medicine.lv skaitļos

Lietotāji online395
Aktīvie uzņēmumi11972
Nozares raksti1539
Ekspertu atbildes21477
7 dzirdes veselību negatīvi ietekmējošie ieradumi: Skaidro farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 dzirdes veselību negatīvi ietekmējošie ieradumi: Skaidro farmaceite

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Kamēr sūdzību par dzirdi nav, lielākā daļa cilvēku šo dabas doto maņu uztver tik pašsaprotami, ka par ausu veselību ikdienā īpaši neaizdomājas. Tomēr, rūpējoties jau preventīvi par savu dzirdes veselību, aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Mārīte Šukele aicina pievērst uzmanību septiņiem aizvien bieži sastopamiem dzīvesveida paradumiem, kas mēdz bojāt dzirdi.

Ieradums Nr.1: Visu dienu salīcis pie datora

Lai arī šķiet, ka dzirdei ar sēdošu darbu nav nekādas saistības, patiesībā – ir gan! Sēžot nepareizā pozā, tiek pārslogota kakla un plecu daļas muskulatūra, ar laiku izraisot problēmas arī kakla daļas skriemeļos, kā arī apgrūtinot asins piegādi nervu receptoriem ausī. “Ergonomiski nepareiza darba vide var kļūt par iemeslu, kādēļ parādās sūdzības par džinkstēšanu ausīs, bet ar laiku attīstās dzirdes traucējumi. Ja mugurkaulā asinsrite tiek traucēta, agri vai vēlu cietīs arī dzirde. Tāpēc, ja visa diena jāpavada sēžot pie datora, tad noteikti nepieciešams parūpēties par ergonomiski iekārtotu darba vidi. Sēdoša darba darītājiem vajadzētu arī atcerēties, ka ik pa laikam jāpieceļas no krēsla, lai izvingrotos, izkustētos, jo tas nepieciešams, lai uzlabotos asinsrite,” iesaka farmaceite.

Ieradums Nr.2: Dievinu klausīties mūziku skaļi!

Foto: Freepik.com/ freepik

Lai troksnis (vienalga, vai tas saistīts ar darba vidi vai skaļu mūziku) nekaitētu dzirdei, skaļums nedrīkst pārsniegt 85 decibelus (dB). Dažkārt speciālisti iesaka rīkoties vienkārši – pat klausoties mūziku dažādās ierīcēs, nekad nevajadzētu pārsniegt 60 % no maksimālās pieļaujamās skaņas, ko ierīce piedāvā. “Ja mūziku vēlas klausīties audio austiņās, labāk izvēlēties tādas, ko var uzlikt virsū ausīm nevis tās, kuras jāievieto ausī. Jārēķinās, ka, izmantojot ausīs liekamās austiņas, arī skaņas līmenis tajās vienmēr būs lielāks,” brīdina farmaceite.

Mūziku, kas skaļāka par 100 dB, nav ieteicams klausīties ilgāk par 15-20 minūtēm dienā, lai tā nebojātu dzirdi, bet ausīm vistīkamākais skaļums ir tāds, kas nepārsniedz normālas sarunvalodas skaļumu (35-70 dB). “Trokšņaina vide bojā dzirdes nervu receptorus. Pēc apmeklēta koncerta dzirde pakāpeniski atjaunojas. Lai tas notiktu veiksmīgāk, pēc koncerta ieteicams ausis palutināt ar pāris stundām klusuma. Tomēr, ja troksnim vai skaļai mūzikai cilvēks tiek pakļauts ilgstoši, pastāv risks attīstīties vājdzirdībai. Pirmās tiek bojātas šūnas, kas atbild par augstu, spalgu skaņu uztveri ar frekvenci tuvu 4000 Hz, pēc tam pakāpeniski pazeminās arī citu frekvenču skaņu uztvere. Tādēļ, ilgstoši strādājot vai uzturoties trokšņainā vidē, jālieto austiņas, kas apslāpē skaņu,” skaidro farmaceite. Arī pusaudžu vecākiem būtu jāpārrunā ar saviem bērniem par audio austiņu lietošanu uz ielas, sevišķi šķērsojot dzelzceļu pārbrauktuves un krustojumus. Šis ir ne tikai dzirdes profilakses, bet arī drošības jautājums. Nedzirdot trokšņus sev apkārt, klausoties mūziku austiņās, cilvēks var nokļūt situācijās, kas apdraud viņa dzīvību.

Ieradums Nr.3: Baseins, pelde, vanna – atkārtot!

Otorinolaringologi reizēm joko, ka vislabākā ausu higiēna ir likt ausis mierā un neaiztikt. Šajā jokā ir liela daļa patiesības, jo auss ir veidota tā, ka tā spēj pašattīrīties. Ja sērs parādījies auss ārējā ejā un ir redzams, to var izņemt ar pirkstu, bet nekādā gadījumā nevajag censties sēru dabūt ārā ar irbulīšu vai vates kociņu palīdzību. Auss ejā atrodas ādas dziedzerīši, kas izdala sēru, bet sērs ir kā auss aizsargmūris – tas iznīcina mikrobus, kavē to vairošanos, darbojas arī kā siltuma un hidroizolācija. “Ja cilvēks svīst, peldas vai pārāk bieži vannojas, arī auss eja izmirkst. Tad auss šķiet aizkritusi, jo, iespējams, sērs mitrumā ir piebriedis gluži kā zirņi, izveidojot nosprostojumu – sēra korķi. To nedrīkst censties pašrocīgi dabūt ārā, jo tādējādi sēra korķi var tikai iestumt vēl dziļāk ausī. Pareizāk būtu iepilināt ausī aptiekā nopērkamus pilienus uz eļļas bāzes, lai sēra korķi mīkstinātu, kamēr sagaida vizīti pie ārsta, kurš atbrīvos no sēra sablīvējuma ausī,” iesaka farmaceite.

Banner 280x280

Savukārt, pēc peldes ausis var žāvēt tieši tāpat kā matus – ar matu fēnu. Ja peldas bieži, var lietot arī aptiekā nopērkamos spirtu saturošos pilienus, kas ne tikai dezinficē ausi, bet piesaista ūdeni – tā auss ejas izžūs daudz ātrāk.

Ieradums Nr. 4: Nav laika slimot – jo ātrāk atpakaļ dzīvē, jo labāk!

Foto: Freepik.com/ katemangostar

Vienveidīgs, neveselīgs uzturs, pārslodze, hroniskas slimības, mazkustīgs dzīvesveids – viss, kas nenāk par labu veselībai kopumā, nespēlē par labu arī dzirdes profilaksei. Rūpējoties par ausīm, jāatceras – ja gadījies saslimt ar sezonālu vīrusu, kas izraisījis augšējo elpošanas ceļu iekaisumu, noteikti slimība jāizārstē, lai izvairītos no komplikācijām, kas bieži vien izpaužas kā vidusauss iekaisums. “Iesnu dēļ tiek nosprostots kanāls, kas savieno aizdeguni ar vidusauss dobumu, radot labvēlīgu vidi baktērijām, kas tur iekļuvušas. Tas izraisa sāpes, un dzirde var arī pasliktināties,” brīdina farmaceite.

Ieradums Nr. 5: Ignorēju paaugstinātu holesterīnu

Jārēķinās, ka dzirdes pasliktināšanās var rasties arī novecošanās procesu rezultātā. Vairumā gadījumu to izraisa ateroskleroze, kas padara asinsvadus mazāk elastīgus, līdz ar to samazinās arī asins piegāde iekšējai ausij, bet asinsrites traucējumu dēļ tiek bojātas dzirdes nerva šūnas. Ja dzirdes nerva šūnas ir gājušas bojā, tās atjaunot vairs nav iespējams. Tomēr ir iespēja jau laikus rūpēties par asinsvadu veselību, ievērojot veselīga uztura pamatprincipus, lietojot medikamentus aterosklerozes ārstēšanai, ko nozīmējis ārsts, lai apturētu un attālinātu šo procesu, kad sākas dzirdes pasliktināšanās.

Ieradums Nr.6: Tik aizraujoša dzīve – gulēt nav laika!

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

No vienas puses – lieliski, ja dzīvesveids ir tik dinamisks un piedzīvojumiem bagāts, bet tas nedrīkstētu atņemt laiku, lai organismam nodrošinātu fizioloģiskās vajadzības, tai skaitā, pilnvērtīgu miegu vismaz septiņas stundas naktī. Iekšējā auss ir dzirdes jutīgākā un trauslākā daļa, turklāt tā ir diezgan slikti apasiņota. Vislabāk iekšējā auss tiek apasiņota, kad cilvēks atrodas horizontālā stāvoklī, tātad – miegā. Arī no šī aspekta raugoties, izgulēšanās ir svarīga labas dzirdes profilakses sastāvdaļa.

Ieradums Nr. 7: Maltītes – kā sanāk un kad pagadās

Protams, neeksistē superprodukti, kurus ēdot, varētu paļauties, ka tie palīdzēs saglabāt labu dzirdi visa mūža garumā. Tomēr regulāri ēdienkartē iekļaujot vitamīniem un minerālvielām bagātus produktus, var parūpēties gan par imunitātes veicināšanu, gan dzirdes profilaksi. Farmaceite ik dienu iesaka gādāt, lai produkti, ko izvēlas uzturam, saturētu šīs vielas:

 • folskābe. Brokoļi, spināti, sparģeļi, turku zirņi, aknas, lēcas satur folskābi, kas mazina ar novecošanos saistītu dzirdes zudumu. Ja ārsts tomēr uzskata, ka ar uzturu neuzņemat pietiekamu folskābes daudzumu, papildus ieteicams lietot arī B vitamīnu kompleksu, kas nāks par labu dzirdei;
 • magnijs. Pierādīts, ka magnijam piemīt spēja mazināt brīvos radikāļus organismā, kas pastiprināti veidojas trokšņa ietekmē, pasargājot smalkos matiņus, kas izklāj iekšējo ausi. Tādēļ uzturā jāiekļauj produkti, kuros ir magnijs: kartupeļi, spināti, banāni, brokoļi, tomāti, brūnie rīsi, zemesriekstu sviests, mandeles, melnās pupiņas;
 • cinks. Tas nepieciešams imunitātei, veicina sadzīšanas procesus organismā. Cinks ir vajadzīgs, lai ātrāk uzveiktu ausu infekcijas, izārstētos no tinīta jeb džinkstēšanas ausīs. Bagātīgās devās cinku satur mandeles, zemesrieksti, liellopa gaļa, cūkgaļa, lēcas, austeres, tumšā šokolāde;
 • kālijs. Pazemināts kālija saturs tiek saistīts ar dzirdes pasliktināšanos, cilvēkam novecojot. Kālijs ir ļoti svarīgs iekšējās auss šķidrumam, kas pārvērš skaņu elektriskos impulsos, ko tālāk sūta smadzenēm, lai tās atpazīst un interpretē skaņu. Kāliju var uzņemt ar banāniem, aprikozēm, spinātiem, tomātiem, rozīnēm, melonēm, pienu, jogurtu;
 • omega-3 taukskābes. Regulāri uzņemot omega-3, samazinās risks, ka novecošanās procesi izraisīs dzirdes pasliktināšanos. Taukskābes var uzņemot, ēdot treknās zivis, kā arī čia sēklas, sojas pupiņas, valriekstus, citrusaugļus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Otorinolaringoloģija":

Uzņēmumi nozarē "Otorinolaringoloģija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Kāpēc Holivudas pīlings? Tā ir iespēja pēc procedūras justies kā zvaigznei ar tīru un mirdzošu ādu. Uzzināsim par šo unikālo procedūru, kas derēs pat visjutīgākajai ādai! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Testa rezultāti: "MindSet” – sabalansēts aktīvo vielu komplekss smadzeņu darbības uzlabošanai

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv redakcija sadarbībā ar starptautisku zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu smadzeņu darbības uzlabošanai “MindSet” – sabalansētu vitamīnu, aminoskābju un citu aktīvo vielu kompleksu, kas veicina asinsriti, atmiņu un uzmanību, kā arī kognitīvās spējas.

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SAGITUS Latvijas Farmācijas uzņēmumu piedāvāja testēt jaunumu – iecienīto LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās, bet tagad lielākā iepakojumā (ar 21 vienu kapsulu).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VCA poliklīnika "Dole": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VCA poliklīnika

Esi laipni gaidīts VCA poliklīnikā "Dole", Maskavas ielā 357, Rīgā, tirdzniecības centra "Dole" 2. stāvā. Sper soli pretī veselībai ar Veselības centru apvienību!

"Agetis supplements" – zinātniski pamatoti uztura bagātinātāji: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Emelin® FF Liquid" nodrošina kontrolētu maksimālu uzsūkšanos ar maigu ietekmi uz kuņģi. Tā pagatavojuma veids (šķidrā forma) nodrošina ātrāku un labāku dzelzs uzsūkšanos organismā. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 27.12.1991
 2. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 3. 2022
 4. 1

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā