medicine.lv skaitļos

Lietotāji online76
Aktīvie uzņēmumi12795
Nozares raksti1632
Ekspertu atbildes21477
3 svarīgi rehabilitācijas posmi, lai sirds atkal atveseļotos: Stāsta fizioterapeite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

3 svarīgi rehabilitācijas posmi, lai sirds atkal atveseļotos: Stāsta fizioterapeite

Freepik.com/ zinkevych
Foto: Freepik.com/ zinkevych

Daudz tiek runāts par sirds slimību profilaksi, kas ļauj izvairīties no nevēlamiem kardiovaskulāriem notikumiem nākotnē. Tomēr arī tad, ja cilvēks jau piedzīvojis infarktu, sirds operāciju vai viņu piemeklējusi cita kardiovaskulāra saslimšana, rehabilitācija ir svarīgs ceļš, pa kuru atkal doties pretī veselībai. Kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” fizioterapeite Iveta Kantiņa skaidro, kā katrā no trim rehabilitācijas posmiem pacientam var palīdzēt atgūt veselību.

Noticēt – normāla dzīve arī pēc slimības iespējama

1. posms: Akūtā rehabilitācija

Pieņemsim, ka kādu ir piemeklējis infarkts un cilvēks nonācis stacionārā... Ja veselības stāvoklis ir stabilizēts, no slimnīcas parasti pacientu izraksta trīs līdz piecu dienu laikā un viņš nekavējoties var uzsākt akūto rehabilitāciju, kas ilgst līdz divām nedēļām. “Ļoti svarīgi akūto rehabilitāciju uzsākt 14 dienu laikā pēc kardiovaskulārā notikuma,” uzsver fizioterapeite. “Šajā posmā rēķināmies, ka pacienta pašsajūtu raksturo liels nogurums, grūtības elpot, izteikts nespēks, cilvēks ir fiziski vājš, ar zemu slodzes izturību un arī emocionāli ļoti trauksmains. Tāpēc akūtās rehabilitācijas posmā svarīgi palīdzēt atgūt spēku, enerģiju un pakāpeniski sākt strādāt pie tā, lai uzlabotu pacienta slodzes toleranci, lai cilvēks atgūtu pārliecību, ka viņš atkal varēs atgriezties normālā dzīves ritmā. No pieredzes redzam, ka tieši akūtās rehabilitācijas fāzē visātrāk izdodas sasniegt uzskatāmus rezultātus, ar cītīgu darbu pacienta pašsajūta drīz vien uzlabojas, aizdusa ejot mazinās, kļūst vieglāk elpot, līdz ar to arī vieglāk pārvietoties,” uzsver fizioterapeite. Tāpēc agrīnās jeb akūtās rehabilitācijas posmā pacientam primāri nodrošina:

 • Kardiologa un rehabilitologa konsultāciju;
 • Fizioterapiju, ergoterapiju, pēc nepieciešamības arī audiologopēda konsultācijas;
 • Lai izvērtētu, kādas šobrīd ir pacienta funkcionālās spējas, veic dažādus testus (piemēram, sešu minūšu iešanas testu un citus testus), tas palīdz secināt, kā šobrīd funkcionē sirds asinsvadi. Atkārtotu testēšanu veic arī rehabilitācijas kursa beigās, lai datus salīdzinātu un izvērtētu sasniegto rezultātu.
 • Pacients tiek izvērtētas arī pēc tā dēvētās SCORE metodes. Tas nozīmē -  ņemot vērā gan holesterīna rādītāju, gan asinsspiediena mērījumu, vecumu, kaitīgos dzīvesveida faktorus tiek prognozēts, kāds varētu būt  šī cilvēka risks nākotnē atkārtoti piedzīvot kardiovaskulāru notikumu.
 • Arī agrīnajā rehabilitācijā lielu nozīmi pievērš pacienta izglītošanai par sirds asinsvadu saslimšanu profilaksi un rehabilitācijas plānā var tikt iekļautas  speciālistu vadītas lekcijas, individuālas konsultācijas pie fizioterapeita, ergoterapeita, uztura speciālista vai psihologa.
 • Uzturoties rehabilitācijas centra stacionārā, pacients vienmēr saņem arī ārsta nozīmēto medikamentozo terapiju. Šie pacienti arī rehabilitācijas centrā atrodas kardiologa uzraudzībā.
 • Citas procedūras šajā rehabilitācijas posmā var ieteikt individuāli, rūpīgi izvērtējot katra pacienta veselības stāvokli.

Pielāgot, koriģēt rehabilitācijas plānu un spert vēl drošāku soli pretī veselībai

Foto: Freepik.com/ DCStudio

2. posms: Kontrolēti un dinamiski uzraudzīta rehabilitācija

Parasti šo rehabilitācijas posmu plāno trīs līdz sešus mēnešus pēc kardiovaskulāra notikuma, lai izvērtētu, kāds šobrīd ir pacienta veselības stāvoklis un plānā iekļautu tieši tādas nodarbības un procedūras, kas vēl vairāk palīdzēs uzlabot dzīves kvalitāti, lai cilvēks kļūtu no citu aprūpes pēc iespējas neatkarīgāks, patstāvīgāks.

“Individuāla pieeja dinamiski uzraudzītajā rehabilitācijas posmā ir īpaši būtiska – tā kā nav divu vienādu pacientu ar divām identiskām diagnozēm, nav arī divu vienādu rehabilitācijas plānu,” skaidro speciāliste, piebilstot, ka arī uzsākot rehabilitācijas procesu, sākotnēji sastādītais rehabilitācijas plāns nekad nav akmenī kalts – “Cilvēks uzsāk rehabilitāciju, viņa veselības stāvokli pastāvīgi vērtē multidisciplināra rehabilitācijas speciālistu komanda un pēc nepieciešamības rehabilitācijas plānu koriģē, papildina. No pieredzes redzam, ka kardioloģiskiem pacientiem rehabilitācijā var būt vērojams pat ļoti straujš progress – sākumā mums ir cilvēks, kurš bez aizdusas spēj noiet vien divus metrus, bet pēc neilga laika – jau puskilometru. Un to iespējams sasniegt viena rehabilitācijas kursa laikā!” pieredzē dalās fizioterapeite.

Banner 280x280

Jārēķinās – lai gan ar sirds asinsvadu slimībām slimo arvien gados jaunāki cilvēki, lielākoties tomēr kardioloģisks pacients būs cilvēks vecumā ap 60. Tātad pastāv iespēja, ka viņam būs vēl citas diagnozes, ar kurām speciālistiem arī jārēķinās, sastādot rehabilitācijas plānu. Taču, ja otrajā rehabilitācijas posmā pacienta stāvoklis ir stabils, tad parasti rehabilitācijas plānā ietver:

 • fizioterapeita nodarbības. Fizioterapeits piemēro, dozē un saplāno katra pacienta individuālo slodzes intensitāti, izskaidro, ar kādu slodzi turpmāk ikdienā var vingrot, kā pareizi kustēties;
 • ergoterapeita nodarbības;
 • fizikālās medicīnas procedūras atbilstoši katra pacienta medicīniskajām indikācijām un kontrindikācijām: magnētterapija, elektroforēze, darsonvalizācija u.tmldz.;
 • balneoterapiju (sērūdeņraža, broma vannas);
 • dūņu terapiju;
 • vingrošanas nodarbības baseinā, kardiotrenažieri ar dozēto slodzi, nūjošanas nodarbības, arī dozētas pastaigas ar Smovey riņķiem, jo šajā rehabilitācijas posmā tiek strādāts ar mērķi paaugstināt pacienta slodzes toleranci;
 • izglītojošas lekcijas, kurās notiek apmācība par veselīga dzīvesveida pamatprincipiem, par to, kā paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīnu var mazināt ne tikai ar medikamentiem, bet arī fiziskām aktivitātēm un sabalansētu uzturu.
 • pacientam izrakstoties no rehabilitācijas centra stacionāra, līdzi tiek dota fizisko aktivitāšu recepte, kurā norādīts, ar kādu pulsu, cik daudz un cik bieži jāvingro, lai rehabilitāciju var turpināt arī mājas apstākļos.

3. posms: Uzturošā rehabilitācija

Turpmāk 1-2 reizes gadā

Foto: Freepik.com/ senivpetro

Ja vienreiz dzīvē nācies saskarties ar kardiovaskulāru slimību, kardioloģiskā pacienta statuss saglabājas uz mūžu, tāpēc arī uzturošā rehabilitācija turpmāk jāplāno regulāri, vienu līdz divas reizes gadā. Tikai un vienīgi savas sirds veselības labā! Uzturošā rehabilitācija periodiski ļauj izvērtēt veselības stāvokli, saprast, vai ir parādījušies kādi jauni funkcionāli traucējumi un ja ir, tad laikus tos novērst ar atbilstošu terapiju, procedūrām, nodarbībām. “Protams, neatkarīgi no tā, vai kardioloģijas pacients uzturošajā rehabilitācijā ir pirmo vai jau devīto desmito reizi, vienmēr vērtējam šo gadījumu no paša sākuma – kā cilvēks līdz šai fāzei nonācis, kāds ir viņa veselības stāvoklis šobrīd,” stāsta fizioterapeite.

Ja veselības stāvoklis vērtējams kā stabils, ja kopš kardiovaskulārā notikuma pagājis pietiekami ilgs laiks, šajā posmā rehabilitācijas plānā daudz brīvāk var iekļaut dažādas procedūras un nodarbības:

 • Pirms rehabilitācijas plāna sastādīšanas, tiek vērtēts, vai kādi kardiovaskulāro slimību riski pa šo laiku ir atgriezušies, pacientam mēra asinsspiedienu, kardiologs izvērtē medikamentozo terapiju, kas tiek lietota;
 • Kardioloģiskiem pacientiem bieži mēdz būt sūdzības arī par kāju tūsku, kas saistīta ar sirds mazspēju, jo veidojas venozās atteces nepietiekamība. Ja ir kāju tūska, arī asins izsviede no sirds tiek traucēta, sirds nevar turpināt normāli funkcionēt. Lai kāju tūsku mazinātu, rehabilitācijai var ieteikt magnētterapiju un citas fizikālās medicīnas procedūras, zemūdens masāžas, hidromasāžas baseinu, dažādas ūdens procedūras;
 • Izrakstoties no rehabilitācijas centra, pacientam tiek izsniegta fizisko aktivitāšu recepte, kurā norādīts, ar kādu pulsu, cik daudz un cik bieži jāvingro.

 Kardioloģiskā rehabilitācija IETEICAMA:

 • Pēc pārciesta mikro vai makroinfarkta;
 • Pacientiem ar stenokardiju;
 • Sirds mazspējas pacientiem;
 • Ja ir hroniska primāra hipertensijas diagnoze;
 • Pēc sirds vārstuļu un asinsvadu revaskularizācijas operācijām (pēc stentu ievietošanas, operācijām, kuru laikā risina asinsvadu problēmas);
 • Pēc sirds transplantācijas.

Rehabilitāciju NEDRĪKST uzsākt, ja ir:

 • Akūts miokarda infarkts;
 • Akūts miokardīts, perikardīts (sirds muskuļaudu un sirds somiņas iekaisums);
 • Aortas stenoze;
 • Nestabila slodzes vai miera stāvokļa stenokardija;
 • Kognitīvi traucējumi, kuru dēļ cilvēks nespēj sadarboties ar ārstu vai funkcionālo speciālistu. Taču kardioloģiskajā rehabilitācijā pacienta līdzdarbošanās ir ļoti būtiska – viņam jāspēj iedziļināties, saprast, ko nozīmē slodzes dozēšana, veiktie aprēķini, ar kādu pulsu jādarbojas, lai kāpinātu slodzes toleranci.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā