medicine.lv skaitļos

Lietotāji online255
Aktīvie uzņēmumi12195
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
5 veidi, kā mājas apstākļos padarīt uzturu ilgtspējīgāku : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

5 veidi, kā mājas apstākļos padarīt uzturu ilgtspējīgāku

Gan mūsu darbībām, gan izvēlēm ir ietekme uz vidi un klimatu. No mums ir atkarīgs, vai tā būs pozitīva vai negatīva. Tiek lēsts, ka aptuveni 17% katras mājsaimniecības ietekmi uz vidi veido neilgtspējīgs pārtikas patēriņš. Šo apjomu samazināt palīdzēs piecu vienkāršu principu ievērošana.

Lai panāktu, ka uzturs ir ilgtspējīgāks vai citādi draudzīgāks videi, nav jāveic krasas pārmaiņas, piemēram, pēkšņi jāatsakās no noteiktiem pārtikas produktiem, jākļūst par vegānu vai vispār jāizvairās no fasētiem produktiem. Pietiek mazliet pamainīt katru ieradumu, un uzturs kļūs ne tikai ilgtspējīgāks, bet arī veselīgāks, jo bieži vien ilgtspējība un veselīgums iet roku rokā.

„Nestle Baltics” ilgtspējības vēstniece Milda Žemaitiene stāsta: „Arvien vairāk pārtikas nozares uzņēmumu sāk pievērsties ilgtspējīgai ražošanai – saudzē dabu un dabas resursus, kā arī pievienojas aprites ekonomikai, kurā tiek izmantots pilnīgi pārstrādājams iesaiņojums. Tomēr arī patērētāji ir atbildīgi par daļu ietekmes: viņi var atbildīgāk izvēlēties un pagatavot pārtikas produktus, kā arī samazināt atkritumu daudzumu.“

1. Biežāk izvēlies augu valsts produktus

Speciālisti vienbalsīgi apgalvo, ka dzīvnieku valsts produktu (gaļas, piena, olu) aizstāšana ar augu valsts produktiem, iespējams, ir visefektīvākais un ilgtspējīgākais veids, kā samazināt pārtikas rūpniecības negatīvo ietekmi uz vidi. Dzīvnieku valsts pārtikas oglekļa savienojumu izmešu daudzums ir lielāks: jēra un liellopu gaļas, kā arī siera ražošana ir lielākie atmosfēras sasilšanas gāzu avoti.

Eksperte saka: „Ilgtspējīgs uzturs nenozīmē, ka katru dienu ir jāēd vienīgi augļi un salāti – tikai pacenties iecienītos gaļas ēdienus, piena produktus un olas aizstāt ar alternatīvām, piemēram, gaļas steikus ar soju, pienu ar augu valsts dzērieniem utt. Sojas izstrādājumiem, kas garšas ziņā var ļoti līdzināties gaļai, sieram vai biezpienam, ir arī ļoti nozīmīga uzturvērtība.”

2. Gatavo pats

Foto: Freepik.com/ senivpetro

Daudzi saprot, ka ēdiena gatavošana mājas apstākļos nodrošina vienkāršāku un veselīgāku uzturu. Turklāt gatavošana mājās ir veselīgāka planētai. Tas tāpēc, ka ēdiena gatavošana mājās ļauj pašam izvēlēties sastāvdaļas, izmantot mazāk pārtikas produktu un enerģijas. Kad gatavo pats, vari izvēlēties ilgtspējīgāk ražotas, bioloģiskas sastāvdaļas, kas mazāk ietekmē vidi. Savukārt, kad pasūti gatavus ēdienus, tu nezini ne izmantoto sastāvdaļu izcelsmi, ne ražošanas veidu.

3. Neizmet ēdienu

Pasaules Dabas fonda dati liecina, ka 30% visas kopumā saražotās pārtikas tiek izmesti. Dažādi pētījumi parāda, ka lielākā daļa pārtikas tiek izmesta mājsaimniecībās – 40–50% visa izmestā ēdiena. Atkritumu daudzumu mājās var vienkārši samazināt: plāno, ko un cik daudz ēdīsi, un attiecīgi sastādi nepieciešamo pārtikas produktu sarakstu. Sasaldē visu, ko nevari apēst. Neej uz pārtikas veikalu, kad esi izsalcis, jo, izsalkuma vadīts, vari iegādāties to, ko pēc tam nemaz neēdīsi. Saskaņā ar promocijas darba par Latvijas mājsaimniecību pārtikas izsķērdēšanu ēšanas paradumu kontekstā 2017. gadā datiem mājsaimniecība Latvijā, kurā ir tikai pilngadīgi ģimenes locekļi, izšķērdē 8% pārtikas, savukārt ģimenes ar bērniem – 11%.

4. Izmanto mazāk plastmasas

Foto: Freepik.com/ freepik

Plastmasas izstrādājumi ir sastopami ik uz soļa, bet noteikti ir iespējams ievērojami samazināt to ražošanas un utilizācijas apjomu. Pirmkārt, protams, ir jāpierod ņemt līdzi uz veikaliem atkārtoti lietojamos maisiņus. Otrkārt, centies izvēlēties nefasētus augļus, dārzeņus vai citus produktus. Treškārt, pievērs uzmanību, vai ir izmantots pārstrādājams iesaiņojums. Pēc Eiropas Komisijas datiem, Eiropas Savienība katru gadu ražo ap 26 miljoniem tonnu plastmasas atkritumu. Mazāk nekā 30% tiek izmantoti otrreizējai pārstrādei, daļa no tā tiek eksportēta pārstrādei trešajās valstīs un atlikusi daļa tiek nogādāta atkritumu uzglabāšanas poligonos, tiek sadedzināta, vai paliek apkārtējā vidē: mūsu mežos, pludmalēs, upēs un jūrās.

5. Biežāk izvēlies sezonālos, vietējos un ilgtspējīgi ražotus produktus

Mēs zinām šo noteikumu, bet tik un tā mēdzam to piemirst, kad skrienam pa veikaliem: jo tuvāk mēs dzīvojam pārtikas produktu ražošanas vietai, jo mazāka ir to negatīvā ietekme uz vidi. Turklāt, piemēram, augļi un dārzeņi, kas nav tālu vesti, parasti ir garšīgāki.

Produkti, kas atbalsta ilgtspējīgu ražošanu, saudzē vidi, ir bioloģiski un veselīgi, tiek apzīmēti ar īpašām zīmēm –neslinko un izpēti etiķetes, jo tā tu izvēlēsies sev un planētai labvēlīgākus pārtikas produktus.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Nature Gift, SIA

Nature Gift, SIA

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. +371 26485589
 2. +371 27745512
 3. lauris@naturegift.lv
 4. http://www.naturegift.lv

Darba laiks

 • P.800-1600
 • O.800-1600
 • T.800-1600
 • C.800-1600
 • P.800-1600
 • S.800-1600
 • Sv.-
 • S., Sv. iepriekš sazinoties 27735512

Dokumenti

Juridiskie dati

 1. 40103284008
 2. LV40103284008
 3. 01.04.2010
 4. "Vērdiņi", Vidrižu pag., Limbažu nov., LV-4013
 5. 2021
 6. 1

Apraksts

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

veselīgs uzturs, veselīgi saldumi.

Dižbrūklenes, dižbrūkleņu ogas, ogas, sukādes, sīrupi, marmelāde,
ievārījums, sulas, žāvēti augļi, sukādes, tēja, ogu pārstrāde,
augļu pārstrāde, augļu maisījumi, sulas ražošana,
dzērvenes, lielogu dzērvenes, dzērveņu audzēšana, dižbrūkleņu audzēšana,
aronijas, smiltsērkšķu sula, pasūtījumu piegāde, nekarsētas sulas,
ogu pulveri, saldās mērces, marmelāde, ekskursijas, ekskursijas bērniem,
brūklenes, iebiezināti sīrupi, mājas vīns, cidoniju sukādes, cidoniju sīrups, pīlādžu sīrups, aveņu sīrups, idejas dāvanai, Latvijā ražotas dāvanas, ražots Latvijā, ķirbju sukādes, plūškoka sīrups.


Vairāk

Foto 3

Dāvanu komplekts
Sukādes

Mājas lapa internetā