medicine.lv skaitļos

Lietotāji online251
Aktīvie uzņēmumi12196
Nozares raksti1446
Ekspertu atbildes21477
12 izplatītas kļūdas, lietojot medikamentus: Skaidro farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

12 izplatītas kļūdas, lietojot medikamentus: Skaidro farmaceite

Ikviens dzīves laikā ir kaut vai tikai dažas reizes slimojis un lietojis medikamentus. Gadiem ritot, dažiem zāles nākas uzņem regulāri, un tikai retais seniors bez tām iztiek. Cik vienkārši ir lietot medikamentus? Vai var jebkuras zāles jebkurā laikā iemest mutē un uzdzert ūdeni? Izrādās, ka nē. Biežākās kļūdas, lietojot medikamentus, un ieteikumus to pareizai uzņemšanai apkopo „Mēness aptiekas” farmaceite Guna Everte.

1. Stingri ievēro lietošanas nosacījumus

„Pasaulē veikto pētījumu dati liecina, ka aptuveni puse no zālēm, ko izmanto augsta asinsspiediena, 2. tipa cukura diabēta un citu hronisku slimību ārstēšanai, netiek lietotas saskaņā ar ārstu norādījumiem,” stāsta farmaceite. Viņa iesaka izveidot speciālu režīmu, sasaistot zāļu dzeršanu ar citām regulārām ikdienas nodarbēm. „Sastādi visu savu recepšu un bezrecepšu medikamentu sarakstu un lieto tās, cik iespējams, katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Ja joprojām neizdodas izveidot ieradumu, izmanto tablešu kastīti ar nedēļas dienām un novieto to uz virtuves galda vai citur, kur tā vienmēr ir pamanāma. Viedtālrunī var lejupielādēt arī atgādinājuma lietotni.” Tāpat farmaceite iesaka, iegādājoties zāles, noteikti pārrunāt ar farmaceitu to lietošanas nosacījumus, lai pārliecinātos, vai ārsta sacītais ir saprasts pareizi. „Bieži vien tas, kas pacientam šķitis saprotams vizītes laikā, aptiekā jau ir aizmirsies (jo sevišķi, ja medikamentu ir daudz), tādēļ saruna ar farmaceitu nekad nebūs lieka.”  

2. Nepārspīlē ar pretsāpju līdzekļiem

Izpētīts, ka gandrīz katrs piektais cilvēks mēdz pārsniegt nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, piemēram, ibuprofēna vai naproksēna, lietošanas ieteicamo devu. Un gandrīz 25% cilvēku vienlaikus lieto divus vai vairākus nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Nepareiza šo zaļu lietošana var bojāt aknas, nieres, smagākos gadījumos – izraisīt asiņošanu. Ir svarīgi ievērot zāļu instrukcijā noradītas devas un lietošanas ilgumu, kas parasti ir vien dažas dienas. Maziem bērniem zāļu devu nosaka pēc svara, nevis vecuma.

3. Nedali visas tabletes

Foto: Freepik.com/ freepik

Ja vien ārsts nav ieteicis citādi, tabletes ir jānorij veselas, nevis jāsakošļā, jo speciālais apvalks nodrošina to pareizu uzsūkšanos organismā. Apvalks var būt vajadzīgs arī tādēļ, lai ietvertu divas zāļu aktīvās vielas, kā arī, lai pasargātu kuņģa gļotādu. Ja tabletes ir jāsadala, tas jādara tieši pirms lietošanas, lai izvairītos no apkārtējās vides ietekmes. Parasti gan medikamenti tiek izstrādāti dažādās devās un ārsts tās norāda receptē. „Vai pacients pēc savas iniciatīvas sadala tableti, ir grūti noskaidrot,” atzīst farmaceite. Ir gadījies, ka seniori pastāsta par tabletes dalīšanu, tā vēloties ietaupīt un pagarināt zāļu lietošanas laiku. Taču jāņem vērā, ka ārsta izrakstītās zaļu devas patvaļīga samazināšana nesniegs gaidāmo terapeitisko efektu. Tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi, ka multimorbīdi pacienti – tādi, kuri vienlaikus ikdienā lieto vairākas zāles pret vairākām slimībām –, konsultētos ar farmaceitu par pareizu zaļu lietošanu, jo farmaceits var palīdzēt sastādīt korektu medikamentu lietošanas plānu,” saka farmaceite.

4. Pievērs uzmanību garastāvokļa izmaiņām

„Uzsākot lietot kādas zāles, jo sevišķi, ja tās būs jālieto regulāri vai vairāk nekā tikai dažas dienas, rūpīgi seko līdzi savai pašsajūtai,” iesaka farmaceite. Vairāk nekā 200 medikamentiem, tostarp kontracepcijas tabletēm, asinsspiediena un grēmas mazinošām zālēm, ir iespējamas blakusparādības, turklāt visdažādākās, tostarp depresija. “Ja novēro, ka zāļu lietošanas posmā sāc justies nomākts ilgāk par pāris nedēļām, ziņo par to savam ārstam – varbūt pie vainas patiešām ir kāds no lietotajiem medikamentiem. Pastāv iespēja samazināt devas vai piemeklēt citu medikamentu.”

5. Regulāri pārskati lietojamo zāļu klāstu

Ja regulāri lieto recepšu, bezrecepšu medikamentus vai uztura bagātinātājus, katru gadu pārskati savu izvēli kopā ar ģimenes ārstu vai farmaceitu. Varbūt dažas no zālēm vairs nav nepieciešamas, savukārt pret citām var būt izveidojies pieradums, un ir jāpiekoriģē devas vai jāmaina preparāts. Šis ieteikums īpaši attiecas uz cilvēkiem gados un tiem, kuri vienlaikus lieto vairākus medikamentus.

6. Salāgo zāļu lietošanu ar ēdienreizēm

Dažas zāles iedarbojas labāk vai ātrāk tukšā dūšā, citas ieteicams lietot tikai ēšanas laikā. Turklāt atsevišķi pārtikas produkti un zāles var radīt nelabvēlīgas vai pat bīstamas kombinācijas. “Piemēram, piena produkti saskarsmē ar dažām antibiotikām, noteiktas holesterīna līmeni pazeminošas zāles – ar greipfrūtu sulu, zaļie lapu dārzeņi un citi ar K vitamīnu bagāti pārtikas produkti kombinācijā ar noteiktiem asins šķidrinātājiem. Kā ir pareizi jālieto izrakstītās zāles un no kādas mijiedarbības uzmanīties, zinās izstāstīt farmaceits. Jebkurā gadījumā – zālēm jāuzdzer nevis pāris malku, bet gan vesela glāze ūdens.”

7. Medikamenti un alkohols nav draugi

Ikvienam ir zināms, ka nedrīkst lietot alkoholu un vadīt automašīnu. Arī daudz medikamentu lietošana kopā ar alkoholu nav pieļaujama. “Miegazāles, zāles pret saaukstēšanos un citi preparāti, kas izraisa miegainību, var padarīt vairāk miegainu, ja tos lieto kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem, turklāt alkohols, mijiedarbojoties ar dažām zāļu sastāvdaļām, bojā aknas. Vienmēr konsultējies ar ārstu vai farmaceitu par drošu medikamentu lietošanu!”

8. Uzglabā zāles pareizi

Siltums un mitrums bojā medikamentus un tas nozīmē, ka iedarbības efektivitāte var zust. Lielāko daļu zāļu vislabāk uzglabāt vēsā, sausā vietā, kur tiem nevar piekļūt bērni. Insulīns un daži citi preparāti ir jāglabā ledusskapī.

9. Nelieto medikamentus uz savu galvu

Foto: Freepik.com/ DCStudio

Zāles ir jālieto tik ilgi un tieši tā, kā noteicis ārsts, pat, ja jūties labāk jau pirms noteiktās devas izlietošanas. Tomēr liela daļa cilvēku, kuri lieto medikamentus, to neievēro. Pirms pārtrauc zāļu lietošanu, noteikti konsultējies ar ārstu!

10. Ievēro derīguma termiņu

Pētījumi liecina, ka lielākā daļa medikamentu saglabā līdz pat 80% no sākotnējās iedarbības arī gadu vai divus pēc to derīguma termiņa beigām. Tomēr dažus medikamentus, kam beidzies derīguma termiņš, lietot var būt riskanti. Tāpēc ir svarīgi veikt revīziju mājas aptieciņā, ja nepieciešams, iegādājoties vietā jaunas. Nekādā gadījumā nedrīkst izmest zāles atkritumos. Jānoskaidro tuvākā aptieka, kurā pieņem medikamentus ar beigušos derīguma termiņu, un zāles jānodod utilizācijai.

11. Devu precizitāte šķidrajiem preparātiem

„Karotes izmantošana šķidro zāļu lietošanai var izraisīt dozēšanas kļūdas,” brīdina farmaceite. Pētījumos konstatēts, ka cilvēki, kuri izmanto maza izmēra karoti, lai ielietu, piemēram, klepus sīrupu vai citu šķidru medikamentu, uzņēma pārāk mazu devu, savukārt tie, kuri izvēlējās lielo karoti, biežāk pārdozēja. „Vienmēr izmanto speciālo zāļu karotīti, glāzi ar iedaļām, šļirci vai citu mērinstrumentu, kas pievienots medikamenta iesaiņojumam, vai iegādājies to aptiekā, jautājot farmaceitam.”

12. Esi uzticīgs vienai aptiekai

Foto: Freepik.com/ senivpetro

Vislabāk ir visas nepieciešamās zāles iegādāties vienā aptiekā, lai farmaceitam būtu pilnīgs priekšstats par klienta lietotajiem medikamentiem. “Tas var palīdzēt novērst zāļu nevēlamu mijiedarbību un citas iespējamās ar medikamentu lietošanu saistītās problēmas. Vēl labāk, ja konkrēts farmaceits kļūtu par uzticības personu. Zāļu lietošana nav vienkārša, un tikai retais tiks galā bez speciālista palīdzības,” saka farmaceite un aicina atrast savu farmaceitu, kam uzticēties un ar ko pārrunāt jebkuru jautājumu, kas saistīts ar zālēm, uztura bagātinātājiem vai ārstnieciskajām tējām un to lietošanu.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Medikamentu tirdzniecība, aptiekas":

Uzņēmumi nozarē "Medikamentu tirdzniecība, aptiekas"

Calciver, kaulu veselībai un imunitātei.

Calciver, kaulu veselībai un imunitātei.

CALCIVER ir inovatīvs amorfā kalcija sāļu preparāts ar zinātniski pierādītu efektivitāti. Produkts tiek ražots Latvijā. Šī uztura bagātinātāja izstrādei zinātnieki veltījuši vairākus gadus. Projekta mērķis bija radīt kalcija preparātu ar augstu biopieejamību. Fakts, ka Calciver sastāvā ir vesela virkne kalcija savienojumu, pietuvina to dabas produktiem. - Calciver sastāvā esošo kalcija sāļu kombinācija (kalcija karbonāts, kalcija citrāts u.c. sāļi) veicina šī preparāta asimiliāciju organismā. Papildus pievienots Magnijs - Saldo garšu nodrošina auga stēvijas ekstrakts, kurš “nesatur kalorijas”. - Produktam ir kalcija preparātiem neierasta, inovatīva forma – tā ir krēmveida pasta, kuru var iejaukt pārtikā (jogurtā, kefīrā, putrā), tādā veidā samazinot kalcija toksicitāti. - Calciver preparāti nesatur konservantus. - Ir draudzīgi vegāniem, diabēta un celiakijas slimniekiem, cilvēkiem ar piena laktozes un olbaltuma nepanesamību. Profesionāla kosmētika bez parabēniem, krēmi ar peptīdiem.

Nedēļas tēma

Kas jāzina par fluorīdu zobu pastas sastāvā

Kas jāzina par fluorīdu zobu pastas sastāvā

Zobu pasta ir svarīga labas mutes dobuma higiēnas sastāvdaļa. Plaši pieejamajā klāstā var būt grūti noteikt, kura no izvēlēm būs pareizā. Noskaidrosim, kādi ir plusi un mīnusi fluorīdu saturošai zobu pastai un zobu pastai bez fluorīda!

Aktuālie piedāvājumi

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

5 veidi, kā alveja var tev palīdzēt

5 veidi, kā alveja var tev palīdzēt

Pateicoties plašajai iedarbībai uz organisma veselību, labsajūtu un skaistumu, alveja tiek dēvēta par dabas aptieku vienā augā. Izvēlies pārbaudītu kvalitāti ar drošu sirdi – www.alveja.lv! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Testa rezultāti: Fermentēts probiotiskais dzēriens ZOE

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Veselības veikals" piedāvāja testēt fermentētu probiotisko dzērienu ZOE – ar smiltsērkšķiem vai ar medu.

Testa rezultāti: "Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Testa rezultāti:

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "Green Wing Paleo Skincare" piedāvāja izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Calciver, kaulu veselībai un imunitātei.

Calciver, kaulu veselībai un imunitātei.

Kontakti

 1. +371 22033482
 2. http://www.calciver.lv
 3. info@calciverstore.lv
 4. 058415

Juridiskie dati

 1. 40103394223
 2. LV40103394223
 3. 17.03.2011
 4. Rīga, Ventspils iela 50, LV-1002
 5. 2021

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

 1. Lauku 8, Salaspils, Salaspils n., LV-2121
  26458354

 2. Ulbrokas 23, Rīga, LV-1021
  67718700

Apraksts

CALCIVER ir inovatīvs amorfā kalcija sāļu preparāts ar zinātniski pierādītu efektivitāti. Produkts tiek ražots Latvijā. Šī uztura bagātinātāja izstrādei zinātnieki veltījuši vairākus gadus. Projekta mērķis bija radīt kalcija preparātu ar augstu biopieejamību. Fakts, ka Calciver sastāvā ir vesela virkne kalcija savienojumu, pietuvina to dabas produktiem. - Calciver sastāvā esošo kalcija sāļu kombinācija (kalcija karbonāts, kalcija citrāts u.c. sāļi) veicina šī preparāta asimiliāciju organismā. Papildus pievienots Magnijs - Saldo garšu nodrošina auga stēvijas ekstrakts, kurš “nesatur kalorijas”. - Produktam ir kalcija preparātiem neierasta, inovatīva forma – tā ir krēmveida pasta, kuru var iejaukt pārtikā (jogurtā, kefīrā, putrā), tādā veidā samazinot kalcija toksicitāti. - Calciver preparāti nesatur konservantus. - Ir draudzīgi vegāniem, diabēta un celiakijas slimniekiem, cilvēkiem ar piena laktozes un olbaltuma nepanesamību. Profesionāla kosmētika bez parabēniem, krēmi ar peptīdiem.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Labs kalcijs, Osteoporoze, Osteopātija, Traumas.

Kalcijs. Kalcijs bērniem. Osteoporoze, Kaulu un locītavu slimības.Traumas, lūzumi. Imunitātei. Matiem, nagiem, ādai, osteopēnija. Kolagēns. Kaulu veselībai, Dezinfekcijas līdzekļi. Profesionāla kosmētika bez parabēniem. Krēmi ar peptīdiem.


Vairāk

Foto 16

Calciver
Kalcijs bērniem.
CALCIVER
CALCIVER
CALCIVER
CALCIVER
CALCIVER
CALCIVER
CALCIVER
CALCIVER
Piena pilieni.
Piens, siers.
Kalcija produkti.

Mājas lapa internetā

Video