medicine.lv skaitļos

Lietotāji online155
Aktīvie uzņēmumi12552
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Ar mūsdienu kompresijas zeķēm kājām vieglāk! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ar mūsdienu kompresijas zeķēm kājām vieglāk!

Padomi – kad un kā lietot
Kompresijas zeķes palīdz parūpēties par vēnām profilaktiski, turklāt tām ir ārstniecisks efekts. Kad būtu mērķtiecīgi tās valkāt? Kuras no plašā klāsta izvēlēties? Konsultē Dr. Mauriņa vēnu klīnikas vadītājs, ķirurgs, flebologs dr.med. Uldis Mauriņš.

Daudziem kāju veselību un labsajūtu uzlabo kompresijas zeķes, kas dažkārt nepieciešamas pat visu mūžu. Visbiežāk priekšstats, ka no tām nav nekādas jēgas, rodas, izvēloties neatbilstošus produktus.

Ražotāji meklē iespējas, kā padarīt zeķes arvien smalkākas un glītākas. Tās iespējamas arī košās krāsās, pat ar iestrādātiem kristāliem. Ražojot kompresijas zeķes, katru likras pavedienu aptin ar mikrošķiedru, lai tas nesaskartos ar ādu. Alerģiskiem cilvēkiem tiek piedāvātas speciālas, no iekšpuses ar kokvilnu izklātas, zeķes. Lielākas problēmas gadījumā priekšroka gan dodama robustākiem izstrādājumiem, kas neizskatīsies gluži tik labi, taču būs izmantojami ilgāk un labāk nodrošinās kompresiju.


Kāpēc jāvalkā
Kompresijas zeķes, saspiežot vēnas, veicina vārstuļu darbu, asinsriti virspusējās un dziļajās vēnās, tādējādi samazinot tūsku un trombozes risku. Tūska bieži vien veidojas veciem, mazkustīgiem cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru, jo tauki saspiež iegurņa vēnas un apgrūtina venozo asiņu atplūdi. Tās īpaši ieteicamas trombu profilaksei ceļojumos, ja lidojums vai brauciens automašīnā pārsniedz četras stundas. Ne vienmēr, bet nereti šīs zeķes jāvalkā pēc vēnu operācijas, ja ir tūska, kas kavē dzīšanas procesu.

Pēc dziļo vēnu trombozes kompresijas zeķes jālieto pastāvīgi vismaz divus gadus, lai veicinātu asiņu plūsmas atjaunošanos dziļajās vēnās, paātrinātu tromba uzsūkšanos, samazinātu jauna tromba veidošanās iespēju, kavētu venozās mazspējas un čūlas attīstību. Kad čūla izārstēta, bet pārtrauc valkāt kompresijas zeķes, bieži pēc kāda laika tā attīstās atkārtoti, tāpēc noteikti jāievēro ārsta norādījumi par tālāko kompresijas terapiju.

Aplami rīkojas tie, kuri mēģina aizstāt kompresijas zeķi ar elastīgo saiti, jo diez vai izdosies uzsaitēt tik pareizi, lai tai būtu medicīniska nozīme.

Lai potītes būtu slaidas
Grūtniecības laikā kāju tūsku veicina hormonālās pārmaiņas, kuru ietekmē atslābst vēnu gludā muskulatūra, kā arī palielinātais ķermeņa svars un augļa spiediens uz iegurņa vēnām, kas apgrūtina venozo asiņu atteci, tāpēc nereti uz jaunās māmiņas kājām parādās neglīti vēnu mezgli. Protams, nav garantijas, ka tas nenotiks, arī valkājot kompresijas zeķes, taču tūska mazināsies, un tas ir svarīgi, lai saglabātu slaidas potītes. Vietā, kur ilgstoši pieturas tūska, pastiprināti veidojas taukaudi, un tā kļūst platāka, it īpaši, ja ir ģenētiska nosliece.

Gaidot mazuli, kompresijas zeķes jāvalkā arī tāpēc, ka dziļo vēnu tromboze un ar to saistītās komplikācijas ir viens no grūtnieču nāves cēloņiem. Vislielākais trombozes risks ir pēdējā trimestrī pirms dzemdībām un uzreiz pēc tām. Piedzimstot mazulim, mātes dzemdē izveidojas liela brūce, un, organismam cenšoties apturēt asiņošanu, paaugstinās trombu veidošanās iespēja. To iespējams novērst vai mazināt, ne tikai lietojot asiņu recēšanu mazinošus medikamentus, bet arī turpinot valkāt kompresijas zeķes vismaz 6–12 nedēļas pēc dzemdībām vai arī tik ilgi, kamēr nav pilnībā izzudusi kāju tūska.

Klīnikā Jaunajām māmiņām konsultācijām un kompresijas zeķēm īpaša cena!

https://venucentrs.lv/lv/ipasie-piedavajumi#maminam

Vai patiešām vajadzīgas?
Kompresijas zeķes nav vēnu varikozes ārstēšanas līdzeklis, kā nereti uzskata. Turklāt to nozīme līdz šim nereti tika pārvērtēta. Agrāk tās vienmēr valkāja pēc vēnu operācijām, taču, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, tas lielākoties nav nepieciešams. Tās nedrīkst izmantot, ja ir smaga sirds mazspēja, jo, evakuējot šķidrumu no kājām, var pasliktināties sirds stāvoklis. Vai tās ir riskanti lietot citu veselības problēmu, piemēram, neiropātijas gadījumā, kad ir jušanas traucējumi, jāizvērtē individuāli. Tad jāievēro īpaša piesardzība, jo, nejūtot, ka zeķe saspiež audus pārāk stingri, var attīstīties ādas nekroze vai gangrēna. Jo nopietnāka slimība, jo svarīgāk precīzi piemeklēt zeķes.

Profilaktiskas vai medicīniskas?
Nevajadzētu ticēt, ka arī lielveikalos nopērkamajām zeķēm piemīt medicīnisks efekts, kā nereti ir norādīts. Atšķirībā no tām medicīniskās kompresijas zeķes iespējams iegādāties tikai specializētos vēnu centros vai ortopēdisko preču veikalos ar ārsta recepti, novērtējot veselības problēmas un precīzi nosakot apkārtmēru dažādās vietās.

Ieguvums var būt tikai no kompresijas zeķēm ar precīzu spiedienu. Lai audi starp muskuļiem, ādu un zemādu, kur veidojas tūska, tiktu pietiekami masēti, asinis un limfu virzot uz augšu, vēlamais spiediens ir 23–32 mm/Hg. Turklāt atšķirībā no profilaktiskajām zeķēm, kas parasti saplīst dažu dienu laikā, medicīniskās kompresijas zeķes saglabā nemainīgu kvalitāti vismaz pusgadu, pat katru dienu tās mazgājot.

Ar dažādu mērķi
Kompresijas zeķes tiek ražotas dažādiem nolūkiem, un to izvēle ir atkarīga no tūskas veida, piemēram, venozā tūska pārsvarā rodas ap potīti, bet limfātiskā – galvenokārt pēdā un tās mugurējā virsmā, tāpēc katrā gadījumā jāizvēlas atbilstošas zeķes.

Sporta kompresijas zeķes palīdz ne tikai uzlabot venozo asiņu atteci, bet arī veicina tūskas šķidruma evakuāciju no kājām, samazina pienskābes līmeni muskuļos un stabilizē pēdas locītavas slodzes laikā. Tām vislielākais spiediens ir ikru muskulatūras, nevis potītes līmenī, un tajās ir ieaustas papildu kompresijas joslas, kas stiprina potīti, mazinot traumu risku.

https://ameda.lv/lv/atlaides

Pusgarās vai garās?
Vairākumā gadījumu pietiek ar pusgarajām kompresijas zeķēm. Garās zeķes iesaka, ja ir operētas vēnas augšstilbos, dziļo vēnu trombozes ārstēšanas sākumā, ja tromboze skārusi vēnas iegurnī vai augšstilbā, kā arī grūtniecēm. Zeķbiksēm jādod priekšroka, ja ir alerģija pret lateksu, kas iestrādāts zeķes augšējā fiksējošā joslā. Kompresija zeķbiksēs ir iestrādāta tikai līdz augšstilba augšējai trešdaļai.

Kamēr kājas nav pietūkušas
Pirms kompresijas zeķu iegādes kājas vajag mērīt no rīta, jo dienas beigās tās varētu būt pietūkušas. Jo precīzāki būs mērījumi, jo atbilstošāku izstrādājumu iespējams piemeklēt.

Bieži tiek pieļauta kļūda, velkot kompresijas zeķes pietūkušās kājās. Iepriekš būtu jānovērš tūska, maksimāli samazinot kāju apjomu, veicot limfodrenāžas procedūras vai uzliekot kompresijas pārsēju. Izteiktas limfātiskās tūskas gadījumā pārsējs jāmaina vienu divas reizes dienā.

Potītes apkārtmērs parasti ir 22–24,5 cm. Ja tas ir 22 cm, bet pietūkstot 23 cm, pēc šāda izmēra izvēlētā zeķe neradīs pietiekami lielu spiedienu. Savukārt, ja potīte piepampusi līdz 26–28 cm, radīsies diskomforts un var pat attīstīties audu nekroze vai gangrēna.

Kompresijas zeķes vienmēr jāuzvelk, kamēr kājas nav pietūkušas, tātad vislabāk to darīt no paša rīta. Reizēm tūska nav jūtama, tāpēc vērts izmērīt kājas pie potītes no rīta un vakarā, lai mērījumus salīdzinātu.

Jebkurā gadījumā kompresijas zeķes nav vienkārši uzvilkt, it īpaši veciem, korpulentiem cilvēkiem un artrīta slimniekiem. Vieglāk to paveikt, izgriežot pēdas daļu uz ārpusi. Vēl var izmantot speciālu rāmi, uz kura zeķi uzvelk un iestiepj pirms vilkšanas, kā arī speciālu gumijas cimdu vai slīdināmo zeķi, ko uzvelk pa priekšu.

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes