medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
9 izplatītākās acu traumas siltajā sezonā: Kā sevi pasargāt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

9 izplatītākās acu traumas siltajā sezonā: Kā sevi pasargāt?

Uzturēšanās saulē, dārzā, uz ūdeņiem, sportošana dabā, protams, ir siltā gadalaika priekšrocība, taču jāpatur prātā, ka neuzmanība vai neapdomīga rīcība var nodarīt ļaunu acīm. No kā acis jāsargā un kā rīkoties, ja noticis negadījums – padomus sagatavojusi "Aiwa Clinic"oftalmoloģe Dace Lietuviete un "Mēness aptiekas" farmaceite Ieva Virza.

Nobrāzums

"Jo biežāk atrodamies dārzā vai mežā, jo vieglāk ir iegūt acs traumu. Izplatītākā problēma – acs nobrāzumi. Tie rodas, ja noberž acs ārējo virsmu, kas visbiežāk gadās, ja acī kaut kas iekļūst un tādēļ to paberžam vai, uzduroties zaram. Rodas sajūta, ka acī ir svešķermenis, acs asaro, ir grūti skatīties gaismā, gribas aci turēt aizvērtu. Šīs sajūtas nebūt neliecina par to, ka acī noteikti ir iekļuvis svešķermenis, acs nobrāzums ir nepatīkams, turklāt tas ir diezgan ilgi jādziedē," skaidro oftalmoloģe. Visticamāk, sākumā ārsts izrakstīs acu pilienus ar antibiotiku, lai novērstu bakteriālo infekciju. Bet jāturpina ārstēšana būs ar mitrinošiem acu pilieniem. Tas jādara ilgstoši un, cik iespējams, acs jātur aizvērta. Visdrīzāk jau pēc trim terapijas dienām šķitīs, ka nobrāzums ir sadzijis, taču tā tas nav – acs nobrāzums ātri nesadzīst. Ja ārsts ir noteicis, ka mitrinošie pilieni jālieto, piemēram, vienu mēnesi, tad tieši tik ilgi tie arī ir jāpilina. Pārtraucot lietot pilienus, pilnībā nesadziedēta brūce var atvērties jebkura brīdī, pat bez īpaša iemesla – traumas vai kairinājuma.

Pļaušana

Zāles pļaušana ir diezgan izplatīts iemesls, kādēļ tiek traumētas acis, jo īpaši, ja zāli pļauj ar trimmeri un bez acu aizsarga. Traumas var radīt pļaušanas procesā gaisā uzmesti akmentiņi, zari, zāles fragmenti. Tādēļ pļāvējam noteikti jālieto speciāls sejas aizsegs. Jābūt uzmanīgiem arī citiem, īpaši bērniem, un noteikti nevajadzētu pļaušanas laikāu zturēties tuvumā. No asmens uz sāniem var atlēkt zāle vai kāds priekšmets un traumatiski trāpīt arī tuvumā esoša cilvēka acīs.

Ērces

Nereti acu zonu apdraud ērces. Pēc pastaigas mežā vai darba dārzā rūpīgi jāapskata arī seja un jāpārliecinās, ka nav pieķērusies ērce. Ja tas tomēr noticis, jāizvērtē, vai kāds mājinieks pietiekami droši un pareizi ērci var izvilkt. Ja ne, jāmeklē mediķu palīdzību.

Ziedputekšņi

Banner 280x280

Ziedoši augi var izraisīt alerģiju, kura nereti izpaužas arī kā acu apsārtums, asarošana, plakstu tūska. Ja šādi simptomi ir parādījušies, protams, būtu svarīgi konsultēties ar ārstu, lai šos simptomus atšķirtu no bakteriālas infekcijas. Alerģiskai reakcijai raksturīgi dzidri, nevis strutaini izdalījumi no acīm, parasti ir skartas abas acis, tipisks simptoms ir nieze un izteikta plakstu tūska. Ja cilvēks zina, ka pavasarī un vasarā ir alerģisks, atbilstošu medikamentu var iegādāties jau laikus, pirms alerģiju izraisošo augu ziedēšanas. Pret plakstu tūsku var lietot auksta ūdens kompresi vai iegādāties speciālos skaistumkopšanā izmantojamos acu maisiņus, ko atdzesē ledusskapī un tad liek uz plakstiem. Nav vēlams uz nakti lietot daudz šķidruma – tas tūsku pastiprinās. Lai izvairītos no bakteriālas infekcijas, ir svarīgi neberzēt acis. Ārsts var izrakstīt specifiskus acu pilienus ar pretalerģisku iedarbību, taču, iespējams, būs nepieciešams iekšķīgi lietot arī kādu antihistamīna preparātu.

Saule

Ultravioletais starojums acīm nav labvēlīgs, tādēļ ieteicams ikdienā valkāt saulesbrilles, turklāt darīt to kā saulainās, tā apmākušās dienās, jo ultravioletie stari nonāk līdz acīm arī caur mākoņiem. Ultravioleto staru nodarītais bojājums izraisa acs virsmas radzenes kairinājumu un asarošanu. Savukārt, atrašanās bez saulesbrillēm uz ūdens, kā virsma spēcīgi atstaro saules starus, var radīt pat acs apdegumu.

Saulesbriļļu nenēsāšana jaunībā var izraisīt nevēlamas sekas nākotnē – paātrināt kataraktas veidošanos, acs konjunktīva sabiezējumu, palielināt acs audzēju veidošanās risku. Saulesbrilles jāizvēlas ar aizsardzību pret UVA un UVB stariem. Vēlams saulesbrilles pirkt optikā vai veikalā, kur pārdod brilles ar izsekojamu izcelsmi un atbilstošu marķējumu. Daudzās optikās ir iespēja pārbaudīt, vai saulesbrillēm, kuras izmantojam, patiešām ir ultravioleto staru aizsardzība.

Nevajadzētu aizmirst par vēl vienu gluži labu aizsargu, kas turklāt var kalpot arī kā glīts aksesuārs – cepure ar platām malām .Tā aizsargās no ultravioletajiem stariem ne tikai acis, bet arī seju.

Vējā un ūdenī

Par acu asarošanu vējā bieži vien sūdzas vecāka gadagājuma cilvēki, taču šāda problēma var piemeklēt ikvienu, piemēram, ja ātri pārvietojas – skrien vai brauc ar velosipēdu. Asaru plēvīte atrodas starp plakstiem, vēja ietekmē tā tiek pārplēsta, acs sāk asarot un ir vēlme to bieži mirkšķināt. Dodoties skriet vai izbraukt ar velosipēdu, ir noteikti jāliek brilles.

Tāpat svarīgi pasargāt acis gan atklātā ūdenstilpē, gan baseinā, jo ūdenī var atrasties dažādi nevēlami kairinātāji.

Indīgi augi un ķimikālijas

Lietojot ķīmiskas vielas, piemēram, augu mēslojumu, līdzekli skudru vai nezāļu iznīcināšanai jādarbojas īpaši uzmanīgi – ar cimdiem. Ir arī ne mazums indīgu augu, kuru sulas nonākšana uz ādas un, jo īpaši, acīs var radīt ķīmisku apdegumu. Tādēļ, strādājot dārzā, pirms pieskarties sejai un acīm, noteikti jānovelk cimdi un rokas jānomazgā ar ziepēm.

Sports

Futbols, badmintons, teniss un citi sporta veidi ar dažāda izmēra bumbām var palielināt acs savainošanas risku. Jāuzmanās arī peintbola cienītajiem – mazās bumbiņas var nopietni traumēt acis, tādēļ pilnīgs aizsargtērps spēles laikā ir obligāts. Jo mazāka ir bumbiņa (arī badmintona mušiņa), jo traumatiskāka tā būs acij. Sevišķi bīstami, ja tā dodas acs virzienā lielā ātrumā. Sadursme var radīt pat acs orbītas lūzumu. Ja muskulis iesprūst lūzuma vietā, iespējams acs kustības traucējums. Ārsts izmeklēs, cik nopietns ir lūzums, izvērtēs vai tas rada muskuļu kustības traucējumu, vai acs nav pārāk izvirzījusiesuz āru vai uz iekšu, ja nepieciešams, nosūtīs pie sejas un žokļu ķirurga, kurš lems vai konkrēto lūzumu ir nepieciešam operēt.

Pirotehnika

Svētku svinēšana gan pašlaik nav atļauta, tomēr tiem, kas nav vienaldzīgi pret pirotehnikas izmantošanu, der atcerēties, ka neuzmanīga rīkošanās ar pirotehniku apdraud arī acis, tādēļ jāvēro drošības pasākumi. Vējainā laikā no šādas izklaides ir jāatsakās, jo pirotehnikas kaste var apgāzties, rakete strauji mainīt virzienu un, ja tā trāpa sejā vai tieši acī, trauma var būt ārkārtīgi nopietna, izraisot patredzes zudumu.

Pirmā palīdzība nelielas traumas gadījumā

1. Ja radies ķīmiskais apdegums, svarīgi zem tekoša ūdens ar tīri nomazgātam rokām skalot aci 15 minūtes vai pat pusstundu. Jo ilgāka būs pirmā skalošana, jo acs virsma tiks labāk pasargāta. Jāskalo rūpīgi, neberžot aci ne skalošanas laikā, ne pēc tam.

2. Ja acī ir iekļuvis sīks svešķermenis, nevajag censties to izberzēt. Labāk ir ļaut, lai acs asaro, jo asaras to izvadīs ārā. Ja tomēr tas nenotiek un sūdzības saglabājas, jāgriežas pie acu ārsta. 

3. Nepatīkamu graušanas sajūtuv ar radīt pat viens mazs smilšu grauds. To (vai sīku kukaini) var mēģināt izskalot, izmantojot mitrinošos acu pilienus. Ja neizdodas vai arī tad, ja ir sajūta, ka svešķermenis acī ir iedūries, tūlīt jāgriežas acu traumpunktā.

4. Smagu traumu gadījumā, piemēram, ja ir aizdomas, ka acī iekļuvis metāla svešķermenis, ja acs ir stipri savainota ar zaru vai pirotehniku, arī nekavējoties jādodas uz traumpunktu.

Universāli ieteikumi acu veselībai

1. Acu veselībai jādzer pietiekami daudz šķidruma, jo uzņemtais šķidruma daudzums organismam nepieciešams arī acs mitrināšanai.

2. Lai pasargātu acis ilgtermiņā, uzturā jālieto maksimāli daudz zaļumu, dārzeņu, augļu – tas viss ir labākais dabiskais vitamīnu avots veselām acīm. Jāizvēlas produkti, kas satur E, C vitamīnu, cinku, kas pasargās no tīklenes distrofijas attīstības vecumdienās.

3. Acīm nepieciešama atpūta. Vasarā vislabākā atpūta ir atrašanās ārā, svaiga gaisā, taču noteikti jāatceras uzlikt saulesbrilles. Tāpat acu atpūtai un veselībai ir svarīgs labs miegs.

Papildini mājas aptieciņu ar līdzekli acu veselībai!

Aptiekās pieejami gan recepšu, gan bezrecepšu medikamenti. Lūk, līdzekļi, kurus, nepieciešamības gadījumā, varēs ieteikt arī farmaceits.

1. Fizioloģiskais 0,9% nātrija hlorīda šķīdums ir vienkāršākais aptiekā nopērkamais līdzeklis, ar ko var skalot acis. Tas noderēs arī citu gļotādu un ādas skalošanai.

2. Speciāli tieši acu skalošanai paredzēti pilieni, kas satur attīrītu ūdeni, nātrija hlorīdu, žibulīša ekstraktu.

3. Pilieni acu mitrināšanai. Tos būtu jālieto, ilgstoši atrodoties saulē vai putekļos. Pilieni satur nātrija hialuronātu, dekspantenolu, augu ekstraktus – kliņģerīti, burvjulazdu, aleju, arī tējas koka eļļu.

4. Acu pilieni, ko lieto alerģijas gadījumā, satur nātrija kromoglikātu, azelastīnahidrohlorīdu.

5. Ērtākai uzglabāšanai un lietošanai medikamenti acu veselībai tiek ražoti ne tikai pilienu formā, tie var būt gan vienreiz lietojamā flakonā, gan kā putas, gels, aerosols vai sterilas acu salvetes. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Acis, optika / acu veselība":

Uzņēmumi nozarē "Acis, optika / acu veselība"

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

Latvijas Amerikas acu centrs, SIA

"Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) ir pirmā privātā acu klīnika Baltijā, kurā tiek veikta acu veselības un redzes diagnostika un ambulatora vai stacionāra acu slimību ārstēšana pieaugušajiem un bērniem. Diagnostikas un ārstēšanas procesā augsti kvalificēta personāla pārraudzībā tiek izmantota ES un ASV augstākās kvalitātes standartiem atbilstoša, regulāri pārbaudīta un sertificēta oftalmoloģiskā aparatūra. LAAC filozofija un misija - izmantojot pieejamās profesionālās izaugsmes iespējas, pakāpties pašiem un nodot savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti laikus saņemtu profesionālu un kvalitatīvu palīdzību.

Nedēļas tēma

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Tu mīli sauli, bet vai tā mīl tevi? Pārmērīgas sauļošanās ietekme uz ādu

Arvien vairāk siltais laiks par sevi liek manīt, kas liek domāt par to, ka drīz jau varēsim sauļoties. Lai kā mums patiktu šis process, pārmērīga saules iedarbība ir būtisks faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos jeb fotonovecošanos. Kā pasargāt sejas ādu no saules, zilās gaismas un apkārtējās vides piesārņojuma?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Fiber – šķiedrvielu kompleksi tavai veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvāja testēt "Acorus Balance Fiber" šķiedrvielu kompleksu.

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Testa rezultāti: Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvāja izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Testa rezultāti: “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt uztura bagātinātāju “Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai.

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

Testa rezultāti: RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-1800
 • O.800-1800
 • T.800-1800
 • C.800-1800
 • P.800-1800
 • S.-
 • Sv.-
 • S. pēc iepriekšēja pieraksta

Juridiskie dati

 1. 40003164837
 2. LV40003164837
 3. "SEB banka", "Rīdzenes" filiāle
 4. LV11UNLA0002010467033
 5. 26.11.1993
 6. 10.12.2004

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Bruņinieku 8, Rīga, LV-1010
  +371 26359225

 2. Krišjāņa Barona iela 3, Rīga, LV-1050
  +371 26470907

 3. Ieriķu 3, TC "Domina", Rīga, LV-1084
  +371 29436344

Apraksts

"Latvijas Amerikas acu centrs" (LAAC) ir pirmā privātā acu klīnika Baltijā, kurā tiek veikta acu veselības un redzes diagnostika un ambulatora vai stacionāra acu slimību ārstēšana pieaugušajiem un bērniem. Diagnostikas un ārstēšanas procesā augsti kvalificēta personāla pārraudzībā tiek izmantota ES un ASV augstākās kvalitātes standartiem atbilstoša, regulāri pārbaudīta un sertificēta oftalmoloģiskā aparatūra. LAAC filozofija un misija - izmantojot pieejamās profesionālās izaugsmes iespējas, pakāpties pašiem un nodot savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti laikus saņemtu profesionālu un kvalitatīvu palīdzību.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Amerikas acu centrs, Acu ārsts bērniem, Acu klīnika.

Latvijas Amerikas acu centrs, LAAC klīnika, acu ārsts, acu operācijas, redzes korekcija, optika, brilles, kontaktlēcas, lāzers, acis, oftalmologs, lāzeroperācija, glaukoma, katarakta, šķielēšana, plastiskās operācijas, plakstu plastika, plastikas operācijas, redze bērniem, acu ārsts bērniem, redzes pārbaude bērniem, bērnu acu ārsts, apdrošināšana, apdrošināšanas polise, BTA, Ergo Dzīvība, Seesam Latvia, If Latvia, InterRisk Vienna Insurance Group, Compensa Life Vienna Insurance Group, Baltijas apdrošināšanas nams, BAN, Tallinas iela, ARS, Veselības centrs, acu veselības centrs, medicīna, acu slimības, acu saslimšanas, acu slimību ārstēšana, acu slimību ārstēšanas konsultācijas, veselības konsultācijas, redzes veselība, redzes korekcija bez lāzera, kolamēra lēcas, intraokulāras kolamēra lēcas, atgriezeniskas redzes korekcijas procedūras, profesionāla redzes korekcija, profesionalitāte, pieredzējuši mediķi, pieredzējuši medicīnas eksperti, profesionālā medicīniskā palīdzība, profesionāla medicīniskā palīdzība, diagnostika, redzes diagnostika, acu pārbaude, redzes pārbaude, acu pārbaude bērniem, lāzerterapija, ķirurģija, Nacionālā veselības dienesta pakalpojumi, acu spiediena mērītāju noma, redzes asuma pārbaude, refrakcija, briļļu receptes izrakstīšana, acs iekšējā spiediena kontrole, redzes lauka noteikšana ar skrīninga metodi, acs priekšējo daļu biomikroskopiska izmeklēšana, tiešā oftalmoskopija, netiešā oftalmoskopija, diagnozes noteikšana, terapijas nozīmēšana, acu lāzerķirurģija, termolāzers, fotodestruktīvais lāzers, tīklenes saslimšanas, tīklenes plīsuma bloķēšana, mākulas deģenerācija, diabētiskā retinopātija, krusas grauda izņemšana, cistas likvidēšana, plakstu iegriešanās novēršana, plakstu izgriešanās novēršana, plakstu ādas jaunveidojumu operācijas, kataraktas operācijas, mākslīgās lēcas implantācija, glaukomas operācijas, šķielēšanas labošanas operācijas, tīklenes atslāņošanās operācijas, redzes korekcijas operācijas, acu plaktiņu plastiskās operācijas, redzenes transplantācijas operācijas, ambulatorie pakalpojumi, ķirurģiskās manipulācijas, NVD apmaksātie pakalpojumi.


Vairāk

Foto 8

Latvijas Amerikas Acu centrs Rīgā
Acu ārsti Rīgā
Acu slimību ārstēšana Rīgā
Briļļu tirdzniecība Rīgā
Redzes korekcija Rīgā
Acu lāzeroperācijas
Optikas briļļu tirdzniecība Rīgā
Acu centrs Rīgā

Mājas lapa internetā