medicine.lv skaitļos

Lietotāji online139
Aktīvie uzņēmumi12796
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Acs lēcas apduļķošanās jeb katarakta: Iemesli, profilakse un risinājumi : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Acs lēcas apduļķošanās jeb katarakta: Iemesli, profilakse un risinājumi

Acs lēcas apduļķošanās jeb katarakta ir viens no biežākajiem redzes traucējumiem, kas lielākoties skar cilvēkus gados. "Mēness aptiekas" farmaceiti kopā ar eksperti oftalmoloģi, "AIWA Clinic" oftalmoloģijas dienesta vadītāju Daci Lietuvieti apkopojuši padomus, ko darīt profilaksei un kā risināt problēmu.

Stress, slimības un citi iespējamie iemesli

Autors: stress
Autors: stress

"Reizēm ir grūti atrast iemeslu, kādēļ lēca ir apduļķojusies – dažkārt katarakta bijusi iedzimta, bet nav radījusi redzes traucējumus. Meklējot slimības iemeslu, aizvien biežāk nākas konstatēt, ka cilvēks ir piedzīvojis lielu stresu, ko izraisa, piemēram, pārdzīvojums par savām veselības problēmām, operāciju, kas ir bijusi jāveic. Sievietēm nereti katarakta straujāk attīstās pēc emocionāli traumatiska notikuma – dzīvesbiedra zaudēšanas. Stress, visticamāk, rada vielmaiņas traucējumus organismā, kas ietekmē vispārējo stāvokli, tostarp, var izraisīt lēcas apduļķošanos," norāda oftalmoloģe. Lēcas apduļķošanos var veicināt dažādi hormonālie preparāti, kas jālieto alerģijas, atopiskā dermatīta vai bronhiālās astmas ārstēšanai, pārāk apjomīga krēmu lietošana, kas paredzēti ādas slimību ārstēšanai, kā arī reimatoloģiskās slimības un to ārstēšanai ilgstoši lietotie medikamenti.

Kad acs lēca sāk duļķoties

Autors: acs
Autors: acs
Banner 280x280

"Retos gadījumos katarakta ir iedzimta, un tad tas var būt saistīts ar kādu slimību, ko sieviete pārcietusi grūtniecības laikā. Taču normāli bērns piedzimst ar šķidru lēcu un tāda tā parasti ir līdz 40–50 gadu vecumam," skaidro oftalmoloģe.

"Biežāk ir sastopama ar vecumu saistīta katarakta, jo ar gadiem acs lēca kļūst cietāka, necaurspīdīgāka. Dažkārt tas notiek pamazām, taču reizēm – diezgan strauji. Lēcas apduļķošanās procesu var stimulēt dažādas vielmaiņas slimības, piemēram, cukura diabēts. Ja lēca sāk apduļķoties jaunam cilvēkam – 30– 40 gadu vecumā,  noteikti ir jāizmeklē, vai nav paaugstināts cukura līmenis. Acs lēcas apduļķošanās jauniem cilvēkiem parasti ir ātri progresējoša, jo duļķojas kapsula, kurā atrodas lēca, tādēļ ir svarīgi laikus konsultēties ar acu ārstu," teic oftalmoloģe. Acs lēcas apduļķošanās skar teju katru otro cilvēku vecumā pēc 70 un vēl vairāk to vidū, kuri vecāki par 80.

Pazīmes, kam jāpievērš uzmanība

Autors: redzes_dubultosanas
Autors: redzes_dubultosanas

- Miglošanās, neasa redze, dubultošanās.
- Skatoties tumsā uz gaismas avotu, tas ir izplūdis.
- Aizklājot aci, ir skaidrs, ka ar vienu aci var saredzēt labi, bet ar otru – miglaini. 
- Ja ir bieži jāmaina briļļu stiprums un, jo sevišķi, ja iepriekš lasot vajadzēja brilles, bet pēkšņi var lasīt bez tām (mainās refrakcija). 

7 ieteikumi acu veselībai

1. Nēsā saulesbrilles!

Autors: saulesbrlles
Autors: saulesbrlles

Pierādīts, ka saulesbriļļu lietošana, sevišķi jaunībā,  pasargā no kataraktas attīstības vecumā. Ārste atgādina: "Svarīgi izvēlēties saulesbrilles ar UVA un UVB staru filtru. Turklāt saulesbrilles nav tikai siltā gadalaika aksesuārs. Tās aktuālas arī ziemā, jo īpaši, atrodoties sniegā un uz ledus (ūdens virsmas). Tumšas brilles bez UVA un UVB aizsardzības nederēs. Tās tikai nodara ļaunumu, jo acu zīlītes izplešas un gaismas stari vēl vieglāk var iekļūt acī."

Jaunums – kontaktlēcas ar saulesbriļļu funkciju.

2. Pārskati ēdienkarti!

Autors: zalie_darzeni
Autors: zalie_darzeni

Acīm vajadzīgās uzturvielas satur visi zaļie dārzeņi, spināti, zaļumi, lasis, tuncis, citas zivis un jūras produkti, olas, rieksti, pupiņas, citrusaugļi. Sevišķi svarīgs ir pareizs uzturs cukura diabēta pacientiem, jo pilnvērtīga ēdienkarte var samazināt ne tikai kataraktas attīstību, bet arī acs tīklenes distrofiju.

Visiem jāatceras par pietieku šķidruma uzņemšanu ik dienu.

3. Smēķēšana būs jāatmet

Autors: nee_smekeshanai
Autors: nee_smekeshanai

Smēķēšana kaitīgi iedarbojas uz acs lēcu – tā kļūst cietāka, biezāka, redzes nerva apasiņošana ir vājāka, biežāk sastopami tīklenes distrofijas gadījumi. Veikt kataraktas operāciju smēķētāja acī ir krietni sarežģītāk.  Tādēļ labāk no smēķēšanas atteikties, pirms tā ir radījusi veselības problēmas.

4. Neaizmirsti par aizsargbrillēm!

Autors: acu_aizsargbrilles
Autors: acu_aizsargbrilles

Ja darba specifika to paredz, noteikti jānēsā acu aizsargbrilles (piemēram, metinātājam), tā pasargājot acs lēcu no iespējamās traumas un to izraisošas traumatiskās kataraktas.

5. Regulāri apmeklē acu ārstu!

Autors: acu_arsts
Autors: acu_arsts

Profilaktiski acu ārsts būtu jāapmeklē arī tad, ja nav sūdzību. Tas ir svarīgi, lai nepalaistu garām kādas acu slimības, tostarp kataraktas, attīstību. Pēc 40 gadu vecuma pie acu ārsta jāaiziet vienu reiz gadā,  jaunākiem cilvēkiem (ja nav sūdzību) – reizi divos gados.

6. Pabaro acis ar vitamīniem un minerālvielām!

Autors: vitamini_acim
Autors: vitamini_acim

Speciālie vitamīnu kompleksi acīm ir piemēroti tīklenes slimību gadījumā un sevišķi ieteicami tiem, kuriem ir cukura diabēts (jāpārliecinās, ka vitamīni nesatur cukuru!). Ziemas periodā šie uztura bagātinātāji ir īpaši noderīgi. Farmaceite Ieva Virza stāsta: "Vitamīnu acu veselībai sastāvs radīts, lai uzturētu veselus asinsvadus, kas apasiņo acs tīkleni, apgādājot acis ar svarīgajiem vitamīniem un minerālvielām. Galvenie antioksidanti ir luteīns, zeaksantīns, piejūras priedes ekstrakts, selēns, cinks, varš. Acu veselībai paredzēto uztura bagātinātāju sastāvā parasti ir nepiesātinātās taukskābes omega-3, omega-6, omega-9, kas iegūtas no zivju eļļas, ķirbju eļļas vai krila eļļas, A, E, C vitamīns un B grupas vitamīni, kā arī augu ekstrakti, piemēram, žibulīša ekstrakts, ginko biloba ekstrakts."

Svarīgi!

- Acu vitamīnus jālieto vismaz divus trīs mēnešus un šādus kursus gada laika vajadzētu atkārtot.

- Lai visas uzturvielas ātrāk un pareizā koncentrācijā nonāktu acs tīklenē, diennakts laikā jāizdzer līdz pat diviem litriem ūdens.

7. Acīm patīk mitrināšana

Autors: acu_pilieni
Autors: acu_pilieni

Cilvēkiem gados nereti mēdz būt acu sausums, tādēļ profilaktiski vajadzētu lietot mitrinošus acu pilienus. Acis mitrināšana nepieciešama arī pirms un pēc acs operācijas. Svarīgi mitrināt acis, ja nākas strādāt vai mācīties pie datora, ja darbs jebkādā veidā saistīts ar ilgstošu acu piepūli, ja ikdienā nēsā lēcas. Vislabāk noderēs acu pilieni bez konservantiem. 

"Pilieni, kas paredzēti mitrināšanai, galvenokārt satur hipromelozi, dekspantenolu, hialuronskābi, nātrija karboksimetilcelulozi, treholozi.

Pilienus bez konservantiem un stabilizatoriem var pilināt arī, nēsājot lēcas. Jaunākās paaudzes pilieni ir pildīti īpašos flakonos, kas nodrošina gaisa nepiekļūšanu un pasargā no piesārņojuma vai pilienu iedarbības samazināšanās. Galvenā mitrinošo pilienu funkcija ir novērst diskomforta sajūtu, mitrināt, ieeļļot aci, sargāt no sausuma, sniegt tūlītēju atvieglojumu," skaidro farmaceite.

Pirms uztura bagātinātāju un acu pilienu iegādes, noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu!

Kad var līdzēt tikai operācija?

Autors: acu_operacija
Autors: acu_operacija

"Gados vecāki cilvēki nereti redzes pasliktināšanos risina, aizejot uz optiku, lai saņemtu stiprākas brilles, un tikai pēc tam dodas pie acu ārsta, jo brilles der neilgu laiku un atkal mainās redze. Bieži vien tad vienīga izeja ir kataraktas operācija. Operācijas laikā apduļķojusies lēca tiek nomainīta pret implantu – caurspīdīgu, dzidru mākslīgo lēcu," teic oftalmoloģe.  

Katarakta katrā acī var attīstīties atšķirīgā ātrumā. Piemēram, ja viena acs ir izoperēta, visticamāk lēcas apduļķošanās būs arī otrā acī, jo sevišķi, ja kataraktu izraisījušas vielmaiņas problēmas. Dažreiz tas notiek pēc pusgada, gada vai diviem. Ja katarakta ir attīstījusies abās acīs līdzīgi, vienlaikus operāciju tomēr neveic. "Drošības nolūkā operācijas notiek ar starplaiku. Jāņem vērā, ka dažkārt pēc operācijas var būt klepus, vemšana, kas kaitē acīm pēcoperācijas periodā. Minimālais vienas un otras acs operāciju starplaiks ir no divām nedēļām līdz vienam mēnesim."

Riskanti vai droši?

Salīdzinot ar citām acu operācijām, kataraktas operācijai komplikāciju riski ir vismazākie. Ārste gan saka, ka izslēgt pilnīgi visus riskus nav iespējams: "Var būt kāds iepriekš nekonstatēts iekšējais iekaisums, kas rada iekaisumu operācijas brūcē. Tā pat ir arī blakus faktori, kas padara operāciju sarežģītāku. Piemēram, pacientam ir autoimūnā locītavu slimība un ir izveidojies saaugums ap zīlītes iecirkni, tādēļ operācijas laikā zīlīti nevar pietiekami paplašināt. Savukārt pacientiem, kuriem ir bijusi glaukomas operācija vai kāda acu trauma, dabīgā lēca nereti vairs neatrodas stabili savā vietā. To var pamanīt tikai operācijas laikā, kad implantēt mākslīgo lēcu izrādās neiespējami," skaidro oftalmoloģe. Ārste uzsver, ka tiem, kam ir bronhiālā astma, svarīgi uz kataraktas operāciju ņemt līdzi inhalatoru, ko lieto ikdienā, lai operācijas laikā novērstu iespējamo klepošanu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Acis, optika / acu veselība":

Uzņēmumi nozarē "Acis, optika / acu veselība"

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

"Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) ir pirmā privātā acu klīnika Baltijā, kurā tiek veikta acu veselības un redzes diagnostika un ambulatora vai stacionāra acu slimību ārstēšana pieaugušajiem un bērniem. Diagnostikas un ārstēšanas procesā augsti kvalificēta personāla pārraudzībā tiek izmantota ES un ASV augstākās kvalitātes standartiem atbilstoša, regulāri pārbaudīta un sertificēta oftalmoloģiskā aparatūra. LAAC filozofija un misija - izmantojot pieejamās profesionālās izaugsmes iespējas, pakāpties pašiem un nodot savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti laikus saņemtu profesionālu un kvalitatīvu palīdzību.

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-1800
 • O.800-1800
 • T.800-1800
 • C.800-1800
 • P.800-1800
 • S.-
 • Sv.-
 • S. pēc iepriekšēja pieraksta

Juridiskie dati

 1. 40003164837
 2. LV40003164837
 3. "SEB banka", "Rīdzenes" filiāle
 4. LV11UNLA0002010467033
 5. 26.11.1993
 6. 10.12.2004

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Bruņinieku 8, Rīga, LV-1010
  +371 26359225

 2. Krišjāņa Barona iela 3, Rīga, LV-1050
  +371 26470907

 3. Ieriķu 3, TC "Domina", Rīga, LV-1084
  +371 29436344

Apraksts

"Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) ir pirmā privātā acu klīnika Baltijā, kurā tiek veikta acu veselības un redzes diagnostika un ambulatora vai stacionāra acu slimību ārstēšana pieaugušajiem un bērniem. Diagnostikas un ārstēšanas procesā augsti kvalificēta personāla pārraudzībā tiek izmantota ES un ASV augstākās kvalitātes standartiem atbilstoša, regulāri pārbaudīta un sertificēta oftalmoloģiskā aparatūra. LAAC filozofija un misija - izmantojot pieejamās profesionālās izaugsmes iespējas, pakāpties pašiem un nodot savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti laikus saņemtu profesionālu un kvalitatīvu palīdzību.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Amerikas acu centrs, Acu ārsts bērniem, Acu klīnika.

Latvijas Amerikas acu centrs, LAAC klīnika, acu ārsts, acu operācijas, redzes korekcija, optika, brilles, kontaktlēcas, lāzers, acis, oftalmologs, lāzeroperācija, glaukoma, katarakta, šķielēšana, plastiskās operācijas, plakstu plastika, plastikas operācijas, redze bērniem, acu ārsts bērniem, redzes pārbaude bērniem, bērnu acu ārsts, apdrošināšana, apdrošināšanas polise, BTA, Ergo Dzīvība, Seesam Latvia, If Latvia, InterRisk Vienna Insurance Group, Compensa Life Vienna Insurance Group, Baltijas apdrošināšanas nams, BAN, Tallinas iela, ARS, Veselības centrs, acu veselības centrs, medicīna, acu slimības, acu saslimšanas, acu slimību ārstēšana, acu slimību ārstēšanas konsultācijas, veselības konsultācijas, redzes veselība, redzes korekcija bez lāzera, kolamēra lēcas, intraokulāras kolamēra lēcas, atgriezeniskas redzes korekcijas procedūras, profesionāla redzes korekcija, profesionalitāte, pieredzējuši mediķi, pieredzējuši medicīnas eksperti, profesionālā medicīniskā palīdzība, profesionāla medicīniskā palīdzība, diagnostika, redzes diagnostika, acu pārbaude, redzes pārbaude, acu pārbaude bērniem, lāzerterapija, ķirurģija, Nacionālā veselības dienesta pakalpojumi, acu spiediena mērītāju noma, redzes asuma pārbaude, refrakcija, briļļu receptes izrakstīšana, acs iekšējā spiediena kontrole, redzes lauka noteikšana ar skrīninga metodi, acs priekšējo daļu biomikroskopiska izmeklēšana, tiešā oftalmoskopija, netiešā oftalmoskopija, diagnozes noteikšana, terapijas nozīmēšana, acu lāzerķirurģija, termolāzers, fotodestruktīvais lāzers, tīklenes saslimšanas, tīklenes plīsuma bloķēšana, mākulas deģenerācija, diabētiskā retinopātija, krusas grauda izņemšana, cistas likvidēšana, plakstu iegriešanās novēršana, plakstu izgriešanās novēršana, plakstu ādas jaunveidojumu operācijas, kataraktas operācijas, mākslīgās lēcas implantācija, glaukomas operācijas, šķielēšanas labošanas operācijas, tīklenes atslāņošanās operācijas, redzes korekcijas operācijas, acu plaktiņu plastiskās operācijas, redzenes transplantācijas operācijas, ambulatorie pakalpojumi, ķirurģiskās manipulācijas, NVD apmaksātie pakalpojumi.


Vairāk

Foto 8

Latvijas Amerikas Acu centrs Rīgā
Acu ārsti Rīgā
Acu slimību ārstēšana Rīgā
Briļļu tirdzniecība Rīgā
Redzes korekcija Rīgā
Acu lāzeroperācijas
Optikas briļļu tirdzniecība Rīgā
Acu centrs Rīgā

Mājas lapa internetā