Ar sociālajiem partneriem diskutē par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem
Šodien, 18.septembrī, Labklājības ministrijā (LM) notika kārtējā Darba lietu trīspusējās sadarbības apakšpadomes sēde, kurā speciālisti ar sociālajiem partneriem diskutēja par aktuāliem darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem.
Sēdē Tieslietu ministrijas (TM) pārstāvji iepazīstināja klātesošos ar jautājumiem, kas saistīti ar ātrāku un efektīvāku darba strīdu izskatīšanu tiesās. Šobrīd Latvijā nav izveidota un nepastāv neviena speciālā tiesa. Darba strīdu risināšana notiek saskaņā ar Darba likumā un Darba strīdu likumā noteikto kārtību. Savukārt darba strīdu risināšana tiesā notiek atbilstoši Civilprocesa likumā noteiktajai kārtībai.
Tāpat speciālisti no TM informēja arī par to, ka Latvijā civiltiesiskos strīdus būs iespējams risināt, ieviešot mediāciju. Mediācija uzskatāma par pušu sadarbības procesu, kurā trešā neitrālā persona (mediators), izmantojot dažādas metodes un profesionālās prasmes, palīdz strīda pusēm sasniegt brīvprātīgu, savstarpēji pieņemamu strīda risinājumu. Mediators nepieņem strīda pusēm saistošu lēmumu, izņemot, ja strīda puses to ir īpaši lūgušas.
Savukārt LM speciālists iepazīstināja ar plānotajām izmaiņām darba aizsardzības jomā. Lai sekmētu darba aizsardzības prasību ieviešanu praksē, kā arī veicinātu strādājošo drošības un veselības aizsardzības līmeņa paaugstināšanu, LM sagatavojusi vairākas būtiskas izmaiņas Darba aizsardzības likumā, kas vērstas uz darba aizsardzības jomas tiesiskā regulējuma uzlabošanu.
Papildu minētajam LM izstrādājusi grozījumus noteikumos par komercdarbības veidiem, kuros darba devējs iesaista kompetentu institūciju. Tie paredz pagarināt pārejas periodu no 2009.gada 1.janvāra līdz 2012.gadam, lai varētu sagatavot darba aizsardzības speciālistus ar augstāko izglītību darba aizsardzības jomā, kas varētu strādāt bīstamajās nozarēs. Līdz 2012.gadam darba aizsardzības speciālista pienākumus minētajos uzņēmumos vēl varēs pildīt speciālisti, kas ir ieguvuši pamatlīmeņa izglītību darba aizsardzībā un augstāko izglītību dabaszinātnēs, inženierzinātnēs, veselības aizsardzības jomā vai tiesību zinātnēs un kuriem ir vismaz piecu gadu pieredze attiecīgajā profesijā vai darba aizsardzībā.
Atgādinām, ka Darba lietu trīspusējās sadarbības apakšpadomi uz paritātes pamatiem veido valdības, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības izvirzītie pārstāvji. DLTSA nodrošina un veicina valsts, darba devēju organizāciju un darbinieku arodbiedrību sadarbību un līdzdalību darba aizsardzības un darba tiesisko attiecību regulēšanā.