lauku apvidos iedzīvotāju skaits nepieaug, tāpēc attiecīgi mazinās jebkāda veida ekonomiskā aktivitāte, neatkarīgi no tā, vai tā ir aptieka, skola vai pasta nodaļa. "Ja nebūs pieprasījuma, nebūs arī pakalpojumu sniedzēju," piebilda Lībķens.
Viņš ir pārliecināts, ka neatkarīgu farmaceitu vadītajām aptiekām Latvijas farmācijas tirgū sava vieta būs arī turpmāk. Aptieka, pēc asociācijas vadītāja teiktā, ir pieejamākā veselības aprūpes daļa - pārdodot preci, vienlaikus tiek sniegti arī farmaceita pakalpojumi. Tas aptieku atšķirot no klasiskā mazumtirdzniecības modeļa uzņēmuma, un tādēļ neesot pieļaujams, ka zāles sāktu tirgot veikalos kopā ar cepumiem vai alu, jo farmaceita loma veselības aprūpē ir ļoti nozīmīga.
Pēc Lībķena paustā, lielākā konkurences cīņa notiek aptieku tīklu starpā, tomēr arī farmaceitu aptiekas sekmīgi izdzīvo šajā konkurences cīņā, pielāgojoties tirgus apstākļiem. "Katrs cenšas pielāgoties konkurences cīņā pa savam, kāds veiksmīgi turpina pastāvēt individuāli, kāds cits kā labāko risinājumu izvēlas strādāt zem pazīstama zīmola, bet saglabājot savu neatkarību. Skaidrs ir viens, ka individuālu farmaceitu aptiekas neizzudīs, neskatoties uz to, ka visu laiku tiek ieviestas jaunas prasības aptiekām gan attiecībā uz telpām, tehnisko aprīkojumu, IT sistēmām utt.," skaidroja asociācijas vadītājs.
Uz jautājumu, kādu nākotni viņš redz zāļu tirdzniecībai internetā, Lībķens norādīja, ka modernās tehnoloģijas aizvien vairāk ienāk mūsu ikdienā un arī zāļu iegāde internetā kļūs aizvien populārāka. Vienlaikus, viņaprāt, jāņem vērā, ka internetā nav iespējams saņemt pilnvērtīgu farmaceitisko aprūpi, un reti kurš pacients ir gatavs gaidīt zāļu piegādi, jo pārsvarā visiem zāles ir nepieciešamas steidzami.
Lībķens arī piebilda, ka liela daļa pacientu ir tādā vecumā, kad apgūt informācijas tehnoloģijas vairs nav ne tehniski, ne fiziski iespējams.
Plašāku interviju ar Lībķenu var lasīt aģentūras LETA mājaslapas sadaļā "LETA+": http://www.leta.lv/plus/1D858C14-286B-4AC1-B14F-9003E40D43CD/