Asociācija aicina VM nekavējoties uzlabot diabēta ārstēšanas efektivitāti
Rīga, 29.maijs, LETA. Latvijas Diabēta asociācija aicina Veselības ministriju (VM) nekavējoties pievērsties diabēta pacientu ārstēšanas efektivitātes paaugstināšanai, iesaistot rīcības plānošanā arī nevalstiskās organizācijas, aģentūru LETA informēja asociācijas prezidents Ingvars Rasa.
Viņš norādīja, ka diabēta pacientu skaits Latvijā strauji palielinās un tuvākajā laikā var sasniegt 5% no valsts iedzīvotāju kopskaita, turklāt desmit gadu laikā strauji augusi arī diabēta slimnieku mirstība, kas norāda uz diabēta pacientu ārstēšanas, aprūpes un apmācības nepietiekamo efektivitāti. Cukura diabēta gadījumā tiešais nāves cēlonis visbiežāk saistīts ar slimības izraisītām komplikācijām, piemēram, insultu, miokarda infarktu, sirds išēmiskajām slimībām un to sekām.
Rasa skaidroja, ka Diabēta asociācija pilnībā atbalsta VM iecerētās reformas, kuru mērķis ir pacientiem nodrošināt kvalitatīvu, savlaicīgu un efektīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, taču ir pārsteigta, ka konceptuālajā ziņojumā par veselības aprūpes sistēmas reformu ignorēti diabēta pacienti un viņu vajadzības.
Asociācija norāda, ka efektīvu ārstēšanu kavē tādi nozīmīgi šķēršļi kā diabēta pacientu apmācības trūkums, glikēmijas paškontroles teststrēmeļu un vienreizējo insulīna adatu nepietiekamā kompensācija, kā arī ierobežojoši kompensācijas noteikumi atsevišķu grupu medikamentiem un to kombinācijām ar insulīnu. Ja cukura diabēta pacients nav apmācīts un netiek efektīvi lietotas pēdējos gados klīniskajā praksē ienākušo medikamentu sniegtās iespējas, tas nozīmē, ka pacientu aprūpē un ārstēšanā ieguldītais finansējums netiek lietderīgi izmantots.
Rasa skaidro, ka, lai uzlabotu diabēta ārstēšanas efektivitāti, minētie šķēršļi tuvākajā laikā ir jānovērš. "Noteikti ir jāatgriežas pie diabēta pacientu apmācības tuvu viņu dzīvesvietai. Šim mērķim varētu pielāgot tās stacionārās veselības aprūpes iestādes, kuras paredzēts pārprofilēt. Jāpalielina vienam pacientam kompensējamo glikēmijas paškontroles teststrēmeļu skaits un jāsāk kompensēt vienreizlietojamās adatas insulīna injicēšanai vismaz ļoti sensitīvām pacientu grupām, piemēram, grūtniecēm.
Ļoti svarīgi novērst arī šķēršļus, kas kavē iedarbīgu zāļu izmantošanu. Jāatceļ kompensācijas ierobežojumi vairāku medikamentu kombinētai lietošanai kopā ar insulīnu, pamatojoties uz pētījumos balstītu praksi un vadlīnijām, turklāt ģimenes ārstiem jāpalielina iespējas izrakstīt kompensējamo zaļu sarakstā iekļautos antidiabētiskos medikamentus.
Tāpat Diabēta asociācija aicina VM atteikties no plāna mainīt endokrinologa kā tiešās pieejamības ārsta speciālista statusu, jo iecerētās izmaiņas apgrūtinātu pacientu iespējas nokļūt pie endokrinologa, ja vispirms būtu jāapmeklē ģimenes ārsts.
Diabēta asociācija VM nosūtījusi vēstuli, kurā izklāsta priekšlikumus diabēta ārstēšanas uzlabošanai, kā arī aicina ministriju sadarbībā ar pacientu un speciālistu nevalstiskajām organizācijām rīkoties, lai paaugstinātu diabēta ārstēšanas efektivitāti un sekmētu pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitātes uzlabošanos.
Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2015.gada beigās Latvijā bija 87 000 cukura diabēta pacientu. Saglabājoties saslimstības pieauguma tendencei, tuvāko gadu laikā diabēta slimnieku skaits valstī sasniegs 100 000. Kopš 2005.gada slimības izplatība ir dubultojusies, un 2015.gadā šis rādītājs sasniedza 4400 diabēta pacientus uz 100 000 iedzīvotāju.