6 aktivitātes, kas veicina smadzeņu darbību un palīdz izvairīties no Alcheimera slimības
Par Alcheimera slimību Latvijā tiek runāts salīdzinoši maz, un ārstu vidū bieži tiek konstatētas cita veida demences un ar asinsvadiem saistītas slimības. Demence jeb dzīves laikā iegūta plānprātība nereti tiek uztverta kā normāla novecošanās iezīme, lai gan dažas tās izpausmes vienlaikus liecina arī par Alcheimera slimības attīstīšanos. Šīs diagnozes veidošanās laikā liela loma ir cilvēka dzīvesveidam un ikdienas paradumiem, tāpēc pievērošot uzmanību tiem un ievērojot zināmu aktivitāšu regulāru veikšanu, iespējams veicināt indivīda labsajūtu un novērst Alcheimera slimības rašanos.
1. Lasi, raksti, risini!
Smadzeņu darbības stimulēšana ne vienmēr nozīmē sarežģītu darbību veikšanu. Fišera Alcheimera slimības pētījumu fonds apstiprina, ka tādas vienkāršas lietas kā lasīšana, rakstīšana un krustvārdu mīklu risināšana var palīdzēt saglabāt labu atmiņu un attīstītas domāšanas prasmes. Turklāt Pētījums, kas veikts Kalifornijas Universitātē, Berklijā norāda, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri iesaistīti šajās darbībās visas dzīves garumā, organismos konstatēts mazāks daudzums beta amiloidīda, kas, uzkrājoties starp smadzeņu šūnām, laika gaitā izraisa smadzeņu garozas deģenerāciju un atsevišķu funkciju izslēgšanu.
2. Mācies jaunas lietas!
Jaunu zināšanu apguve visas dzīves laikā ir būtiska indivīda labsajūtai un izziņas funkcijai, jo tas prasa uzmanības piesaistīšanu, parasti ietver vairāku maņu uztveri un liek pārtraukt ikdienas aktivitātes. Dalība pieaugušo izglītības kursos, jaunas valodas apguve, kā arī mācīšanās spēlēt kādu mūzikas instrumentu ir izcili piemēri tam, kā iespējams attīstīt smadzeņu darbību. Sākot ar savām zināšanām un prasmēm piemērotu līmeni un uzdevumiem un laika gaitā tiecoties uz arvien jaunu izaicinājumu sasniegšanu, šīs aktivitātes ļoti labvēlīgi ietekmē smadzeņu darbību. Sevišķi to var novērot gadījumos, kad indivīdam raksturīgi ieradumi, kas kaitē veselībai.
3. Apgūsti ēdiena gatavošanas prasmes!
Ir pozitīvi, ja pašmācības ceļā atklāj jaunus veidus, kā pagatavot ēdienu. Kulinārijas nodarbības ir lielisks veids, kā ne tikai apgūt papildus prasmes un iemaņas, bet arī uzzināt vairāk par citām kultūrām. Ēdiena gatavošanas kursi ietver arī iepazīšanos ar nepazīstamām vai maz zināmām pārtikā izmantojamām garšvielām un stimulē organisma ožas, garšas, taustes, redzes maņas. Tādējādi kulinārijas nodarbību apmeklēšana veicina dažādus smadzeņu procesus. Ēšanas laikā tiek ieteikts arī censties identificēt katru traukā esošo sastāvdaļu, asociējot smaržu ar katru ēdiena izejvielu, ieskaitot garšaugus un pievienotās gatavās garšvielas. Šāda darbība palīdzēs veiksmīgi veidot asociācijas un uzlabot atmiņu.
4. Spēlē spēles!
Spēles, kas izaicina atmiņas un prāta skaidrības apliecināšanu, var būt lielisks veids, kā saglabāt neironu savstarpējos savienojumus smadzenēs. Turklāt, tas neprasa no cilvēka papildus veicamas aktīvas darbības. Smadzeņu trenēšanas spēle Lumosity, piemēram, var palīdzēt stiprināt indivīda spēju pievērst uzmanību tām lietām, kas palīdz atrisināt uzdevumu, un iemācīties ignorēt tās, kuras šo funckiju neveic. Programma Eidetic savukārt uzlabo vārdu un faktu apgūšanu un iegaumēšanu, izmantojot izvietoto atkārtojumu tehniku. Tā paredz testu izvietošanu noteiktā laika periodā, lai palīdzētu smadzenēm saglabāt informāciju ilgtermiņa atmiņā.
5. Praktizē lietu atsaukšanu atmiņā
Tā kā atmiņas zudums bieži ir viena no pirmajām pazīmēm, kas liecina par to, ka cilvēks var ciest no Alcheimera slimības, viens no labākajiem veidiem, kā to novērst, ir regulāri trenēt smadzeņu spēju atcerēties informāciju. Interneta portāls EverydayHealth.com iesaka veidot sarakstus. Nozīmīgi nav tas, vai uzskaiti pārtikas produktus, ko nepieciešams iegādāties, vai, piemēram, lietas, kuras jāizdara mājās. Svarīgi, ka pēc laika mēģini atcerēties, kas tika uzskaitīts konkrētajā sarakstā. Līdzīgai smadzeņu darbības stimulēšanai tiek ieteikts arī censties uzzīmēt karti pēc atgriešanās mājās no vietas, kur nekad iepriekš nav būts. Būtiski, protams, ka, veicot šo aktivitāti, neizmanto nekādus papildu informācijas ieguves avotus, kas palīdz atsaukt atmiņā ceļu vai apdzīvoto vietu nosaukumus.
6. Nodarbojies ar vingrošanu!
Saskaņā ar Alcheimera slimības pētniecības un profilakses fonda sniegto informāciju, regulāras fiziskās aktivitātes var samazināt risku saslimt ar Alcheimera slimību pat par 50 procentiem. Tiek apgalvots, ka vingrojot līdz 150 minūtēm nedēļā (kas vidēji ir aptuveni 20 minūtes diennaktī) iespējams uzturēt nemainīgas kognitīvās spējas gadu gaitā un novērst Alcheimera slimības rašanos. Maksimāla labuma gūšanai tiek ieteiktas arī dažādas fitnesa vingrinājumu kombinācijas tādas kā peldēšana, tenisa spēlēšana, spēka vingrinājumi ar svariem, izturības trenažieri vai izometriskie jeb muskuļu stiprināšanas vingrinājumi. Turklāt, ieguvumus no šādām aktivitātēm jutīs ne tikai tavas smadzenes, bet arī, piemēram, sirds un muskuļi. Tās palīdzēs veidot aizsardzību arī pret citu slimību iespējamu attīstīšanos.