medicine.lv skaitļos

Lietotāji online255
Aktīvie uzņēmumi12208
Nozares raksti1421
Ekspertu atbildes21477
8 vērtīgi vasaras augi tēju pagatavošanai: Iesaka farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

8 vērtīgi vasaras augi tēju pagatavošanai: Iesaka farmaceite

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Daudziem cilvēkiem radies maldīgs priekštats, ka augi, lai gatavotu tējas vēsākajā gada periodā, pārsvarā jāvāc līdz Jāņiem. Tomēr gluži tā nav. Arī augustā, kad joprojām turpinās vasara, iespējams savākt vērtīgus augus, kas ne tikai būs noderīgi atspirdzinošu vēsu dzērienu pagatavošanai siltajā laikā, bet arī noderēs rudens un ziemas periodam gardu, veselību spēcinošu dzērienu pagatavošanai. Kuri no augustā ziedošiem augiem ir noderīgi veselīgu tēju pagatavošanai, un kādām veselības problēmām tējas var palīdzēt, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

Latvijas daba ir ļoti bagāta ar ārstniecības augiem, kas palīdz gan stiprināt organisma aizsargspējas, gan arī līdztekus atbilstošo medikamentu lietošanai var palīdzēt dažādu veselības problēmu gadījumos. “Gatavojot ārstniecības augu tējas, jāatceras, ka tā nav tikai tēja, bet gan dzēriens ar ārstniecisku efektu. Lai gan mūsdienās aptiekās ir nopērkamas dažādas ārstniecības augu tējas, daudziem patīk pašiem sarūpēt vērtīgās dabas veltes tējas pagatavošanai. Lai ārstniecības augu dzērienam būtu efekts un tas būtu pozitīvs, jāzina, kā pareizi augu ievākt un sažāvēt, kā arī jāievēro konkrētā dzēriena lietošanas regularitāte, ilgums un koncentrācija,” norāda Apotheka sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

#1 Sirds mātere – sirdsdarbību traucējumu, satraukuma un garīga nespēka novēršanai

Sirds mātere būs noderīga dažādu sirdsdarbības traucējumu – pārsitienu, paātrinātas sirdsdarbības – gadījumos. To var lietot arī, lai mazinātu satraukumu, jo tai piemīt nomierinoša iedarbība, kā arī tā palīdzēs, ja ir jūtams garīgs nespēks vai novēroti veģetatīvi traucējumi klimaksa periodā sievietēm.

Lai sirds māteri izmantotu dzērienu pagatavošanai, jāievāc tās laksti ar ziediem (galotnes ar zariem), apmēram 30-40 centimetrus garus. Tad tos žāvē parastos apstākļos vai kaltē 50-60 C grādos ar labu ventilāciju. Lai sirds māteres tēja būtu baudāma un garšīga, nebūtu pārlieku rūgta, jābūt uzmanīgam, to pagatavojot un jāievēro atbilstošā koncentrācija. Viena divas tējkarotes sirds māteres lakstu jāaplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, tad jānostādina 20-30 minūtes. Sirds māteres tējas dzērienu var lietot visas dienas garumā.

#2 Raudene – spazmu novēršanai gremošanas traktā, migrēnas mazināšanai, pret saaukstēšanos

Raudene tiek dēvēta par pļavas nošpu, jo tā palīdz atbrīvot vēdera dobuma gludo muskulatūru, noņem spazmas gremošanas traktā, kā arī atvieglo veselības stāvokli menstruāciju laikā, ja novērotas sāpes. Tāpat arī raudenes tēja palīdz mazināt ne tikai migrēnu, bet arī veicina sviedrēšanu un atklepošanu, kā arī novērš iekaisumus, tāpēc tā labi kalpo kā līdzeklis pret saaukstēšanos. Raudeni izmanto arī dažādos nomierinošo tēju maisījumos, kā arī tā ir iecienīta kā pikanta garšviela, kas veicina gremošanas procesu. Ar raudenes tēju var apmazgāt arī iekaisušu ādu.

Lai raudeni izmantotu tēju pagatavošanai, jāievāc lapainās galotnes 15-30 centimetru garumā, tad tās jāsasien buntītēs un jāžāvē pakarinātas ēnainā, labi vēdināmā telpā. Pēc tam notīra lapiņas un ziedus, kas ir izmantojami tējas pagatavošanai. Stublājus tēju pagatavošanai nelieto. Lai pagatavotu raudenes tēju, vienu divas tējkarotes raudenes lapas un ziedus aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, ļauj ievilkties piecas minūtes un nesteidzīgi bauda tēju.

#3 Lielā nātre – iekaisumu mazināšanai, sirds, asinsvadu un elpošanas centra darbības uzlabošanai, urinēšanas traucējumu novēršanai

Lielajai nātrei piemīt virkne dziedniecisku īpašību – lielās nātres tēja palīdz mazināt iekaisumu, sašaurina asinsvadus, stimulē audu atjaunošanos, tonizē kuņģa, zarnu trakta un dzemdes muskulatūru, kā arī uzlabo sirds, asinsvadu un elpošanas centra darbību. Tāpat arī tā var palīdzēt novērst urinēšanas traucējumus. Lielās nātres tēja nebūtu ieteicama cilvēkiem, kuriem ir asinreces problēmas, hipertensija un ateroskleroze.

Lai lielo nātri izmantotu tējas pagatavošanai, jāievāc nātres lapas, kas jāžāvē labi vēdināmā telpā. Tējas pagatavošanai vienu divas tējkarotes nātru lapas aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, nostādina 20-30 minūtes un lieto dienas garumā.

#4 Parastais ancītis – iekaisuma mazināšanai, aknu, kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanai

Parastais ancītis ir augs ar spēcīgu pretiekaisuma darbību, kā arī tas palīdz ārstēt aknu, kuņģa un zarnu trakta slimības. No šī auga pagatavotā tēja palīdz likvidēt spiedošo sajūtu labajā paribē, kā arī palīdz izvairīties no rūgtās garšas mutē. Šo augu izmanto arī organisma attīrīšanai, kas palīdz maigi attīrīt aknas.

Lai parasto ancīti varētu izmantot tēju pagatavošanai, jāgriež virszemes stublāji līdz 10 centimetriem gari, tad tie jāžāvē pakārti buntēs vai plāni izklāti uz sietiem labi apēnotās un vēdināmās telpās. Lai pareizi pagatavotu tēju, vispirms vienu ēdamkaroti sažāvētā auga aplej ar glāzi karsta ūdens, tad karsē 15 minūtes un pēc tam iegūto koncentrātu atšķaida ar vēl 200 mililitriem karsta ūdens. Iegūto dzērienu var badīt visas dienas garumā.

#5 Divšķautņu asinszāle – sāpju un krampju novēršanai, depresijas mazināšanai

Divšķautņu asinszāle tiek saukta arī par Svētā Jāņa tēju, tai ir antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība, kā arī tā darbojas kā dabīgais antidepresants. Tā noņem sāpes, krampjus un ārstē sausu klepu. Izteikti sarkanā tējas krāsa atgādina, ka tēja palīdz arī pret daudzām ar asiņošanu saistītām vainām gan kā sastāvdaļa maisījumā, gan arī kā vienīgā droga.

Lai divšķautņu asinszāli izmantotu tēju pagatavošanai, jāievāc auga virszemes daļa 25-30 centimetru garumā, tad tā jāžāvē labi apēnotās un vēdināmās telpās, nepārsniedzot 40 C temperatūru. Ievācot šo augu vasarā un ļoti saulainā laikā, īpaši jāuzmanās ļoti gaišas ādas īpašniekiem, jo auga ievākšanas procesā iespējams gūt ādas apdegumus. Lai pagatavotu tēju, vienu divas tējkarotes sažāvētā auga aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, nostādina 20-30 minūtes. Tēju var lietot dienas garumā.

#6 Meža avene – saaukstēšanās gadījumā, organisma attīrīšanai, cukura līmeņa mazināšanai

Meža avene ir viens no vispazīstamākajiem augiem, kas tējas veidā tiek izmantots dažādu saaukstēšanās simptomu mazināšanai – to izmanto kā sviedrējošu līdzekli temperatūras mazināšanai, klepus mīkstināšanai, kā arī iekaisuma mazināšanai. Meža avenes tēja veic arī organisma attīrīšanas funkciju, kā arī palīdz samazināt cukura līmeni organismā.

Tējas pagatavošanai var ievākt ne tikai aveņu lapas, bet arī zaru galus ar jau gatavām un kādu negatavu odziņu un tās jāžāvē labi vēdināmās telpās. Tējas pagatavošanai izmanto vienu divas tējkarotes aveņu lapas, kuras aplej ar 200 mililitriem karsta ūdens un ļauj ievilkties 15 minūtes.

#7 Sarkanais āboliņš – bronhīta ārstēšanai, organisma attīrīšanai, menopauzes simptomu mazināšanai

Sarkanā āboliņa tēju lieto gan pret klepu, gan bronhīta, saaukstēšanās un drudža simptomu mazināšanai. Šī auga dziednieciskās īpašības palīdz mazināt sievietēm menopauzes simptomus – karstuma viļņus, hormonālo disbalansu, kā arī šī auga tējai piemīt urīndzenošas un organismu attīrošas īpašības.

Lai augu izmantotu ārstnieciskās tējas pagatavošanai, jāievāc auga ziedi un augšējās lapas. Labāk to žāvēt uz sietiem labi vēdināmās telpās, bet jāuzmanās, lai drogas neizkalst par daudz, jo tad tās zaudē savas vērtīgās īpašības. Lai pagatavotu sarkanā āboliņa tēju, jāizmanto viena ēdamkarote sažāvētā auga, kas jāaplej ar glāzi verdoša ūdens. Dzērienu var lietot visas dienas laikā.

#8 Trejdaivu sunītis – nervu sistēmas nomierināšanai, gremošanas veicināšanai, alerģijas mazināšanai

No trejdaivu sunīša pagatavota tēja būs gan labs palīgs gan nervu sistēmas nomierināšanai, gan arī gremošanas veicināšanai. Šai tējai piemīt arī diurētiska iedarbība, kā arī to izmanto kā organisma vispārspēcinošu līdzekli. Trejdaivu sunīša tējai piemīt arī pretalerģiska iedarbība, tāpēc to izmanto arī ārīgi vannītēm, lai mazinātu alerģisku ādas kairinājumu un veicinātu dzīšanu.

Lai augu izmantotu tējas pagatavošanai, jāievāc auga augšdaļa 10-15 cm garumā, tad jāžāvē labi vēdināmās, saulei nepieejamās telpās, bet žāvējot nedrīkst pārsniegt 45 C grādu temperatūru. Tējas pagatavošanai izmanto vienu divas tējkarotes sažāvētā auga, to aplejot ar 200 mililitriem verdoša ūdens un pēc tam nostādinot 20-30 minūtes. Lietot tēju var visas dienas garumā.

“Visi ārstniecisko augu dzērieni jālieto ar mēru. Nebūtu ieteicams viena veida dzērienu lietot ilgāk par 2-4 nedēļām pēc kārtas. Pēc šī perioda būtu vēlams nomainīt iepriekš lietoto dzērienu pret kādu citu. Pagatavojot ārstnieciskos dzērienus un tējas, augus droši var kombinēt, jo reti kuri no tiem savā starpā nesader,” iesaka sertificētā farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Fitoterapija":

Uzņēmumi nozarē "Fitoterapija"

I. Dinsbergas ārsta prakse, SIA, Ginekoloģijas un dzemdniecības prakse

I. Dinsbergas ārsta prakse, SIA, Ginekoloģijas un dzemdniecības prakse

Ginekoloģija un dzemdniecības prakse kopš 1996. gada. Ginekoloģe–endokrinoloģe, dzemdību speciāliste, ultrasonogrāfijas speciāliste. Dr. Inta Dinsberga – ārste-ginekoloģe ar vairāk nekā 25 gadu darba pieredzi. Konsultē par visdažādākajām ginekoloģiskajām saslimšanām, ģimenes plānošanu un kontracepcijas izvēli. Īpaši specializējusies ginekoloģiskajā endokrinoloģijā un neauglības ārstēšanā. Veic intīmās zonas atjaunošanas procedūras, izmantojot CO2 lāzeri un hialuronskābes pildvielas injekcijas.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

I. Dinsbergas ārsta prakse, SIA, Ginekoloģijas un dzemdniecības prakse

I. Dinsbergas ārsta prakse, SIA, Ginekoloģijas un dzemdniecības prakse

Kontakti

 1. +371 29148026
 2. info@intadinsberga.lv
 3. http://www.intadinsberga.lv

Darba laiks

 • P.900-1900
 • O.900-1900
 • T.900-1900
 • C.900-1900
 • P.900-1900
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 43603027286
 2. LV43603027286
 3. 20.06.2006
 4. Talsu šoseja 31 k-1 – 64, Jūrmala, LV-2016
 5. 2021
 6. 2

Apraksts

Ginekoloģija un dzemdniecības prakse kopš 1996. gada. Ginekoloģe–endokrinoloģe, dzemdību speciāliste, ultrasonogrāfijas speciāliste. Dr. Inta Dinsberga – ārste-ginekoloģe ar vairāk nekā 25 gadu darba pieredzi. Konsultē par visdažādākajām ginekoloģiskajām saslimšanām, ģimenes plānošanu un kontracepcijas izvēli. Īpaši specializējusies ginekoloģiskajā endokrinoloģijā un neauglības ārstēšanā. Veic intīmās zonas atjaunošanas procedūras, izmantojot CO2 lāzeri un hialuronskābes pildvielas injekcijas. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Ginekologs Rīgā, dzemdību speciāliste.

Daktere Dinsberga, ginekoloģe Dinsberga, Inta Dinsberga, dr. Dinsberga, dr. Dinsberga prakse, Ginekologs Rīgā, ginekologs Rīgas centrā, ginekologs - endokrinologs, dzemdību speciālists, ginekoloģija, sieviešu ārsts, ginekologa privātprakse, labs ginekologs, privātprakse ginekoloģijā, dzemdību speciāliste, www.intadinsberga.lv, ginekologa konsultācija, ginekoloģiskās konsultācijas, ginekoloģiskās manipulācijas, grūtniecības plānošana, grūtniecības konsultācija, grūtniecības novērošana, grūtnieču ultrasonogrāfija, grūtnieču aprūpe, estētiskā ginekoloģija, estētiskā medicīna, maksts atslābums, urīna nesaturēšana, slodzes urīna nesaturēšana, stresa urīna nesaturēšana, FemiLift procedūra, maksts atjaunošana, maksts atjaunošanas procedūras ar hialuronskābes pildvielu, filleri makstī, filleri intīmajā zonā, hialuronskābes pildvielas injekcijas, maksts injekcijas, NEAUVIA, NEAUVIA organic hialuronskābes injekcijas, g punkta jutīgums, g punkts, g punkta jutības uzlabošana, g zona, intīmās zonas atjaunošana, PRF, PRP, maksts atjaunošana ar PRF, PRF intīmajā zonā, kaunuma lūpu uzpildīšana, kaunuma lūpu apjoms, filleri lielajās kaunuma lūpās, filleri intīmajā zonā, filleri makstī, lubrikants, izdalījumi no maksts, maksts mikrofloras izmaiņas, maksts disbakterioze, disbakterioze, Kegela vingrojumi, kolagēns libido, dzimumhormoni, endokrīnā sistēma, pumpas, vielmaiņas traucējumi, ādas problēmas, hormonu svārstības, olnīcas, dzemde, menstruālais cikls, FSH, LH, progesterons, estrogēns, endometrijs, endometrija slānis, asiņošana, mēnešreizes, ovulācija, dzeltenais ķermenis, apaugļošanās, sievišķie hormoni, spermatozoīdi, androgēnie hormoni, androgēni, vīrišķie hormoni, testosterons, dehidroepiandrostenons, DHEA, dehidroepiandrostenona sulfāts, DHEAS, androstendions, nepareiza olnīcu darbība, kontracepcijas izvēle, hormonālās kontracepcijas konsultācijas, dzemdes spirāles ievadīšana, dzemdes spirāles ievietošana, dzemdes spirāles izņemšana, onkocitoloģiskā uztriepe, konsultācijas auglības jautājumos, konsultācijas neauglības jautājumos, neauglības ārstēšana, mākslīgā apaugļošana, auglības konsultācijas, neauglība, PMS, menopauze, premenopauze, perimenopauze, karstuma viļņi, mēnešreižu iztrūkums, osteoporoze, maksts sausums, maksts tvirtums, maksts noslīdēšana, maksts atslābums, kontracepcija premenopauzē, hormonālā spirāle, menopauzes hormonālā terapija, hormonu analīzes ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, USG, STS, histoloģiskā izmeklēšana, Sonohisterosalpingogrāfija, dzemdes dobuma ultrasonogrāfija, dzemdes dobuma abrāzija.


Vairāk

Foto 5

Ginekologa privātprakse
Ginekoloģiskās operācijas un manipulācijas
Ginekologa konsultācijas
ginekoloģe Dinsberga
Konsultācijas auglības jautājumos

Mājas lapa internetā