medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1420
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Puse Latvijas iedzīvotāju norūpējušies par ierobežotu ārstu un izmeklējumu pieejamību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Puse Latvijas iedzīvotāju norūpējušies par ierobežotu ārstu un izmeklējumu pieejamību

Gandrīz puse jeb 46% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņus māc bažas par to, ka šogad būs ierobežota ārstu konsultāciju un izmeklējumu pieejamība, liecina aptieku tīkla “Euroaptieka” veiktā aptauja. Jaunajam gadam sākoties, lielākā daļa aptaujāto (79%) atklāj, ka viņus uztrauc dažādi ar personīgo veselību saistīti jautājumi.

Katrs ceturtais iedzīvotājs (26%) uztraucas, ka ikdienas aizņemtības dēļ nepietiks laika apmeklēt ārstu un veikt veselībai nepieciešamās procedūras. Samērā lielu sabiedrības daļu uztrauc arī personīgās finansiālās iespējas apmaksāt nepieciešamo veselības aprūpi – 21% iedzīvotāju uzskata, ka nevarēs atļauties apmaksāt visus nepieciešamos veselības izmeklējumus, katrs piektais iedzīvotājs atzīst, ka būtiski būs jāierobežo ikdienas tēriņi, lai parūpētos par savu un tuvinieku veselību, kā arī 15% būs grūtības samaksāt par fizikālajām un fizioterapeitiskajām procedūrām. Savukārt par nespēju finansiāli atļauties nepieciešamos medikamentus un vitamīnus norūpējušies ir 11% iedzīvotāju.

“Iedzīvotāju satraukums par iespējamo ierobežoto ārstu un izmeklējumu pieejamību, visticamāk, ir saistīts ar strauji pieaugošajiem Covid-19 saslimstības apstākļiem un iespējamajiem papildu ierobežojumiem tuvākā nākotnē. Visu pandēmijas laiku izjūtam, ka iedzīvotājiem aptiekas ir kļuvušas par svarīgiem veselības punktiem, kuros saņemt farmaceitu konsultācijas un nepieciešamos medikamentus. Mēs strādājām pilnā jaudā, lai nodrošinātu nepieciešamo atbalstu iedzīvotājiem un padarītu veselības aprūpi pieejamāku – mūsu profesionālie farmaceiti sniedz palīdzību, padomus un atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar veselību,” stāsta aptiekas valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova.

“Skatoties uz aptaujas datiem, satraucoši ir arī tas, ka daudziem iedzīvotājiem šogad var būt grūtības apmaksāt veselībai nepieciešamos pakalpojumus, medikamentus un vitamīnus. No vienas puses tas ir saprotams, jo jaunais gads ir sācies ar cenu kāpumu dažādās jomās un iedzīvotājiem vairāk uzmanības jāpievērš ikdienas tēriņiem un maksājumiem. Taču ilgtermiņā, taupot uz dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem, var tikt ielaistas savlaicīgi neārstētas saslimšanas un tāpēc var palielināties ārstēšanas izdevumi nākotnē,” saka N.Zaharova.

Kā liecina aptauja, gados vecākiem iedzīvotājiem ir lielākas bažas par dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem nekā jaunākiem cilvēkiem. Seniorus vecumā virs 60 gadiem vairāk nekā citas vecuma grupas uztrauc tas, ka nebūs iespējams apmaksāt visus ar ārstu apmeklējumiem un izmeklējumiem saistītos izdevumus (28%). Jauniešus vecumā no 18 līdz 29 gadiem būtiski mazāk nekā citas vecuma grupas satrauc ierobežota ārstu un konsultāciju izmeklējumu pieejamība (31%), taču viņiem visvairāk rūp aizņemtība kā galvenais ierobežojums, lai pietiekami rūpētos par savu veselību šogad (40%).

Parasti lielāks uztraukums par finanšu jautājumiem mēdz būt iedzīvotājiem reģionos, taču aptaujas rezultāti uzrāda pretējo. Tieši Rīgā dzīvojošie iedzīvotāji atzīst, ka viņiem, lai parūpētos par savu un tuvinieku veselību, būs nozīmīgi jāierobežo citi ģimenes tēriņi, lai gan ierasti saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem galvaspilsētā ir vislielākā vidējā darba samaksa valstī. Šis gads var būt īpaši sarežģīts iedzīvotājiem ar zemiem ieņēmumiem, jo, kā liecina aptauja, viņi izteikti vairāk satraucas par iespējām apmaksāt nepieciešamos veselības izmeklējumus un medikamentus, kā arī vitamīnus un minerālvielas. Kopumā sievietes (84%) ir vairāk norūpējušās par ar veselību saistītiem jautājumiem nekā vīrieši (73%).

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par bažām saistībā ar personīgo veselības aprūpi 2022. gadā, aptieku tīkls “Euroaptieka” veica pētījumu sadarbībā ar “OMG Latvia” šī gada janvārī, un tajā piedalījās 725 respondenti.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Uzzināsim par 7 vietējiem pārtikas produktiem, kas ir pieejami tepat Latvijā un padarīs šķīvja saturu vērtīgāku jūsu skaistumam, veselībai un labsajūtai!

Aktuālie piedāvājumi

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Mugurkauls ir svarīgākā cilvēka balsta aparāta daļa, savukārt skriemeļi ir smalks locītavu mehānisms, kas ir īpaši jāsaudzē. Dzīves laikā ļoti bieži cieš mugurkaula jostas daļa, tam iemesli var būt visdažādākie. Noskaidrosim, kādi ir jostas daļas sāpju rašanās iemesli, ārstēšana un profilakse.

Profesionālie medicīnas apavi

Profesionālie medicīnas apavi

Ērti apavi medicīnas personālam ir svarīga sastāvdaļa, kas atvieglos darba laiku un mazinās kājām radīto slodzi. Noskaidrosim, kāpēc sabo kurpes ir tik populāras mūsdienu veselības aprūpes speciālistu vidū?

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

D vitamīns ar magniju un B6 vitamīnu vienā kapsulā

D vitamīns ar magniju un B6 vitamīnu vienā kapsulā

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvā testēt jaunumu no NATEO D vitamīna – “NATEO D + Magnijs B6” kapsulas.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.