medicine.lv skaitļos

Lietotāji online168
Aktīvie uzņēmumi12733
Nozares raksti1384
Ekspertu atbildes21050
7 galvenie faktori, kas var ietekmēt dzirdi: Stāsta farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 galvenie faktori, kas var ietekmēt dzirdi: Stāsta farmaceite

Freepik.com/ evening_tao
Foto: Freepik.com/ evening_tao

Dzirde ir viena no cilvēka galvenajām maņām, kas ļauj uztvert apkārt esošās skaņas, atpazīt balsis un dažādus signālus, kas var brīdināt par iespējamām briesmām. Lai nodrošinātu labu dzirdi visa mūža garumā, jārūpējas ne tikai par ausu veselību, bet jāievēro priekšnoteikumi dzirdes saglabāšanai. Kādi faktori var ietekmēt dzirdi un kas jāievēro, lai nerastos dzirdes traucējumi, padomus sniedz "Apotheka" sertificēta farmaceite Mārīte Šukele.

“Lai rūpētos par dzirdes saglabāšanu, ir svarīgi ne tikai ievērot ausu higiēnu, pareizi tīrot ausis un neaizraujoties ar pārlieku lielu centību, bet arī sekot līdzi vispārējam veselības stāvoklim un stiprināt imunitāti, tādējādi samazinot saaukstēšanās un augšējo elpošanas ceļu saslimšanas risku, kas var izraisīt arī ausu iekaisumu. Vienlaikus daudzi cilvēki neapzinās, ka dzirdes problēmas var izraisīt arī nepareiza sēdoša darba poza, kā arī skaļa mūzikas klausīšanās austiņās. Ņemot vērā, ka skaļa mūzikas klausīšanās austiņās ir populāra jauniešu vidū, vecākiem noteikti būtu jāpievērš uzmanība, cik skaļu mūziku jaunieši šādā veidā klausās un cik ilgi dienā to dara, lai šī izklaide vai vaļasprieks nekaitētu veselībai”, norāda farmaceite.

7 galvenie faktori, kas var ietekmēt dzirdi, un kā rīkoties pareizi, lai saglabātu labu dzirdi mūža garumā

1. Ausu higiēna

Auss ejā atrodas ādas dziedzerīši, kas izstrādā sēru, kam piemīt ļoti svarīga aizsargfunkcija. Sērs ne tikai iznīcina mikrobus un aizkavē to vairošanos, bet darbojas arī kā siltuma un hidroizolācija, tādēļ pārlieku liela centība iztīrīt sēru no ausīm var novest pie ausu iekaisuma. Ja pēc peldes vai dušas ausī ir džinkstoņa vai auss ir aizkritusi, iespējams, izveidojies sēra korķis, kas mitrumā piebriest un rada dzirdes traucējumus. To nekādi nevajadzētu mēģināt dabūt laukā ar asiem priekšmetiem vai vates kociņiem, jo tie var bojāt ausu kanālus un bungādiņu, un sēra korķis var tikt iestumts vēl dziļāk ausī. Palīdzēt var aptiekā nopērkami pilieni – eļļiņa sēra korķu mīkstināšanai. Ja tas nepalīdz, jādodas pie ārsta!

2. Ausu siltums gada aukstajā sezonā

Foto: Freepik.com/ lookstudio

Lai izvairītos no dažādiem auss iekaisumiem, ausīm ir jānodrošina siltums, tādēļ aukstā laikā ieteicams nēsāt cepuri vai kādu citu galvassegu, kas apsedz ausis.

3. Sezonālie vīrusi ar augšējo elpošanas ceļu infekcijām arī var būt ausīm bīstami

Foto: Freepik.com/ katemangostar

Visbiežākā komplikācija šajā gadījumā ir vidusauss iekaisums. Iesnu dēļ tiek nosprostots kanāls, kas savieno aizdeguni ar vidusauss dobumu un rodas labvēlīga vide baktērijām, kas tur iekļuvušas. Rezultātā pasliktinās dzirde, pastiprinās sāpes ausī. Lai nerastos komplikācijas, arī vismazāko saslimšanu nevajadzētu atstāt bez ievērības, labāk palikt mājās, izveseļoties un tikai tad doties ierastajās ikdienas gaitās.

4. Sēdošs darbs un nepareiza darba poza

Foto: Freepik.com/ wirestock

Sēžot nepareizā pozā, tiek pārslogota kakla un plecu daļa, var rasties problēmas kakla skriemeļos un tiek traucēta asins apgāde nervu receptoriem iekšējā ausī. Rezultātā var rasties troksnis ausīs un pat attīstīties dzirdes traucējumi. Cilvēkiem, kuriem visa diena jāpavada, strādājot pie datora, svarīgi ierīkot ērtu, ergonomisku darba vietu. Profilaktiski pārtraukumos ieteicams veikt vingrinājumus, kas palīdz atvieglot muskuļu spriedzi.

5. Troksnis – viens no galvenajiem cēloņiem iegūtām dzirdes problēmām

Foto: Freepik.com/ katemangostar

Atrašanās trokšņainā vidē var bojāt dzirdes nervu receptorus. Ja tā ir bijusi īslaicīga dzirdes  nervu šūnu pārslodze, piemēram, koncerta apmeklējums, dzirde pakāpeniski atjaunojas, bet, ja cilvēks ilgstoši, vairāku gadu garumā, tiek pakļauts paaugstinātam trokšņa līmenim, attīstās vājdzirdība. Sākumā parādās simptomi, kuriem parasti nepievērš uzmanību – apgrūtināta ikdienas sadzīves skaņu uztvere, piemēram, normālā skaļumā skanoša radio sadzirdēšana, bet ar laiku rodas grūtības saskarsmē ar citiem cilvēkiem. Pirmās tiek bojātas tās šūnas, kuras atbild par spalgu skaņu – ar frekvenci tuvu 4000 Hz uztveršanu, pēc tam pakāpeniski pazeminās arī citu frekvenču skaņu uztvere. Tādēļ nav ieteicama skaļas mūzikas klausīšanās, bet, strādājot trokšņainā vidē, jālieto ausu aizbāžņi vai austiņas, kas slāpē skaņu.

6. Austiņu lietošana, klausoties skaļu mūziku

Foto: Freepik.com/ master1305

Austiņu lietošana ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc rodas dzirdes traucējumi. Ļoti svarīgi ir izvēlēties dzirdei saudzīgu skaļumu. Cilvēka dzirdei droša skaņa ir no 40 līdz 60 decibeliem. Vidēja skaļuma skaņu, kuras intensitāte ir 85 decibeli, var klausīties vairākas stundas bez pārtraukuma, taču, ja intensitāte ir augstāka, tas vairs nav droši. Pilnas jaudas skaļumu 100–105 decibeli austiņās var klausīties vien 10 minūtes. Arī austiņu izvēlei ir nozīme. Labāk izvēlēties tādas austiņas, kas ir uzliekamas virsū ausīm, jo tās mazāk iespaido dzirdi. Viskaitīgākās ir ausī ievietojamās austiņas, jo skaņa tiek tieši novadīta auss kanālā, kā rezultātā cilvēks nedzird apkārtējās skaņas un attiecīgi nevar pilnvērtīgi orientēties apkārt notiekošajā. Pēc mūzikas klausīšanās austiņās vajadzētu ievērot atpūtas mirkli klusumā.

7. Dzirde pasliktinās arī novecošanās rezultātā

Foto: Freepik.com/ freepik

Vairumā gadījumu dzirdes pasliktināšanos izraisa ateroskleroze, kad asinsvadi vairs nav tik elastīgi, līdz ar to samazinās asins piegāde iekšējai ausij. Asinsrites traucējumu dēļ tiek bojātas dzirdes nerva šūnas. Ja nervu šūnas ir gājušas bojā, tās atjaunot vairs nav iespējams, taču ir iespējams attālināt šī procesa progresēšanu, jau laikus rūpējoties par asinsvadu veselību, ievērojot veselīga uztura pamatprincipus.

“Jebkuras ar dzirdes traucējumiem saistītas sūdzības nedrīkst atstāt bez ievērības, jo vilcināšanās tikai samazina iespēju atgūt normālu dzirdi. Ja ausī pēkšņi parādās troksnis, jūtamas sāpes, auss ir aizlikta un šie simptomi nepāriet diennakts laikā, noteikti nepieciešama ārsta konsultācija”, norāda farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Otorinolaringoloģija":

Uzņēmumi nozarē "Otorinolaringoloģija"

LOR klīnika, SIA

LOR klīnika, SIA

LOR Klīnika ir mūsdienīga ārstniecības iestāde, kuras galvenā kompetence ir ausu, kakla un deguna slimību diagnostika un ārstēšana. Pakalpojumus piedāvājam gan bērniem, gan pieaugušajiem. Sertificēto ārstu un māsu darba pieredze, kas gūta, strādājot universitātes slimnīcās, apvienota ar jaunākajām diagnostikas metodēm un mūsdienīgu aprūpi. Tas garantē kvalificētu un profesionālu ausu, kakla un deguna slimību diagnostiku un ārstēšanu. LOR Klīnikā veicam dažādas sarežģītības diagnostikas pakalpojumus, izmantojot modernas izmeklēšanas metodes un visjaunākās paaudzes aparatūru, tādējādi nodrošinot precīzu diagnostiku, efektīvu ārstēšanu un rūpīgu pieeju katra pacienta veselībai.

Nedēļas tēma

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģiju ir iespējams ārstēt!

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas atbilde uz noteiktām vielām (alergēniem), piemēram, ziedputekšņiem, mājas putekļu ērcītēm, pelējumiem vai dzīvnieku blaugznām. Par to, kas ir alerģija, un tās ārstēšanas veidiem stāsta LOR Klīnikas alergoloģe Dace Kārkliņa.

Aktuālie piedāvājumi

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Kāpēc rodas strijas, un kā tās kopt?

Ikvienam var veidoties strijas neatkarīgi no vecuma un dzimuma, un tās var rasties dažādās ķermeņa daļās. Uzzināsim, kas ir galvenie iemesli, kāpēc rodas strijas, un noskaidrosim to, kā strijas ārstēt.

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza no Natures Sunshine Products

Zambroza ir unikāls, dabīgs dzēriens, bez mākslīgām krāsvielām, konservantiem un aromatizētājiem. Dzēriens Zambroza ir bezalkoholisks produkts ne tikai ar izcilu garšu, bet arī ar neticamu spēju neitralizēt brīvos radikāļus cilvēka organismā.

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvāja testēt Eliksīru REDZEI – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem (250 ml).

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju.

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Ferabee – propolisa balzams no Apimi

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar "Apimi" piedāvā izmēģināt Propolisa balzamu "Ferabee". Īpaši noderīgs tas būs pēc knišļu kodumiem, to izraisītajām niezošajām pumpām, vēja aprautām lūpām un iesnu gadījumos.

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Testa rezultāti: 100% IRBENĀJA PULVERIS kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar „BestBerry” piedāvāja testēt 100% Irbenāja pulveri kapsulās pareizai vielmaiņai un aktīvai imunitātei.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Jūras medicīnas centrs ir piemērotākā vieta, kur rūpēties par savu veselību un uzlabot savu dzīves kvalitāti. Šī ir lielākā privātā ārstniecības iestāde Latvijā, kur augsti kvalificēti ārsti ar visjaunākajām medicīnas iekārtām spēj nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu visu nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu vienuviet.

SIA "GenEra": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA

SIA „GenEra” - akreditēta klīniski diagnostiska laboratorija, kas specializējusies DNS izmeklējumos. Laboratorija jau 20 gadus specializējas molekulārās ģenētikas jeb DNS testēšanas jomā. Uzņēmuma misija ir palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti ar zināšanām, ko sniedz ģenētiskā informācija.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. +371 25727676
 2. info@lorklinika.lv
 3. +371 25727676P.O.T.C.P.(9.00-18.00) S.(10.00-15.00 - 1. un 4. mēneša nedēļa)
 4. https://lorklinika.lv

Darba laiks

 • P.900-1800
 • O.900-1800
 • T.900-1800
 • C.900-1800
 • P.900-1800
 • S.1000-1500
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40103816030
 2. LV40103816030
 3. "SEB banka"
 4. LV08UNLA0050022248918
 5. Rīga, Vienības gatve 51-5, LV-1004
 6. 2020

Apraksts

LOR Klīnika ir mūsdienīga ārstniecības iestāde, kuras galvenā kompetence ir ausu, kakla un deguna slimību diagnostika un ārstēšana. Pakalpojumus piedāvājam gan bērniem, gan pieaugušajiem. Sertificēto ārstu un māsu darba pieredze, kas gūta, strādājot universitātes slimnīcās, apvienota ar jaunākajām diagnostikas metodēm un mūsdienīgu aprūpi. Tas garantē kvalificētu un profesionālu ausu, kakla un deguna slimību diagnostiku un ārstēšanu. LOR Klīnikā veicam dažādas sarežģītības diagnostikas pakalpojumus, izmantojot modernas izmeklēšanas metodes un visjaunākās paaudzes aparatūru, tādējādi nodrošinot precīzu diagnostiku, efektīvu ārstēšanu un rūpīgu pieeju katra pacienta veselībai. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Ausu ārsts.

Ausu ārsts. LOR. Diagnostiski izmeklējumi. LOR saslimšanas, LOR konsultācijas, LOR operācijas, speciālistu konsultācijas, LOR slimības, alergologs, gastroenterologs, runas uztvere, LOR Klīnika, LORS, ausu ārsts, sāp auss, kakla ārsts, Sāp kakls, deguna ārsts, iesnas, deguna skalošana, ožas tests, ožas speciālists, ožas traucējumi, dzirdes problēmas, līdzsvara traucējumi, reiboņi, otorinolaringologs, otorinolaringologu konsultācijas, adenoīdi, adenoīdu operācija, jāizrauj mandeles, sāpes kaklā, izmeklējumi, manipulācijas, lāzeroperācijas, operācijas ar lāzeri, pediatrs, neirologs, Audiomertija, Rinomanometrija, Timpanometrija, Fibrolaringoskopija, endoskopija, deguna dobuma endoskopija, aizdegunes endoskopija, LOR endoskopija, logopēds, audiologopēds, logopēda konsultācijas, logopēda terapijas nodarbības, Otoneiroloģija, galvas impulsa tests, dzirdes aparāts, dzirdes aparāti, Phonak, Unitron, Oticon, dzirdes centrs, dzirdes akustiķis, Dr. Romēna Namniece, Logopēds Romēna Namniece, Dr. Jānis Sokolovs, Dr. Askolds Akers, Dr. Ilze Sokolova, Dr. Romāns Dzalbs, Dr. Elza Rāte, Dr. Atis Legzdiņš, Dr. Andrejs Dambergs, Dr. Eva Grūdupa, Dr. Marks Ronis, Dr. Evita Bugaja, Dr. Ilze Dobele, Otolaringologs Ilze Dobele, prof. Ligija Ķīse, Dr. Broka, Kristīne Broka, Renārs Deksnis, Jeļena Peretjatko, Anda Pūķe, Ligita Kupica, ausu ārsts Torņkalns, ausu ārsts Juglā, LOR Rīgā, LOR Torņakalnā, LOR Juglā, LOR Vienības gatvē, LOR Pārdaugavā.


Vairāk

Foto 9

Mājas lapa internetā