medicine.lv skaitļos

Lietotāji online45
Aktīvie uzņēmumi12734
Nozares raksti12090
Ekspertu atbildes21477
Raksti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Tīklenes patoloģija

Tīklene ir acs iekšējais apvalks, kas uztver gaismu. Patoloģisku izmaiņu gadījumā tīklenē notiek redzes asuma samazināšanās. Redzes pasliktināšanās raksturs ir atkarīgs no tā, kādā tīklenes daļā notikušas izmaiņas. Ja skartas tīklenes centrālās daļas funkcijas, tad izteikti samazinās redzes asums, rodas grūtības lasot, tiek izkropļotas līnijas. Ja ir izmaiņas tīklenes perifērijā, tiek traucēta krēslas redze, rodas problēmas ar orientāciju telpā sašaurināta redzes lauka dēļ.

Ocuvite: valsts stingrāka uzraudzība ļautu samazināt vecuma makulas deģenerācijas slimnieku skaitu

Lai gan Latvijas likumdošana paredz darba devējiem nodrošināt regulāras redzes pārbaudes tiem darbiniekiem, kas strādā ar datoru, tomēr realitātē ne vienmēr darba devēji veic obligātās veselības pārbaudes, savukārt darbinieki nezina vai arī kūtri izmanto šīs tiesības.

Acu izmaiņas bērniem

Nepieciešamas regulāras pārbaudes "Acis ir tikai divas, un tās ir vajadzīgas visam mūžam" – tā mums studiju laikā mācīja profesori. Tāpēc par bērna veselām acīm vecākiem jādomā jau pirms bērna piedzimšanas, sevišķi māmiņām grūtniecības periodā, atsakoties no smēķēšanas, alkohola, narkotiku, stipri iedarbīgu zāļu lietošanas. Jo agrīnākā grūtniecības laikā uz bērnu iedarbojas kāds kaitīgs faktors, jo smagākas acu iedzimtās izmaiņas

Kontaktlēcas

Redzes korekcija ir nepieciešama 58% iedzīvotāju. Uz šodienu galvenie redzes korekcijas veidi ir: brilles, kontaktlēcas un ķirurģiskā korekcija. Kontaktlēcas izvēlas no 1 līdz 10% iedzīvotāju dažādās pasaules valstīs. Kādas tad ir kontaktlēcu priekšrocības? Kontaktlēcas atrodas tieši uz acs, tādi nodrošinot labāku redzes kvalitāti nekā brilles. Kontaktlēcas ir vairāk piemērotas aktīvam dzīves stilam. Arī salīdzinot ar ķirurģisko (lāzera) korekciju kontaktlēcas vairumā gadījumu dod labāku redzes kvalitāti.

Ocuvite Starptautisko veco ļaužu dienu velta cīņai pret izplatītu un bīstamu redzes slimību – vecuma makulas deģenerāciju

Latvijā Vecuma makulas deģenerācija (VMD) ir viena no izplatītākajām un bīstamākajām redzes slimībām gados veciem cilvēkiem. Tādēļ Ocuvite redzes programmas eksperti Starptautisko veco ļaužu dienu 1.oktobrī noteikusi cīņai pret šo slimību, ierobežojot tās izplatību.

Ēdot mellenes, uzlabojas redzes kvalitāte!

Šosezon, ātrāk kā citus gadus ierasts, ir sācies bagātīgs melleņu laiks. Acu aprūpes speciālists iesaka ikkatram izmantot to un bagātināt savu uzturu ar šīm vērtīgajām ogām, jo tās ne tikai būtiski sekmē redzes funkciju uzlabošanos, bet noteikti uzlabo cilvēka organisma vispārējo veselības stāvokli!

Keratokonuss un kontaktlēcas gadsimtu gaitā.

Mūsdienās katrs piektais planētas iedzīvotājs dzīves gaitā tā vai citādi ir saskāries ar kontaktlēcām. Citāda situācija bija pirms vairāk kā 120 gadiem – 1888.gadā, kad tika pielietotas pirmās stikla kontaktlēcas keratokonusa pacientiem. Pašas kontaktlēcas ievērojami atšķīrās no tām, ko mēs pazīstam šodien. Tās bija ap 2cm. diametrā, no stikla, un pārklāja visu acs ābolu. Pirmās kontaktlēcas bija iespējams valkāt tikai dažas stundas dienā, diskomforta dēļ, taču tās bija vienīgā iespēja keratokonusa pacientam toreiz uzlabot redzi. Kas tad ir mainījies saistībā ar keratokonusa korekciju un ārstēšanu pa šiem gadiem?

"Mušiņas" un zibeņošana

Dr. Indars Lācis, P. Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Lāzeroftalmoloģijas nodaļa Dažreiz acu priekšā parādās peldoši apduļķojumi punktiņu, diedziņu, aplīšu vai citā formā. Šādas sūdzības, ko dažkārt dēvē par "mušiņām" var rasties jebkura vecuma cilvēkiem, gan vienā, gan abās acīs vienlaicīgi.

Sausā acs

Dr. Indars Lācis, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca Sausā Acs ir pasaulē biežākais redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Par šo kaiti pacienti bieži sūdzas ne tikai acu ārstiem, bet arī ģimenes ārstiem un terapeitiem. Bieži vien cilvēki vispār neuzskata par nepieciešamu savas sūdzības izteikt mediķiem un cenšas ar šo problēmu sadzīvot.