12 simptomi, kas var liecināt par HIV
HIV izplatība visā Eiropā pakāpeniski samazinās, kamēr Latvijā saslimušo skaits turpina pieaugt. Saslimšana tiek diagnosticēta novēloti, un ārstēšana tiek uzsākta tikai tad, kad infekcija pārgājusi tās pēdējā stadijā – AIDS.
HIV jeb cilvēka imūndeficīta vīruss ir hroniska, lēni progresējoša saslimšana, kas lēnām sagrauj organisma imūnsistēmu. Ar vīrusu iespējams inficēties seksuālās transmisijas ceļā, gadījumos, kad asinīs nonāk inficēta cilvēka asinis – visbiežāk tas notiek, izmantojot injekcijām vienu šļirci un adatu, savukārt mazulis to var pārmantot no mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā.
Aptuveni 1–2 nedēļas pēc inficēšanās vīruss strauji vairojas un izplešas. Vairums slimnieku šajā laikā novēro pirmās saslimšanas pazīmes, ko gan nereti atstāj bez ievērības – simptomi visbiežāk raksturīgi citām saslimšanām un pēc zināma laika pāriet. Šajā stadijā organisma imūnā sistēma cenšas ražot specifiskas antivielas, lai ar šo vīrusu cīnītos, taču nespēj to iznīcināt. Pēc tam seko vīrusa latentais periods – laiks, kad netiek novērotas nekādas saslimšanas pazīmes. Latentais periods var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem, kā rezultātā slimnieks nepazinās, ka ir vīrusa nēsātājs, neuzsāk atbilstošu ārstēšanu un var viegli inficēt citus. Pēc latentā perioda beigām saslimušais sāk izjust specifiskus simptomus, un HIV pakāpeniski pāriet pēdējā stadijā – AIDS. Šajā stadijā organisms vairs nav spējīgs cīnīties ar saslimšanām un infekcijām, un pamata saslimšanu papildina citas nopietnas diagnozes, tai skaitā vēzis. Slimība strauji progresē, un cilvēks mirst.
Kā norāda infektologi, Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur ārstēšana tiek uzsākta slimības pēdējā stadijā – laikā, kad tā bieži ir dārga un neefektīva. Jau vairākus gadus speciālisti šo situāciju cenšas mainīt, cerot, ka drīzumā tiks panāktas pozitīvas izmaiņas. Neskatoties uz to, ka HIV nav ārstējams, laicīgi uzsākot atbilstošu terapiju, iespējams ievērojami paildzināt pacienta dzīvi, uzlabot tās kvalitāti un palēnināt slimības attīstību.
Lai laikus diagnosticētu saslimšanu, ir svarīgi veikt atbilstošu testu. To iespējams bez maksas un anonīmi izdarīt vairākās Latvijas pilsētās. Ja tev ir bijis neaizsargāts dzimumakts, esi injicējis narkotikas, vai arī tev ir cits iemesls aizdomām par saslimšanu, veic eksprestestu, lai pārliecinātos, ka neesi vīrusa nēsātājs. Tāpat pievērs uzmanību izplatītākajiem simptomiem, ko saslimšanas sākuma posmā novēro 40–90% slimnieku.
Drudzis
Viena no pirmajām vīrusa pazīmēm var būt viegls drudzis, kura laikā ķermeņa temperatūra visbiežāk nepārsniedz 38 grādus pēc Celsija. Vīruss ir nokļuvis asinīs un strauji vairojas, kā rezultātā veidojas iekaisuma reakcija. Šajā laikā iespējams novērot arī citas pazīmes – nogurumu, palielinātus limfmezglus un kakla iekaisumu.
Nogurums
Ķermeņa reakcija uz iekaisuma procesu ir nogurums un miegainība. Šis simptoms var parādīties jau saslimšanas sākuma stadijā, taču bieži šajā periodā nogurums nav izteikts – spēku izsīkums un elpas trūkums pat nelielu fizisko aktivitāšu laikā parasti jūtams, slimībai progresējot.
Sāpes muskuļos un locītavās, palielināti limfmezgli
HIV sākuma stadijā pacienti mēdz novērot izteiktas sāpes locītavās un muskuļos, kā arī limfmezglu palielināšanos padusēs, cirkšņos un kaklā. Šie simptomi raksturīgi citām saslimšanām, līdz ar to HIV nereti tiek maldīgi diagnosticēts kā gripa vai kāda vīrusu infekcija, piemēram, sifiliss vai hepatīts.
Iekaisis kakls un galvassāpes
Līdzīgi kā citi HIV simptomi, arī iekaisis kakls un galvassāpes var liecināt par saslimšanu tikai kontekstā ar citām pazīmēm.
Ādas izsitumi
Dažādu stadiju HIV slimniekiem nereti novērojami dažāda veida ādas izsitumi. Tie var būt niezoši un parādīties uz visa ķermeņa.
Nelabums, vemšana, caureja
Aptuveni 30–60% slimnieku saslimšanas sākuma stadijā piedzīvojuši īslaicīgu vemšanu vai caureju. Šie simptomi tāpat var parādīties arī vēlāk.
Svara zudums
Vīrusam pieņemoties spēkā, slimnieks var zaudēt svaru, kas liecina par strauju imūnsistēmas novājināšanos.
Sauss klepus
Par saslimšanu tāpat var liecināt ilgstošs, sauss klepus, kas nepakļaujas ierastajai terapijai.
Svīšana miegā
Dažādās stadijās pacienti piedzīvo spēcīgu svīšanu naktīs, kas nav saistīta ar fiziskajām aktivitātēm vai istabas temperatūru.
Izmaiņas nagu struktūrā
Vēlākās HIV stadijās iespējams novērot pārmaiņas roku un kāju nagu struktūrā – nagi sabiezē, izliecas un dalās, uz tiem var parādīties melnas vai brūnas horizontālas un vertikālas līnijas.
Infekcijas slimības
Dažāda veida infekcijas saslimšanas cilvēku var piemeklēt vairākas reizes gadā – tuberkaloze, plaušu karsonis, herpes vīruss, sēnīšu infekcijas un citas.
Tirpšana un vājums
Vēlīnās stadijās HIV izraisa tirpšanu un nejutīgumu rokās un kājās – šāda reakcija notiek tad, kad ir bojāti ķermeņa nervi.