9 simptomi, kas var liecināt par agrīnu diabētu
Cukura diabēta sākotnējā stadijā simptomi var būt pavisam nemanāmi – aptuveni 25% cukura diabēta slimnieku par šo saslimšanu pat nenojauš. Savlaicīgi atpazīstot diabēta pazīmes un diagnosticējot slimību, iespējams novērst nopietnas komplikācijas.
Latvijā cukura diabētu ik gadu diagnosticē vairākiem tūkstošiem cilvēku. Diabēta pacientiem ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, kas var izraisīt smagas sekas – sirds un asinsvadu saslimšanas, infarktu, insultu un citas nopietnas veselības problēmas. 1.tipa diabētam raksturīgs insulīna deficīts, savukārt 2.tipa diabētam – traucēta insulīna izdalīšanās un darbība. Aprēķināts, ka vidējais laiks, kas paiet no slimības sākuma līdz brīdim, kad diabēts tiek diagnosticēts ir pieci līdz septiņi gadi. Saslimšanas izpausmes nereti ir teju nemanāmas, tāpēc ir ļoti svarīgi ieklausīties savā ķermenī un pievērst tām uzmanību. Tāpat regulāras pārbaudes vajadzētu veikt tiem, kurus apdraud papildu riska faktori, piemēram, iedzimtība vai liekais svars.
Pastiprināta nepieciešamība apmeklēt tualeti
Asinīs uzkrājas cukurs, no kura organisms cenšas atbrīvoties, pastiprināti ražojot urīnu. Ja neesi mainījis savus šķidruma uzņemšanas ieradumus, taču labierīcības nākas apmeklēt daudz biežāk nekā ierasts, noteikti pievērs šim simptomam pienācīgu uzmanību. Pamats satraukumam ir arī tad, ja urinēšana ietekmē tavu naktsmieru – nakts laikā tev nevajadzētu apmeklēt tualeti vairāk par vienu divām reizēm.
Slāpes
Pastiprinātā urinēšana strauji atūdeņo organismu, tādējādi radot spēcīgas slāpes. Nenojaušot problēmas cēloni, slimnieki nereti cenšas tās remdēt ar dažādiem saldiem dzērieniem – sulām, limonādēm un citiem. Tādējādi asinsritē nonāk papildu cukurs, kas slimību saasina.
Neliels svara zudums
Urinējot ķermenis zaudē ievērojamu daudzumu šķidruma, turklāt organisms nespēj pilnvērtīgi absorbēt kalorijas no cukura asinīs, kā rezultātā tu vari nedaudz nokristies svarā. Slimību diagnosticējot un uzturot cukura līmeni normas robežās, svars var atkal nedaudz pieaugt, taču šajā gadījumā šī pazīme ir vēlama, jo liecina, ka cukura līmenis atguvis līdzsvaru.
Izsalkums
Paaugstinoties cukura līmenim asinīs, ķermenis nespēj regulēt glikozi. Uzņemtie ogļhidrāti, ķermenis izdara pārmērīgu daudzumu insulīna, glikozes līmenis strauji pazeminās, un tu izjūti nepārvaramu kāri pēc papildu ogļhidrātiem vai cukura, tādējādi veidojot apburto loku.
Pastāvīgs nogurums
Ja ķermenis neuzņem uzturvielas no produktiem, ko apēd, un nepārvērš tās enerģijā, tu vari pastāvīgi justies noguris un miegains. Tomēr vairākos gadījumos cukura līmenis būs paaugstināts, tāpēc šis simptoms var neparādīties.
Redzes traucējumi
Cukura diabēta sākuma stadijā glikoze uzkrājas arī acīs, īslaicīgi mainot to formu. Šī iemesla dēļ acs lēca nav pareizi fokusēta, radot redzes traucējumus – tev var būt sajūta, ka attēls miglojas. Tā kā šim simptomam nav nekādas saistības ar diabēta izraisīto aklumu – smagu komplikāciju, kas attīstās ilgā laika posmā, tavas acis pielāgosies un simptoms pazudīs aptuveni sešas līdz astoņas nedēļas pēc tam, kad cukura līmenis būs stabilizējies.
Slikti dzīstošas brūces
Skrāpējumi, iegriezumi un cita veida brūces dzīs ievērojami lēnāk un sliktāk. Paaugstinoties cukura līmenim, imūnsistēma un citi procesi, kas veicina dziedēšanas procesus, nespēj darboties pilnvērtīgi.
Tirpoņa kājās
Paaugstināts cukura līmenis spēj radīt vieglas komplikācijas jau agrīnā stadijā. Viena no tām ir nelieli nervu bojājumi, kas var izraisīt tirpoņu un nejutīgumu kājās un pēdās.
Urīnceļu infekcijas
Augstais cukura līmenis urīna traktā rada labvēlīgu vidi baktērijām, tādējādi veicinot dažādas infekcijas un citas saslimšanas. Īpaši uzmanīgam būtu jābūt, ja infekcijas regulāri atkārtojas.