Aptiekās realizēto medikamentu apgrozījums pērn Latvijā pieauga par 8,2%
Rīga, 11.marts, LETA. Latvijā aptiekās realizēto medikamentu apgrozījums pagājušajā gadā pieauga par 8,2% un sasniedza 373,18 miljonus eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), liecina Zāļu valsts aģentūras apkopotie dati.
"Kopš 2010.gada medikamentu apgrozījumam vispārēja tipa aptiekās ir vērojama tendence pieaugt," atzīmēja Zāļu valsts aģentūrā, piebilstot, ka 2018.gadā būtisks kāpums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu bija medikamentu realizācijai fiziskām personām - par 29,63 miljoniem eiro, kamēr realizācijas apmēri juridiskām personām samazinājās par 1,32 miljoniem eiro.
Tāpat aģentūras dati liecina, ka vispārēja tipa aptieku tīklu (trīs un vairāk aptiekas) īpatsvars tirgū turpināja pieaugt, 2018.gadā sasniedzot 80% no kopējā medikamentu apgrozījuma aptiekās, kamēr 2017.gadā tie bija 76,6%, 2016.gadā - 76,2%, 2015.gadā - 74,7%, bet 2014.gadā - 68%.
Tostarp 2018.gadā "Sentor Farm aptiekas", kas ir "Mēness aptieka" zīmola īpašniece, tirgus daļa bija 35%, "A Aptiekas" - 11%, "Benu aptieka Latvija" - 9%, "Euroaptieka Farmācija" - 9%, "Latvijas aptieka" - 5%, "Farma Balt aptieka" - 3%, "Baltfarm" - 2%, bet "Medelens" - 2%. Salīdzinājumā ar 2017.gadu un arī 2016.gadu "Sentor Farm aptiekas", kā arī "A Aptiekas", "Benu aptieka Latvija" un "Latvijas aptieka" tirgus daļa ir pieaugusi.
Pagājušajā gadā no tirgū esošām vispārēja tipa aptiekām lauku aptiekas veidoja 15%, kamēr lauku aptieku medikamentu apgrozījums 2018.gadā veidoja 6% no kopējā medikamentu realizācijas apmēra.
Zāļu valsts aģentūras apkopotie dati arī liecina, ka 2018.gadā aptiekās gatavojamo zāļu jeb ekstemporāli pagatavoto zāļu apgrozījums vispārēja tipa aptiekās veidoja 2,15 miljonus eiro bez PVN, kas ir par 4% mazāk nekā gadu iepriekš.
Vispārēja tipa aptieku "TOP20" aptiekas pagājušajā gadā veidoja 25% no kopējā medikamentu apgrozījuma, tostarp 16 no šīm aptiekām atrodas Rīgā, pa vienai Liepājā un Cēsīs, bet divas aptiekas ir Daugavpilī. Tostarp lielākais apgrozījums pagājušajā gadā bija "Mēness aptiekai 18", kas atrodas Linezera ielā Rīgā, seko "Mēness aptieka 17", kas atrodas Smilšu ielā Daugavpilī, un "Saules aptieka 10", kas atrodas Brīvības ielā Rīgā.
2017.gadā Latvijā aptiekās realizēto medikamentu apgrozījums palielinājās par 0,1%, sasniedzot 344,9 miljonus eiro.
https://infogram.com/aptiekas-realizeto-zalu-apgrozijums-1hnq41qp9nnk63z?live