medicine.lv skaitļos

Lietotāji online389
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1595
Ekspertu atbildes21477
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis? Stāsta farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis? Stāsta farmaceite

Ko zinātnē balstīts skatījums vēsta par populārākajiem pretnovecošanās kosmētikas līdzekļiem, kādu efektu varam no tiem sagaidīt, un, visbeidzot – cik ļoti varam paļauties uz iesaiņojuma rakstītajiem solījumiem?

Šķiet, ka ar pretnovecošanās krēmiem dažkārt ir līdzīgi kā ar drastiskām diētām – ja tās sola svara zudumu, piemēram, desmit kilogramus nedēļā, tad neprātīgs tievēt gribētājs var veikli sarēķināt, ka pēc pusgada būs zaudēti veseli 60! Tāpat arī nereāli kosmētikas līdzekļu solījumi sola pagriezt pulksteni atpakaļ jaunības un pat bērnības virzienā, taču tas īsti nebūs iespējams un arī zinātnē balstīti argumenti apstiprinās – ādu var kopt un palīdzēt tai būt veselīgai, tomēr mūžīgi saglabāt to jauneklīgu vai pat padarīt vecāka gadagājuma cilvēka ādu kā pusaudzim, lietojot vairāk, ilgāk un dārgāku krēmu vai koncentrātu, nebūs iespējams. Tieši tāpat, kā veselu gadu ieturot kādu drastisku diētu, nesvērsim desmit kilogramus bijušo simts vietā!

Kā bieži vien rodas “drošs” un “klīniskos pētījumos pierādīts”?

Pretnovecošanās produktu reklāmās bieži atsaucas uz klīniskiem pētījumiem.  Tas var likt domāt, ka šie līdzekļi ir tavas naudas vērti. Taču visbiežāk tie ir tikai daži spēcīgi placebo kontrolēti, randomizēti pētījumi – un vēl mazāk tādu, ko nav sponsorējis konkrētais zīmols. Jāpiezīmē gan, ka kāda zīmola atbalsts pētniecībai ne vienmēr liecina par nekritisku pieeju (zinātnē publikācijām vienmēr ir jānorāda arī atlīdzības faktors), taču pilnībā izslēgt biznesa intereses tādā gadījumā nevar, nu, kaut vai tikai pētniecības tēmas izvēlē.

Vēl viena būtiska pazīme, ko nereti redzam krēmu aprakstos, ir dažādi sertifikāti un norādes par drošumu, kā arī atzīmes, ka kosmētikas testēšanā netiek izmantoti dzīvnieki. Nekritiskam patērētājam tas var šķist kā efektivitātes pierādījums, kas tā nav. Šādas norādes liecina par, piemēram, izmantoto izejvielu izcelsmi, vai arī, ka līdzeklis ir drošs lietošanai un citiem parametriem.

Banner 280x280

Kopsavelkot – runājot par kosmetoloģijas jomu, lielākoties par zīmola efektivitātes apliecinājumu izmanto lietotāju novērojumus un viņu subjektīvu priekšstatu par izskata uzlabojumu, nevis pierādījumus, kas gūti laboratorijās. “Pirmajiem nav ne vainas, taču ideālā gadījumā būtu vajadzīgi abi,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa, atgādinot, ka tieši aptiekā iegādātie dermokosmētikas līdzekļi ir patiešām droši un klīniski pārbaudīti.

Ko vēsta pētījumi?

Jaunību saglabāt un atjaunot sološie kosmētikas līdzekļi parasti kombinē konkrētas sastāvdaļas, papildinot tās ar citām sastāvdaļām, kas veido katra zīmola oriģinalitāti noteiktā produktu grupā. Līdzīgi kā pavāri, cepot kūku – tajā noteikti būs olas, milti, cukurs, bet atšķirīgumu un, šai gadījumā, garšu nodrošinās, piemēram, mellenes, zemenes, šokolāde vai kas cits.

Pārskatīsim būtiskākās pretnovecošanās līdzekļu sastāvdaļas!

Vispirms jāmin, ka ādas jaunības saglabāšanā un iespējami ilgākā uzturēšanā “zelta standarts” ir saules aizsarglīdzekļi un retinoli.

“Tādi produkti kā alfa hidroksiskābes (AHA) un antioksidanti, piemēram, C vitamīns, varētu nedaudz ietekmēt ādas ar novecošanās pazīmēm izskatu. Taču dati par tiem nav tik pārliecinoši kā par retinoīdiem un saules aizsarglīdzekļiem.

Daudzu mitrinošo līdzekļu sastāvdaļām, piemēram, keramīdiem vai tā saucamajam dabiskajam mitrinātājfaktoram, ir vairāk teorētiska nevis pierādīta efektivitāte. Hialuronskābei, spēcīgam ādas mitrinātājam, ir veikti placebo kontrolēti randomizēti pētījumi, kas apliecina ādas elastības uzlabošanos un tās izlīdzināšanos, taču šādu pētījumi ir maz un tie ir ražotāju atbalstīti.

Paturi prātā, ka neviens no šiem produktiem nav jaunības eliksīrs. Bet, ja tu nospraud reālus mērķus, ietverot lokāli pielietojamas metodes un koncentrējieties uz profilaksi, tu patiešām vari iegūt veselīgāku un gludāku ādu, uzsver farmaceite.

Parunāsim par retinoīdiem!

Savukārt retinoīdi, kas ir A vitamīna dažādas formas, ir plaši pētīti. Retinoīdi pieejami gan kā recepšu medikamenti, gan arī mazāk iedarbīgās formās kā retināls un retinols kosmētikas līdzekļu sastāvā. Pazīstamākais bezrecepšu retinoīds ir retinols. Retinols veicina šūnu atjaunošanos un stimulē kolagēna veidošanos, tādējādi palīdzot izlīdzināt sīkās grumbas un iespēju robežās “izgludina” nelīdzenumus.

Lietošanas pamācība

 • Nepieciešams tikai zirņa lieluma daudzums izvēlētā līdzekļa.
 • Retinoīdu iedarbība ir spēcīga un tie kairina ādu, tāpēc lietošanu jāuzsāk ar pāris reizēm nedēļā, pakāpeniski palielinot lietošanas biežumu.
 • Ļoti svarīgi kopā ar retinoīdiem lietot saules aizsarglīdzekli un mitrinošu līdzekli. Uzturēties atklātos saules staros, lietojot retinoīdus saturošu līdzekli, nevajadzētu, jo ir liela iespēja iegūt saules apdegumu –labāk izvēlēties speciālu dienas krēmu ar SPF30 un vairāk.
 • Retinoīdu iedarbība ir pakāpeniska un uzlabojums novērojam pēc vairākām nedēļām, tāpēc nelolo liekas cerības uz tūlītēju rezultātu.
 • Nelieto retinoīdu, ja esi gaidībās vai baro bērnu ar krūti.
 • Izlasi līdzekļa lietošanas instrukciju un lieto, kā norādīts.
 • Papildus lieto mitrinošu līdzekli, jo retinols var sausināt ādu.
 • Lai izvairītos no kairinājuma, nelieto vienā vakarā ar pīlingu.

Kas jāzina par saules aizsarglīdzekļiem?

Nav šaubu, ka ne vienu reizi vien esi dzirdējis, ka pirms došanās ārā vajadzētu lietot saules aizsarglīdzekli, uzvilkt cepuri ar platām malām un/vai apģērbu, kas pasargā no saules staru ietekmes. Izsargāšanās no atklātiem saules stariem patiešām ir no svara un palīdzēs saglabāt ādas kvalitāti daudz vairāk nekā jebkurš cits paņēmiens, procedūra vai kosmētikas līdzeklis.

Meklē saules aizsarglīdzekli ar SPF 30 vai vairāk un lieto to katru dienu. Varbūt kādam tas šķitīs pārspīlēti, taču speciālisti iesaka šos līdzekļus lietot pat telpās, ja tās ir ar plašiem logiem un labi izsauļotas, jo logi UVA starus pilnībā neaiztur. “Atceries, ka lielākā daļa saules bojājumu rodas nejaušas iedarbības dēļ,” aicina likt aiz auss farmaceite. “Izskrienam iznest atkritumus, bet pa ceļam satiekam kaimiņieni, parunājamies dienvidū pie mājas, un kaitējums – labākajā gadījumā neglīts pigmentācijas plankums – “noķerts”.”

4 svarīgi fakti par lietošanu

 • Cilvēkiem ar tumšāku ādas toni oksidatīvā stresa dēļ biežāk rodas hiperpigmentācija.
 • Dārgāks nenozīmē labāks. Prakse liecina, ka, iegādājoties dārgus saules aizsarglīdzekļus, cilvēki lieto tos tik taupīgi, ka aizsardzība nav pilnīga. Vispārīgās vadlīnijas rekomendē apmēram pusi tējkarotes līdzekļa sejai un kaklam.
 • Neaizmirsti saules aizsarglīdzekli uzklāt acu zonai un lūpām, tāpat arī uz dekoltē un rokām.
 • Ietaupi laiku un naudu divu atsevišķu līdzekļu uzklāšanai – izmēģini mitrinātāju ar SPF.

Ādas kopšanas padomi visu vecumu cilvēkiem

Ja tev vēl nav vingrošanas rutīnas, katrs brīdis ir pēdējais brīdis, lai sāktu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm! Pētījums ar mazkustīgām pusmūža japāņu sievietēm atklāja, ka pat 16 nedēļu regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo sejas ādas elastību. Īpaši efektīvi bija spēka vingrojumi.

Izvairies no smēķēšanas. Smēķētājiem ir raksturīga paātrināta ādas novecošanās, tostarp izskatu ietekmē apakšējo plakstiņu noslīdējums jeb maisiņi un grumbas ap augšlūpu.

Epidemioloģiskajos pētījumos ir pierādīts, ka ar priekšlaicīgai ādas novecošanai ir saistība ar gaisa piesārņojumu.

Saulesbrilles nav paredzētas tikai acīm. Dermatologi iesaka tādas, kas nodrošina UVA un UVB aizsardzību. Tādējādi papildus kosmētikas līdzeklim ar SPF tiks aizsargāta maigā āda ap acīm. Skaidrs, ka saulesbrillēm jābūt lielām!

Nobriedušai ādai ir tendence kļūt sausākai (tauku dziedzeri ar gadiem ražo mazāk tauku), tāpēc bagātīgi mitrinošs līdzeklis var palīdzēt.

Esi prātīgs ar eksfoliantiem un abrazīviem līdzekļiem, jo sevišķi – mūža otrajā pusē. Ādai pašai būtu jāspēj atbrīvoties no atmirušajām šūnām. Ja tā ir sausa un zvīņaina, koncentrējies uz mitrināšanu, nevis pīlingu.

Kopšanas rutīna

Ādas kopšanai nav jābūt dārgai – pilni vannas istabas plaukti ar luksusa krēmiem paši par sevi negarantēs ādas jaunību. Svarīgāka par cenu ir ikdienas rutīna, turklāt pielāgota savam vecumam un ādas vajadzībām.

No rītiem. Nomazgā vai attīri seju, pēc tam uzklāj mitrinošu līdzekli un saules aizsargkrēmu (vai mitrinātāju ar SPF, ja tas ir vienā līdzeklī).

Uz nakti. Rūpīgi notīri seju (vēlams ar maigiem, vecumam atbilstošiem līdzekļiem vai ziepēm jutīgai, nobriedušai ādai), pēc tam uzklāj retinolu saturošu līdzekli un mitrinātāju, ja tas nepieciešams. Iespējams, tavs nakts krēms jau satur abas sastāvdaļas.

“Ne vienmēr tik būtiski, kāda zīmola kosmētiku lieto. Izvēlies to, kas atbilst tavam maciņam un ādas tipam, piemēram, jutīgai, sausai vai taukainai ādai. Esi kritisks reklāmu vērotājs un sociālo mediju lietotājs!” mudina farmaceite.

Ārstnieciskā kosmētika

“Kad ādai ir specifiskas vajadzības, un nobriedušai ādai tās tādas ir, visdrošāk kosmētikas līdzekļus iegādāties aptiekā.

Gandrīz visiem ārstniecisko kosmētiku ražojošajiem zīmoliem ir līdzekļi, kas aizkavē ādas priekšlaicīgu novecošanos. Tie parasti satur, piemēram, retinolu, hialuronskābi un kolagēnu. Hiperpigmentācijas gadījumā jālieto krēmi vai serumi, kuru sastāvā ir niacinamīds jeb B3 vitamīns, tiamidols vai azelaīnskābe. Aptiekās pieejami arī roku krēmi ar grumbas un pigmentāciju mazinošām sastāvdaļām, kas ir līdzīgas sejas krēmos esošajām.

Āda sargā mūs un mēs varam pasargāt ādu!

“Kad runājam par ādas novecošanos un saules radītajiem bojājumiem, mūs, veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējus, visvairāk satrauc ādas vēzis, kuru ikviens vēlētos novērst vai vismaz atklāt savlaicīgi,” raudzīties uz savas ādas veselību ne tikai kā skaistuma kategoriju aicina farmaceite. “Pievērs uzmanību jebkādām ādas izmaiņām, jaunām dzimumzīmēm vai veidojumiem, kas ir apsārtuši, neregulāras formas, jutīgi vai slikti dzīst. Ja ko tādu novēro sev vai tuviniekam, konsultējies ar ārstu, vai pārrunā jautājumus ar savu farmaceitu!”

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Nature Gift, SIA

Nature Gift, SIA

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

Nedēļas tēma

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Vēnu pavasaris Dr. Mauriņa klīnikā

Dr. Mauriņa klīnika akciju "Vēnu pavasaris" organizē jau 14. gadu un šis ir laiks, kad ārsti aicina pārbaudīt kāju asinsvadu veselību. Uzzināsim, kā notiek vēnu problēmu diagnostika un kā atšķiras ārstēšanas metodes – skleroterapija no lāzeroperācijas?

Aktuālie piedāvājumi

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Dabiska sejas kopšanas kosmētika – kā izvēlēties sev piemērotāko?

Apjukt sejas kopšanas līdzekļu piedāvājumā šobrīd ir vieglāk nekā jebkad. Mārketinga saukļu un zīmolu solījumu džungļos izdarīt pareizās izvēles, nekaitējot savai ādai un vienlaikus nepārmaksājot par ādas kopšanas līdzekļiem, ir izaicinājums. Uzzināsim, kāpēc izvēlēties dabiska sastāva ādas kopšanas līdzekļus un kas jāzina, tos izvēloties?

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Ko ievērot, atsākot fiziskas aktivitātes. Komentē fizioterapeits

Pavasaris ienes ne vien vairāk saules gaismas, bet arī lielāku motivāciju pievērsties sportiskām aktivitātēm. Ir būtiski piedomāt, kā atsākam šīs fiziskās aktivitātes – skriešanu, nūjošanu, soļošanu u.c. Fizioterapeite Aiga Korpa dalās ar ieteikumiem, ko ņemt vērā ikvienam aktīvas dzīves piekritējam. 

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Mūsdienīga pieeja – rehabilitāciju arvien biežāk izvēlas profilaksei

Jo savlaicīgāk pievēršas profilaksei un rūpēm par savu veselību preventīvos nolūkos, jo ilgāk cilvēks dzīvo bez sūdzībām par pašsajūtu un nopietnām diagnozēm. Veselīgi ēst, dzīvot aktīvu dzīvesveidu, regulāri veikt skrīninga izmeklējumus – šo profilaktisko pasākumu kopumu arvien biežāk cilvēki izvēlas papildināt ar rehabilitācijas kursu pašsajūtas uzlabošanas nolūkos, ko piedāvā kūrorta rehabilitācijas centrs "Jaunķemeri".

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Testa rezultāti: “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļi

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “Daily Delicious Beauty Shake” proteīna-kolagēna kokteiļus.

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Testa rezultāti: “BestBerry” BIO Irbeņu ogu ekstrakts veselīgai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbeņu ogu ekstraktu veselības atbalstam.

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Testa rezultāti: HealthAid Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HEalthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Digeston® PLUS gremošanas komfortam un zarnu darbības līdzsvaram. 

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

“Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt augu ekstraktu uztura bagātinātāju “Evening Formula” nervu sistēmas nomierināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Fizioterapija: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inese Martišune: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika - integrēta pieeja sievietes veselībai. Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. +371 26485589
 2. +371 27745512
 3. lauris@naturegift.lv
 4. https://www.naturegift.lv/

Darba laiks

 • P.800-1600
 • O.800-1600
 • T.800-1600
 • C.800-1600
 • P.800-1600
 • S.800-1600
 • Sv.-
 • S., Sv. iepriekš sazinoties 27735512

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 40103284008
 2. LV40103284008
 3. 01.04.2010
 4. 01.04.2010
 5. "Vērdiņi", Vidrižu pag., Limbažu nov., LV-4013

Apraksts

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

veselīgs uzturs, veselīgi saldumi.

Dižbrūklenes, dižbrūkleņu ogas, ogas, sukādes, sīrupi, marmelāde,
ievārījums, sulas, žāvēti augļi, sukādes, tēja, ogu pārstrāde,
augļu pārstrāde, augļu maisījumi, sulas ražošana,
dzērvenes, lielogu dzērvenes, dzērveņu audzēšana, dižbrūkleņu audzēšana,
aronijas, smiltsērkšķu sula, pasūtījumu piegāde, nekarsētas sulas,
ogu pulveri, saldās mērces, marmelāde, ekskursijas, ekskursijas bērniem,
brūklenes, iebiezināti sīrupi, mājas vīns, cidoniju sukādes, cidoniju sīrups, pīlādžu sīrups, aveņu sīrups, idejas dāvanai, Latvijā ražotas dāvanas, ražots Latvijā, ķirbju sukādes, plūškoka sīrups.


Vairāk

Foto 3

Dāvanu komplekts
Sukādes

Mājas lapa internetā