10 padomi menopauzei. Menopauze kā jauns sākums: dzīvot veselīgi un skaisti
Raksta autore: Elena Priedeslaipa, Lifestyle medicīnas ārsts, metabolisma bioķīmiķis, nutriciologs.
Sievietes veselība un skaistums menopauzē
Menopauze ir ikvienas sievietes dzīves posms, kurā katra dzīvos 1/3 vai vairāk no savas dzīves. Un pat zinot, ka tā nāk ar izmaiņām un izaicinājumiem, tas noteikti nav laiks bailēm, kaunam vai zaudētām cerībām. Tieši pretēji – kā preventīvās anti-age medicīnas ārste aicinu jūs uzskatīt menopauzi par iespēju sākt jaunu dzīves posmu, kurā jūs varat sevi izpaust pilnībā.
Jūsu ķermenis ir jūsu draugs. Rūpējieties par to, lai izskatītos un justos lieliski. Šī ir jauna iespēja attīstīties un būt laimīgai.
Esiet informētas un izglītotas par menopauzi, lai varētu pieņemt apzinātus lēmumus. Šeit esmu sagatavojusi desmit zinātniski pierādītus un pamatotus padomus, kas jums palīdzēs veiksmīgi pārvaldīt menopauzi.
Veiciet regulāras pārbaudes
- Vismaz reizi gadā aizejiet pie ginekologa uz pilnu apskati un USG. Pati regulāri veiciet krūšu dziļu un maigu iztaustīšanu.
- Noteikti veiciet osteodensitometriju (kaulu blīvuma izmeklējumu), lai pārliecinātos, ka jums nav osteopēnijas vai osteoporozes, vismaz vienreiz trijos gados.
- Regulāri nododiet analīzes vismaz vienu reizi gadā.
- Sekojiet visām bezmaksas valsts piedāvātajām skrīninga programmām, pašlaik tās ir: mammogrāfija, fēču izmeklējums, cukura līmeņa pārbaude un dzemdes kakla uzstriepe. Ja jums tās nav piedāvātas – jautājiet savam ārstam!
Izvēlieties veselīgu uzturu
Menopauzes laikā mainās ne tikai sieviešu hormonu līmenis, bet arī metabolisms – tas var ietekmēt svaru un ķermeņa sastāvu. Sabalansēts, nutrientiem bagāts uzturs ar pietiekamu daudzumu šķiedrvielu, olbaltumvielu un antioksidantu var uzlabot sirds veselību, samazināt diabēta, sarkopēnijas un osteoporozes riskus.
Piekopiet aktīvu dzīvesveidu
Regulāras ķermeņa tipam atbilstošas fiziskās aktivitātes atbalsta asinsrites sistēmu, palīdz saglabāt lokanību, tvirtumu, kā arī stiprina kaulus. Tās arī veicina endorfinu – laimes hormonu – izdalīšanos, uzlabojot garastāvokli un samazinot stresu, kā arī uzlabo miegu, samazina depresijas un trauksmes simptomus un veicina labklājību.
Uzturiet optimālu kaulu veselību
Samazinoties dabīgā estrogēna līmenim, kaulu blīvums arī samazinās, kas noved līdz osteoporozei un paaugstinātiem lūzumu riskiem. Lai saglabātu optimālu kaulu veselību, ir svarīgi nodrošināt pietiekamu D vitamīna līmeni un kalcija uzņemšanu ar uzturu, kā arī nodarboties ar regulāriem spēka vingrinājumiem, lai saglabātu un uzturētu kaulu blīvumu un muskuļu masu.
Apsveriet hormonu terapiju
Hormonu aizstājterapija var palīdzēt kontrolēt gan vasomotoros simptomus (karstuma viļņus, nakts svīšanu), gan arī uzturēt seksuālo funkciju, enerģijas līmeni un izvairīties no daudziem citiem nevēlamiem simptomiem. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka hormonu terapija nav piemērota visām sievietēm, un tā ir jāizvēlas individuāli, ņemot vērā riskus un ieguvumus, un tikai ārsta pavadībā.
Aizsargājiet savu sirds veselību
Menopauze var palielināt sirds slimību risku (īpaši insultu), jo estrogēna samazināšanās var ietekmēt asinsvadu veselību. Kontrolējiet asinsspiedienu un holesterīna līmeni, uzturiet veselīgu svaru.
Izpētiet alternatīvas atbalsta metodes
Aromaterapija, fitoestrogēni, akupunktūra, joga, cigun, dejas var palīdzēt ne tikai mazināt menopauzes simptomus, bet arī dabīgi sabalansēt jūsu garastāvokli un padarīt dzīvi interesantāku un krāšņāku.
Uzturiet veselīgu ādu
Estrogēna samazināšanās menopauzes laikā var izraisīt ādas sausumu, kas rada grumbas un elastības zudumu. Pareiza ādas kopšana, arī lietojot ādas stāvoklim atbilstošus mitrinošus un barojošus krēmus un aizsargājot to no saules iedarbības, palīdzēs saglabāt ādas veselību un izskatu.
Uzturiet mentālo veselību un emocionālu atbalstu
Menopauze var būt emocionāli sarežģīts periods, kas var izraisīt apātiju un trauksmes simptomus. Meklējiet emocionālo atbalstu, runājiet ar speciālistu vai piedalieties grupu terapijā profesionāla un atbalstoša psihoterapeita pavadībā – tas uzlabos garastāvokli un samazinās psiholoģiskos simptomus. Nodrošiniet sev vidi, kurā jūs varat brīvi izrunāt visu, kas uz sirds.
Atplaukstiet savā seksualitātē
Menopauze var ietekmēt sievietes seksuālo veselību, izraisot gļotādas sausumu un sāpīgumu dzimumakta laikā. Hormonu terapija, lubrikanti un citas atbalstošas metodes var palīdzēt uzlabot dzimumdzīvi un saglabāt intimitāti ar partneri, kā arī, izslēdzot raizes par nevēlamas grūtniecības iestāšanos, var palīdzēt mazināt stresu un ļauties jauniem intimitātes līmeņiem.
No menopauzes nav jābaidās, tai ir jāsagatavojas. Jūsu pilnvērtīgā, piepildītā un krāšņā dzīve ar menopauzi var sākties! Tāpēc es aicinu jūs pieņemt šo posmu ar pašpārliecību, zināšanām un prieku, nezaudējot skaistumu vai seksualitāti. Es esmu šeit, lai atbalstītu jūs šajā posmā un atrastu jaunus, patīkamus veidus, kā justies labi sevis apzināšanas ceļojumā. Tas ir laiks atklāt jaunus aspektus sevī un dzīvē, būt patiesi brīvai un laimīgai.
Elena Priedeslaipa, Lifestyle anti-age medicīnas ārsts, nutriciologs
Pieraksts uz konsultāciju: https://preventive.tilda.ws/lv/consults
Citi raksti: https://preventive.tilda.ws/lv