medicine.lv skaitļos

Lietotāji online503
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Zīdaiņa barošana ar krūti: 7 kļūdas, ko pieļauj jaunās māmiņas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Zīdaiņa barošana ar krūti: 7 kļūdas, ko pieļauj jaunās māmiņas

Barošana ar krūti ir dabisks process, taču nereti jaunās māmiņas pēc dzemdībām saskaras ar dažādām grūtībām mazuļa zīdīšanas procesā. Zīdaiņa ēdināšanā jāņem vērā daudz un dažādas nianses, tāpēc šajā jomā nepieredzējušas sievietes mēdz pieļaut kļūdas, kuru rezultātā var samazināties izstrādātā piena daudzums mātes organismā, vai pretēji – tā var būt par daudz, kas paaugstina tādu ginekoloģisku saslimšanu kā laktostāze un mastīts attīstības risku.

Barošana pēc noteikta režīma

Mātes piens ir pilnībā pielāgots mazulim, tas labi sagremojas un ātri uzsūcas bērna organismā, tāpēc mazo var barot tik bieži, cik viņš to prasa. Svarīgi atcerēties – jo biežāk māmiņa baro bērnu ar krūti, jo vairāk piena izstrādā viņas organisms. Lai laktācijas periods būtu pilnvērtīgs, zīdaini nepieciešams barot ne mazāk kā 10 līdz 12 reizes diennaktī. Retāka mazuļa ēdināšana var novest pie nepietiekamas krūts dziedzeru stimulācijas, tādējādi samazinoties arī izstrādātā piena daudzumam sievietes organismā. Ievērot vidēji  trīs stundu ilgus intervālus starp zīdīšanas reizēm ieteicams tikai tādos gadījumos, kad bērniņš tiek barots ar mākslīgo piena maisījumu. Tas pēc sastāva atšķiras no krūts piena, tāpēc, lai zīdaiņa organisms spētu pārstrādāt ar piena maisījumu uzņemtās olbaltumvielas, taukus un ogļhidrātus, ir nepieciešams noteikts laiks.

Atteikšanās no nakts barošanas

Atrodoties vēl māmiņas vēderā, bērns pierod, ka viņam nepārtraukti tiek nodrošinātas visas nepieciešamās barības vielas, līdz ar to savos pirmajos dzīves mēnešos mazulis nav spējīgs izturēt lielus pārtraukumus starp krūts barošanas reizēm, un ir dabiski, ka viņš naktī pamostas un prasās pie mātes krūts.  

Nakts barošana veicina pietiekama piena daudzuma izstrādi jeb laktāciju. Maksimālais prolaktīna (hormona, kas stimulē piena veidošanos) līmenis asinīs māmiņām veidojas galvenokārt laikā no pulksten trijiem naktī līdz septiņiem no rīta, un atteikšanās no bērna zīdīšanas naktī veicina strauju prolaktīna sintēzes un līdz ar to arī piena daudzuma samazināšanos. Tieši tāpēc pirmajā laikā māmiņām ieteicams gulēt kopā ar savu atvasi –  bērnam pamostoties, jebkurā brīdī būs iespējams viņu nomierināt un pabarot. Arī mātes miegs tādējādi būs mierīgāks, jo nebūs katru reizi jāceļas, lai dotos pie mazuļa gultiņas.

Zīdīšanas ilguma ierobežošana

Banner 280x280

Viens no pareizas un veiksmīgas zīdīšanas nosacījumiem – mazulis jātur pie krūts līdz brīdim, kad zīdainis pats pārtrauc zīst pienu.

Katram mazulim zīšanas ilgums ir atšķirīgs – vienam šis process aizņem piecas minūtes, citam pusstundu  vai vairāk. Lielā mērā tas atkarīgs no bērniņa temperamenta, adaptācijas procesa, nervu sistēmas darbības un vecuma. Kā likums, zīdaiņiem barošanās process ir ilgāks pirmajās nedēļās pēc dzimšanas, bērnam kļūstot miegainam, vai gadījumos, kad mazulis izjūt psiholoģisku diskomfortu. Īslaicīga piena zīšana biežāk saistīta ar bērniņa vēlmi remdēt slāpes vai nomierināties pie mammas krūts uztraukuma, baiļu vai sāpju dēļ.

Zīdīšanas ilguma ierobežošana var novest pie nepatīkamām sekām. Ja mamma pāragri pārtrauc barošanu, mazulis nesaņem pietiekamu uzturvielām un fermentiem bagātinātā piena devu, kā rezultātā bērniņam var rasties gremošanas traucējumi, piemēram, pastiprināta gāzu veidošanās, vēdersāpes vai vēdera izejas traucējumi. Līdz ar to mazajam var tikt novērots arī nepietiekams svara pieaugums, viņš var kļūt nervozs, kā arī sliktāk gulēt.

Tāpat nepienācīga zīdīšana var novest pie piena daudzuma samazināšanās sievietes organismā, tādējādi veicinot laktostāzes (piena sastrēguma krūts dziedzeros) un mastīta (piena dziedzeru iekaisuma) attīstību.

Papildu barošana ar piena maisījumu

Ar krūti barojošo māmiņu vidū pastāv kļūdains uzskats – ja mazulis pārāk bieži prasa ēst, tātad ar mātes pienu viņam nepietiek, tāpēc papildus bērnam tiek dots arī mākslīgais piena maisījums. Jāsaprot, ka mazuļa biežā vēlme zīst pienu pirmajos dzīves mēnešos ir normāls un dabisks process. Vecumā līdz trim mēnešiem bērnam mammas krūts ir nepieciešama ne tikai, lai barotos. Zīšanas laikā mazulis saņem arī fizisku un emocionālu kontaktu ar mammu, siltumu un drošības sajūtu. Bērniņam ir svarīgi pēc iespējas biežāk sajust mammas rūpes un mīlestību. 

Īpaši bieža barošana nepieciešama zīdaiņiem pirmajā mēnesī pēc dzimšanas. Jaundzimušais var prasīt mammas krūti līdz pat 12–16 reizēm diennaktī. Aptuveni no divu mēnešu vecuma zīšanas biežums sāk samazināties, bet, sākot no trīs mēnešiem, mazulim veidojas jau stabilāks ēšanas grafiks ar divu līdz trīs stundu pārtraukumiem.

Ūdens starp zīdīšanas reizēm

Biežs jautājums pediatriem no jauno māmiņu puses ir saistīts ar ūdens nepieciešamību. Padomju laikos bija pieņemts starp ēdienreizēm dzirdīt mazuli ar ūdeni. Savukārt mūsdienās, saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju, zīdainim nav nepieciešams nodrošināt papildu šķidruma uzņemšanu, bet gan tikai un vienīgi mātes pienu. Tam ir vienkāršs izskaidrojums – mātes piens satur pietiekamu ūdens daudzumu (aptuveni 85–90%), kas pilnībā apmierina zīdaiņa organisma nepieciešamību pēc šķidruma. Turklāt bērna dzirdīšana ar ūdeni starp krūts barošanas reizēm var negatīvi ietekmēt laktāciju. Pat neliels ūdens daudzums piepilda bērna kuņģi un rada viltus sāta sajūtu, kā rezultātā zīdainis retāk prasa mātes pienu, un izstrādātā piena daudzums samazinās.

Krūts piena atslaukšana pēc katras ēdināšanas reizes

Ja mamma baro bērnu pēc nepieciešamības, tad pēc ēdienreizēm piena atslaukšana nav vajadzīga, jo notiek pietiekama piena dziedzeru stimulēšana, un sievietes organisms pats "aprēķina", cik daudz piena tam jāizstrādā. Mazuļa zīdīšana pēc nepieciešamības un papildu piena atslaukšana pēc katras ēdināšanas reizes veicina piena pārmērīgu izstrādi, jo mātes organisms saņem kļūdainu informāciju par to, cik piena tas ir patērējis un cik nepieciešams "saražot". Rezultātā, tā kā mazulis nav spējīgs uzņemt visu mātes organismā esošo pienu, var veidoties piena sastrēgums jeb laktostāze, kas ir viens no mastīta attīstību veicinošajiem faktoriem.

Bagātīga šķidruma uzņemšana

Ļoti izplatīta kļūda, ko pieļauj jaunās māmiņas, ir pārmērīga šķidruma uzņemšana. Pastāv uzskats – jo vairāk šķidruma sieviete uzņems, jo vairāk piena organisms izstrādās. Patiesībā piena izstrādes process ir atkarīgs nevis no tā, cik šķidruma diennakts laikā izdzerts, bet gan no hipofīzes hormonu (prolaktīna un oksitocīna) darbības. Turklāt pārmērīgs šķidruma daudzums organismā var ne tikai stimulēt laktāciju, bet arī pretēji – to samazināt. Tāpēc stabilam un veselīgam laktācijas procesam ieteicams izdzert 1,5 līdz divus litrus ūdens diennaktī.

Lai izvairītos no kļūdām laktācijas periodā, ar krūti barojošām māmiņām neskaidrību un šaubu gadījumā jāvēršas pēc ārsta-pediatra palīdzības vai pie speciālistiem, kas konsultē sievietes tieši krūts barošanas jautājumos.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...