Ar novēlošanos pieņem noteikumus par higiēnas prasībām bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem
No 2014.gada 1.janvāra bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem būs jāievēro tādas pašas higiēnas prasības, kādas noteiktas izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu, to paredz šodien valdībā atbalstītie Veselības ministrijas (VM) izstrādātie noteikumi "Higiēnas prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu".
Noteikumus valdība atbalstījusi ar nelielu novēlošanos. Bija plānots, ka tie stāsies spēkā līdz ar jaunā mācību gada sākumu, 1.septembrī, bet šodien to spēkā stāšanās datums pārcelts uz 2014.gada 1.janvāri.
Kā skaidro VM, noteikumi ir balstīti uz šobrīd spēkā esošajiem Ministru kabineta noteikumiem par higiēnas prasībām izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmas, tomēr prasības ir pārskatītas un pielāgotas arī uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem, tostarp dienas pieskatīšanas centriem, rotaļu centriem tirdzniecības vietās un aukļu dienestu pakalpojumiem ārpus bērna dzīvesvietas.
Līdz ar jauno noteikumu pieņemšanu esošie zaudēs spēku.
Jaunajos noteikumos iekļautas higiēnas prasības dienas režīma ievērošanai, prasības teritorijai un infrastruktūrai - gan iekštelpām, gan āra teritorijai -, kā arī prasības atbilstošu ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai.
Minimālās higiēnas prasības dienas režīma ievērošanai paredz, ka bērnam atbilstoši viņa vecumam ir jānodrošina fiziskās aktivitātes un pastaigas svaigā gaisā, pēc pusdienām bērniem jānodrošina atpūta, bet starp ēdienreizēm jāievēro trīs līdz četru stundu intervāls. Savukārt elektronisko saziņas līdzekļu, piemēram, datora, lietošana bērniem pieļaujama ne ilgāk par 15 minūtēm un ne biežāk kā divreiz dienā.
Virkne prasību būs jāievēro arī tad, ja pakalpojuma sniedzējs pakalpojuma sniegšanas vietā apsaimnieko teritoriju. Piemēram, teritorijas apzaļumošanai būs aizliegts izmantot augus, kas ir bīstami cilvēka veselībai, arī augus ar dzelkšņiem un indīgām daļām. Tāpat teritorijas daļai, kuru lieto bērni, būs jābūt iežogotai, teritorijā būs jābūt rotaļu un sporta zonai, kā arī saimniecības zonai.
Savukārt, ja pakalpojuma sniedzēja pārvaldījumā nebūs teritorijas, tam būs jānodrošina bērniem āra aktivitātes citā sakoptā, bērniem drošā un pieejamā teritorijā.
Attiecībā uz iekštelpām uzraudzības pakalpojuma sniedzējam būs jāievēro minimālo telpu platība vienam bērnam. Noteiktas arī telpu iekārtojuma prasības, piemēram, tas, ka telpu apdarei un to aprīkojumam jāizmanto viegli tīrāmi, dezinficējami un telpu funkcijai atbilstoši materiāli.
Noteikta virkne vēl citu prasību, un tās visas attieksies uz valsts, pašvaldību iestādēm, kā arī fiziskām un juridiskām personām, kas sniedz bērnu uzraudzības pakalpojumus ārpus bērna dzīvesvietas un izglītības iestādes, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu.
Jau ziņots, ka tie vecāki, kuru bērniem pēc pusotra gada vecuma nav atradusies vieta pašvaldības bērnudārzā, no 2013.gada 1.septembra var saņemt mērķa maksājumu - 100 latu mēnesī. Šo pabalstu vecāki nevar izmantot nekam citam kā tikai bērnu pieskatīšanas pakalpojuma nodrošināšanai, piemēram, auklēm un privātajiem bērnudārziem.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ivan McClellan