Aktuāli jautājumi un atbildes grāmatā "Ceļā uz smaidu"
Drīzumā izdevniecībā "Nordik" nāk klajā zobārstes, medicīnas zinātņu doktores Alēnas Butkēvičas grāmata "Ceļā uz smaidu". Grāmatā tiek sniegtas atbildes uz pacientu visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Šie jautājumi ir bijuši un palikuši nemainīgi zobārstes 23 gadu prakses laikā.
Nodaļā par implantoloģija risināti jautājumi:
1. Kas ir implants?
2. Vai implants ir mūžīgs?
3. Vai pie ķirurģijas tiks izmantota kopējā narkoze?
4. Vai varēs uzreiz pēc zoba izraušanas ielikt implantu?
5. Vai man pēc implanta ievietošanas kaulā būs jāstaigā bez zoba, kamēr implants ieaugs un to varēs protezēt ar kroni?
6. Kāpēc citiem maniem paziņām ir ar plombu aiztaisīts neestētisks caurums kroņa vidū un citiem ir skaists kronis? Kāds būs mans kronis?
7. Kāpēc uz implanta uzreiz nevar likt patstāvīgo kroni un ir jānēsā un jāmaksā par pagaidu kroni?
1. Kas ir implants?
Implants ir mākslīga zoba sakne. To izmanto gadījumos, ja zobs ir zaudēts un pacients vēlas zobu atjaunot ar neizņemamu protēzi, kas maksimāli atjaunotu dabisko zobu.
Implantus var izmantot:
1) ja grib atjaunot zobu viens pret vienu kā dabisko. Tas stāv atsevišķi kā dabisks zobs, ir estētisks un to var kopt kā visus pārējos zobus.
2) ja finansiālu apsvērumu dēļ vēlas uz diviem implantiem balstīt 3 vai 4 zobus, tādējādi veidojot uz implantiem balstītu tiltu.
Pozitīvi: īstermiņā tiek panākts pozitīvs rezultāts, aizstājot vairākus zobus ar mazākām finansiālām izmaksām.
3) ja ir jāfiksē izņemamā totālā plate, tad parasti izmanto 2 implantus, kas tiek ievietoti acu zobu rajonā. Plate pie tiem tiek piestiprināta ar "kņopes" palīdzību.
Pozitīvi: fenomenāls veids, kā nofiksēt apakšžokļa plates, kad kauls ir zudis un plate nemaz neturas. Šādā veidā plate ļoti labi fiksējas, runājot un ēdot. Tai pašā laikā to var noņemt un kārtīgi izmazgāt un izkopt.
4) ja pacients, zaudējis visus apakšējos zobus, tomēr nevēlas izvēlēties izņemamās plates iespēju, tad tiek veidota sarežģītāks protēzes veids, ko zobārstniecībā sauc par "hibrīdu". Tad priekšējo zobu rajonā novieto 5 implantus, tos savieno ar metāla loku, kam pa virsu izgatavo mākslīgos zobus (parasti no plastmasas, jo tā pēc svara ir vieglāka), kas sniedzas līdz pusei no sānu zobiem. Tādējādi tiek izveidota neizņemama protēze.
Pozitīvi: psiholoģiski ir panākts pozitīvs efekts, ka zobi ir patstāvīgi mutē un nav jādomā, ka kāds ieraudzīs izņemamo plati.
5) implanti tiek izmantoti apakšžokļa izņemamās protēzes nostiprināšanai ar savstarpēji savienoto "stieņu" palīdzību. Vēl arī izmanto dažādas citas konfigurācijas, kā nostiprināt apakšējā žokļa plati, bet tās ir sarežģītas, laika gaitā ir pierādījušas kā nepraktiskas gan kopšanas, gan implantu kalpošanas ilguma ziņā...
...paplašinātu turpinājumu varēs lasīt grāmatā "Ceļā uz smaidu"!