medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12237
Nozares raksti1462
Ekspertu atbildes21477
8 vērtīgi vasaras augi tēju pagatavošanai: Iesaka farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

8 vērtīgi vasaras augi tēju pagatavošanai: Iesaka farmaceite

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Daudziem cilvēkiem radies maldīgs priekštats, ka augi, lai gatavotu tējas vēsākajā gada periodā, pārsvarā jāvāc līdz Jāņiem. Tomēr gluži tā nav. Arī augustā, kad joprojām turpinās vasara, iespējams savākt vērtīgus augus, kas ne tikai būs noderīgi atspirdzinošu vēsu dzērienu pagatavošanai siltajā laikā, bet arī noderēs rudens un ziemas periodam gardu, veselību spēcinošu dzērienu pagatavošanai. Kuri no augustā ziedošiem augiem ir noderīgi veselīgu tēju pagatavošanai, un kādām veselības problēmām tējas var palīdzēt, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

Latvijas daba ir ļoti bagāta ar ārstniecības augiem, kas palīdz gan stiprināt organisma aizsargspējas, gan arī līdztekus atbilstošo medikamentu lietošanai var palīdzēt dažādu veselības problēmu gadījumos. “Gatavojot ārstniecības augu tējas, jāatceras, ka tā nav tikai tēja, bet gan dzēriens ar ārstniecisku efektu. Lai gan mūsdienās aptiekās ir nopērkamas dažādas ārstniecības augu tējas, daudziem patīk pašiem sarūpēt vērtīgās dabas veltes tējas pagatavošanai. Lai ārstniecības augu dzērienam būtu efekts un tas būtu pozitīvs, jāzina, kā pareizi augu ievākt un sažāvēt, kā arī jāievēro konkrētā dzēriena lietošanas regularitāte, ilgums un koncentrācija,” norāda Apotheka sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

#1 Sirds mātere – sirdsdarbību traucējumu, satraukuma un garīga nespēka novēršanai

Sirds mātere būs noderīga dažādu sirdsdarbības traucējumu – pārsitienu, paātrinātas sirdsdarbības – gadījumos. To var lietot arī, lai mazinātu satraukumu, jo tai piemīt nomierinoša iedarbība, kā arī tā palīdzēs, ja ir jūtams garīgs nespēks vai novēroti veģetatīvi traucējumi klimaksa periodā sievietēm.

Lai sirds māteri izmantotu dzērienu pagatavošanai, jāievāc tās laksti ar ziediem (galotnes ar zariem), apmēram 30-40 centimetrus garus. Tad tos žāvē parastos apstākļos vai kaltē 50-60 C grādos ar labu ventilāciju. Lai sirds māteres tēja būtu baudāma un garšīga, nebūtu pārlieku rūgta, jābūt uzmanīgam, to pagatavojot un jāievēro atbilstošā koncentrācija. Viena divas tējkarotes sirds māteres lakstu jāaplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, tad jānostādina 20-30 minūtes. Sirds māteres tējas dzērienu var lietot visas dienas garumā.

#2 Raudene – spazmu novēršanai gremošanas traktā, migrēnas mazināšanai, pret saaukstēšanos

Raudene tiek dēvēta par pļavas nošpu, jo tā palīdz atbrīvot vēdera dobuma gludo muskulatūru, noņem spazmas gremošanas traktā, kā arī atvieglo veselības stāvokli menstruāciju laikā, ja novērotas sāpes. Tāpat arī raudenes tēja palīdz mazināt ne tikai migrēnu, bet arī veicina sviedrēšanu un atklepošanu, kā arī novērš iekaisumus, tāpēc tā labi kalpo kā līdzeklis pret saaukstēšanos. Raudeni izmanto arī dažādos nomierinošo tēju maisījumos, kā arī tā ir iecienīta kā pikanta garšviela, kas veicina gremošanas procesu. Ar raudenes tēju var apmazgāt arī iekaisušu ādu.

Lai raudeni izmantotu tēju pagatavošanai, jāievāc lapainās galotnes 15-30 centimetru garumā, tad tās jāsasien buntītēs un jāžāvē pakarinātas ēnainā, labi vēdināmā telpā. Pēc tam notīra lapiņas un ziedus, kas ir izmantojami tējas pagatavošanai. Stublājus tēju pagatavošanai nelieto. Lai pagatavotu raudenes tēju, vienu divas tējkarotes raudenes lapas un ziedus aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, ļauj ievilkties piecas minūtes un nesteidzīgi bauda tēju.

#3 Lielā nātre – iekaisumu mazināšanai, sirds, asinsvadu un elpošanas centra darbības uzlabošanai, urinēšanas traucējumu novēršanai

Lielajai nātrei piemīt virkne dziedniecisku īpašību – lielās nātres tēja palīdz mazināt iekaisumu, sašaurina asinsvadus, stimulē audu atjaunošanos, tonizē kuņģa, zarnu trakta un dzemdes muskulatūru, kā arī uzlabo sirds, asinsvadu un elpošanas centra darbību. Tāpat arī tā var palīdzēt novērst urinēšanas traucējumus. Lielās nātres tēja nebūtu ieteicama cilvēkiem, kuriem ir asinreces problēmas, hipertensija un ateroskleroze.

Lai lielo nātri izmantotu tējas pagatavošanai, jāievāc nātres lapas, kas jāžāvē labi vēdināmā telpā. Tējas pagatavošanai vienu divas tējkarotes nātru lapas aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, nostādina 20-30 minūtes un lieto dienas garumā.

#4 Parastais ancītis – iekaisuma mazināšanai, aknu, kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanai

Parastais ancītis ir augs ar spēcīgu pretiekaisuma darbību, kā arī tas palīdz ārstēt aknu, kuņģa un zarnu trakta slimības. No šī auga pagatavotā tēja palīdz likvidēt spiedošo sajūtu labajā paribē, kā arī palīdz izvairīties no rūgtās garšas mutē. Šo augu izmanto arī organisma attīrīšanai, kas palīdz maigi attīrīt aknas.

Lai parasto ancīti varētu izmantot tēju pagatavošanai, jāgriež virszemes stublāji līdz 10 centimetriem gari, tad tie jāžāvē pakārti buntēs vai plāni izklāti uz sietiem labi apēnotās un vēdināmās telpās. Lai pareizi pagatavotu tēju, vispirms vienu ēdamkaroti sažāvētā auga aplej ar glāzi karsta ūdens, tad karsē 15 minūtes un pēc tam iegūto koncentrātu atšķaida ar vēl 200 mililitriem karsta ūdens. Iegūto dzērienu var badīt visas dienas garumā.

#5 Divšķautņu asinszāle – sāpju un krampju novēršanai, depresijas mazināšanai

Divšķautņu asinszāle tiek saukta arī par Svētā Jāņa tēju, tai ir antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība, kā arī tā darbojas kā dabīgais antidepresants. Tā noņem sāpes, krampjus un ārstē sausu klepu. Izteikti sarkanā tējas krāsa atgādina, ka tēja palīdz arī pret daudzām ar asiņošanu saistītām vainām gan kā sastāvdaļa maisījumā, gan arī kā vienīgā droga.

Lai divšķautņu asinszāli izmantotu tēju pagatavošanai, jāievāc auga virszemes daļa 25-30 centimetru garumā, tad tā jāžāvē labi apēnotās un vēdināmās telpās, nepārsniedzot 40 C temperatūru. Ievācot šo augu vasarā un ļoti saulainā laikā, īpaši jāuzmanās ļoti gaišas ādas īpašniekiem, jo auga ievākšanas procesā iespējams gūt ādas apdegumus. Lai pagatavotu tēju, vienu divas tējkarotes sažāvētā auga aplej ar 200 mililitriem verdoša ūdens, nostādina 20-30 minūtes. Tēju var lietot dienas garumā.

#6 Meža avene – saaukstēšanās gadījumā, organisma attīrīšanai, cukura līmeņa mazināšanai

Meža avene ir viens no vispazīstamākajiem augiem, kas tējas veidā tiek izmantots dažādu saaukstēšanās simptomu mazināšanai – to izmanto kā sviedrējošu līdzekli temperatūras mazināšanai, klepus mīkstināšanai, kā arī iekaisuma mazināšanai. Meža avenes tēja veic arī organisma attīrīšanas funkciju, kā arī palīdz samazināt cukura līmeni organismā.

Tējas pagatavošanai var ievākt ne tikai aveņu lapas, bet arī zaru galus ar jau gatavām un kādu negatavu odziņu un tās jāžāvē labi vēdināmās telpās. Tējas pagatavošanai izmanto vienu divas tējkarotes aveņu lapas, kuras aplej ar 200 mililitriem karsta ūdens un ļauj ievilkties 15 minūtes.

#7 Sarkanais āboliņš – bronhīta ārstēšanai, organisma attīrīšanai, menopauzes simptomu mazināšanai

Sarkanā āboliņa tēju lieto gan pret klepu, gan bronhīta, saaukstēšanās un drudža simptomu mazināšanai. Šī auga dziednieciskās īpašības palīdz mazināt sievietēm menopauzes simptomus – karstuma viļņus, hormonālo disbalansu, kā arī šī auga tējai piemīt urīndzenošas un organismu attīrošas īpašības.

Lai augu izmantotu ārstnieciskās tējas pagatavošanai, jāievāc auga ziedi un augšējās lapas. Labāk to žāvēt uz sietiem labi vēdināmās telpās, bet jāuzmanās, lai drogas neizkalst par daudz, jo tad tās zaudē savas vērtīgās īpašības. Lai pagatavotu sarkanā āboliņa tēju, jāizmanto viena ēdamkarote sažāvētā auga, kas jāaplej ar glāzi verdoša ūdens. Dzērienu var lietot visas dienas laikā.

#8 Trejdaivu sunītis – nervu sistēmas nomierināšanai, gremošanas veicināšanai, alerģijas mazināšanai

No trejdaivu sunīša pagatavota tēja būs gan labs palīgs gan nervu sistēmas nomierināšanai, gan arī gremošanas veicināšanai. Šai tējai piemīt arī diurētiska iedarbība, kā arī to izmanto kā organisma vispārspēcinošu līdzekli. Trejdaivu sunīša tējai piemīt arī pretalerģiska iedarbība, tāpēc to izmanto arī ārīgi vannītēm, lai mazinātu alerģisku ādas kairinājumu un veicinātu dzīšanu.

Lai augu izmantotu tējas pagatavošanai, jāievāc auga augšdaļa 10-15 cm garumā, tad jāžāvē labi vēdināmās, saulei nepieejamās telpās, bet žāvējot nedrīkst pārsniegt 45 C grādu temperatūru. Tējas pagatavošanai izmanto vienu divas tējkarotes sažāvētā auga, to aplejot ar 200 mililitriem verdoša ūdens un pēc tam nostādinot 20-30 minūtes. Lietot tēju var visas dienas garumā.

“Visi ārstniecisko augu dzērieni jālieto ar mēru. Nebūtu ieteicams viena veida dzērienu lietot ilgāk par 2-4 nedēļām pēc kārtas. Pēc šī perioda būtu vēlams nomainīt iepriekš lietoto dzērienu pret kādu citu. Pagatavojot ārstnieciskos dzērienus un tējas, augus droši var kombinēt, jo reti kuri no tiem savā starpā nesader,” iesaka sertificētā farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Fitoterapija":

Uzņēmumi nozarē "Fitoterapija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Kāpēc ir vērts lietot Coral-Mine ūdeni?

Kāpēc ir vērts lietot Coral-Mine ūdeni?

Ūdens ir cilvēkam svarīgākais elements, dzīves pamats un galvenā organisma sastāvdaļa, kas pieauguša cilvēka organismā ir vairāk nekā 60%, bet bērniem šis rādītājs sasniedz pat 80%. Taču ar gadiem šis rādītājs samazinās, tāpēc ir īpaši svarīgi ikdienā dzert pietiekami daudz ūdens. 

Kā noteikt sev piemērotākās ēteriskās eļļas

Kā noteikt sev piemērotākās ēteriskās eļļas

Šobrīd, kad ēterisko eļļu izvēle ir tik plaša, var rasties zināms apjukums. Kā lai saprot, kuru ēterisko eļļu izvēlēties un vai tā būs man piemērota? 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CORAL-MINE minerālu kompozīcija ūdens kvalitātes un garšas uzlabošanai

CORAL-MINE minerālu kompozīcija ūdens kvalitātes un garšas uzlabošanai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club", veselīgam dzīvesveidam paredzētu produktu ražotāju, piedāvā izmēģināt "Coral-Mine" minerālu kompozīciju, kuras pamatā ir dabīgie koraļļi, kas paredzēti ūdens kvalitātes un garšas uzlabošanai.

RUUTe dabiska eļļa, cietais šampūns un kondicionieris veseliem un mirdzošiem matiem

RUUTe dabiska eļļa, cietais šampūns un kondicionieris veseliem un mirdzošiem matiem

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar zīmola RUUTe® izveidotāju Inesi Vasiļevsku piedāvā testēt matu kopšanas komplektu – dabisku eļļu veseliem matiem, cieto šampūnu ar zilajiem māliem un kondicionieri mirdzošiem matiem ar rabarbera ekstraktu.

Testa rezultāti: Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Testa rezultāti: Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvāja testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

Aloe Body Lotion – labākais ķermeņa losjons 2022. gadā

Aloe Body Lotion – labākais ķermeņa losjons 2022. gadā

Janvārī un februārī Medicine.lv sadarbībā ar Alveja.lv piedāvā izmēģināt 2022. gada labāko ķermeņa losjonu ar alveju "Aloe Body Lotion".

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Uztura bagātinātājs "Mamita", dr. V. Veisas viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Uztura bagātinātājs

Uztura bagātinātājs grūtniecēm "Mamita" ir neaizstājamu omega -3 taukskābju komplekss vienā kapsulā. Vai grūtniecēm papildus jālieto vitamīni, atbild ginekoloģe, dzemdību speciāliste Vija Veisa.

Intas Dinsbergas klīnika – integrēta pieeja sievietes veselībai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Intas Dinsbergas klīnika – integrēta pieeja sievietes veselībai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Klīnikā pieejams plašs speciālistu, diagnostikas un procedūru spektrs, lai sieviete visos sievietes dzīves periodos varētu saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vienuviet.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. http://www.medicine.lv
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 4. 2021
 5. 1

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā