medicine.lv skaitļos

Lietotāji online302
Aktīvie uzņēmumi12155
Nozares raksti1480
Ekspertu atbildes21477
ZĀĻU LĪDZEKĻI : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

ZĀĻU LĪDZEKĻI

līdzekļi slimību profilaksei, ārstēšanai un diagnostikai. Zāļu līdzekļus iegūst no vairākiem avotiem. Vissenākais zāļu līdzekļu iegūšanas avots ir augi. Ārstnieciskie augi satur dažādas farmakoloģiski aktīvas vielas - alkaloīdus, glikozīdus u.c Var lietot īpaši neapstrādātas augu daļas - saknes, lapas, ziedus tēju, uzlējumu u.c. veidā. No augu izejvielām iegūst arī t.s. galēniskos preparātus, piem., izvilkumus spirtā (tinktūras), koncentrētus izvilkumus (ekstraktus) u.c. Galēniskie preparāti bez aktīvajām vielām satur arī t.s. balastvielas, kam nav īpašas iedarbības. Ja izvilkumus attīra no balastvielām, iegūst t.s. neogalēniskos preparātus.

No ārstnieciskajiem augiem iegūst arī tīras darbīgās vielas, piem., alkaloīdus (kofeīnu, hinīnu u.c.) un glikozīdus (digitoksīnu, strofantīnu u.c). Pēdējā laikā vairākus zāļu līdzekļus - antibiotikas, piem., penicilīnu, tetraciklīnu un streptomicīnu, iegūst no zemākajiem augiem - mikroskopiskajām sēnēm. Daļu zāļu līdzekļu iegūst no dzīvniekiem, piem., hormonu preparātus (insulīnu, tireoidīnu u.c.) un fermentu preparātus (pepsīnu u.c). Dažus zāļu līdzekļus iegūst no minerāliem (magnija sulfātu), no naftas (vazelīnu).

Svarīgākais zāļu līdzekļu iegūšanas veids ir ķīmiskā sintēze. Tādējādi iegūst, piem., amidopirīnu, streptocīdu, novokaīnu, furacilīnu u.c. īpašās zinātniski pētnieciskajās iestādēs katru gadu sintezē tūkstošiem jaunu savienojumu, ko pētī eksperimentos ar dzīvniekiem. Pēc attiecīgas farmakoloģiskas un toksikoloģiskas pārbaudes perspektīvākos jaunos preparātus atļauj izmēģināt klīnikā. Ja izrādās, ka jaunais zāļu līdzekļis ir iedarbīgāks un mazāk toksisks par līdzšinējiem, to atļauj plaši lietot un ievieš farmaceitiskajā rūpniecībā. Zāļu līdzekļu iedarbības pamatā ir spēja ietekmēt organisma bioķīmiskos procesus. Zāļu līdzekļu iedarbības stiprums atkarīgs no tā koncentrācijas: jo lielāka koncentrācija, jo stiprāka iedarbība. Vietējai iedarbībai svarīga ir zāļu līdzekļu koncentrācija attiecīgajā zāļu formā (šķīdumā, ziedē u.c). Koncentrāciju asinīs un audos nosaka zāļu līdzekļu deva un cilvēka ķermeņa masa.

Organismā zāļu līdzekļus var ievadīt pa dažādiem ceļiem. Ir enterālie ievadīšanas ceļi (caur gremošanas traktu) un parenterālie (apejot to). Ievadīt enterāli nozīmē zāles iedzert, palikt zem mēles, ievadīt taisnajā zarnā klizmu un supozitoriju veidā; ievadīt parenterāli nozīmē iešļircināt (injekcijas) un ieelpot (inhalācija). Injekciju veidā visbiežāk ievada zāļu līdzekļus, kas gremošanas traktā šķeļas vai slikti uzsūcas; to dara arī tad, kad nepieciešama ātra iedarbība. Organismā daudzi zāļu līdzekļi ķīmiski pārveidojas vai šķeļas, daži zāļu līdzekļi izdalās nepārveidojušies. Vairākums zāļu līdzekļu izdalās ar urīnu. Dažas vielas pa daļai izdalās caur gremošanas trakta gļotādu, caur ādu. Gāzes un viegli gaistoši šķidrumi izdalās kopā ar izelpoto gaisu.

Zāļu līdzekļu darbības ilgums atkarīgs no tā, cik ātri tie zaudē aktivitāti un izdalās. Vielas, kas organismā ķīmiski nepārveidojas un izdalās lēni, atkārtoti ievadītas, var uzkrāties (skatīt kumulācija). Šādi zāļu līdzekļi, piem., fenobarbitāls, uzpirkstītes preparāti, lietojami uzmanīgi, lai izvairītos no saindēšanās. Ir arī tādi zāļu līdzekļi, kuru iedarbība atkārtotas lietošanas gadījumā pavājinās, jo organisms pie tiem pierod. Ja atkārtoti lieto dažas vielas, kas ietekmē CNS, piem., morfīnu, fenamīnu, var izveidoties tieksme pēc šīm vielām. Šādu vielu lietošana ir stingri ierobežota. Bez vēlamās (ārstnieciskās) iedarbības daudzi zāļu līdzekļi reizēm rada arī nevēlamas parādības (t.s. blakusiedarbība), piem., nitroglicerīna vēlamā iedarbība ir stenokardijas lēkmju pārtraukšana, bet blakusiedarbība - galvassāpes, asinsspiediena krišanās.

Daudzu zāļu līdzekļu darbība vērsta tieši pret slimības cēloni (etiotropiska darbība), piem., sulfanilamīdu preparāti (sulfadimezīns u.c.) darbojas pret plaušu karsoņa ierosinātājiem - pneimokokiem. Citi zāļu līdzekļi ietekmē tikai kādu slimības simptomu (simptomātiska darbība), piem., kodeīns mazina klepu. Tomēr zāļu līdzekļi, kas darbojas simptomātiski, ne tikai uzlabo slimnieka subjektīvās sajūtas, bet var labvēlīgi ietekmēt visu slimības gaitu. Piem., pretsāpju līdzekļi (morfīns, promedols u.c.) smagu traumu gadījumā mazina sāpes un novērš t.s. traumatisko šoku. Lai zāļu līdzekļi neradītu kaitīgas sekas, tie lietojami tikai pēc ārsta norādījumiem.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • Berils 30.06.2019 19:08
    Truxal nozīme

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

Aknu veselība, pašsajūta un palīdzība aknām

FanDetox no Coral Club ir izstrādāts, lai aizsargātu aknas no pārtikas, narkotiku, alkohola un citu vielu toksiskās ietekmes, palīdzētu samazināt slodzi uz aknām un cīnītos ar taukaino aknu un paaugstināta holesterīna problēmu.

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Kā izvēlēties medicīnisko halātu?

Prāna Ko piedāvā padomus, pēc kuriem būs vienkārši orientēties – kā izvēlēties medicīnisko halātu, un kam pievērst uzmanību.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: "BestBerry" BIO Irbenāja ekstrakts imunitātei, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvāja testēt BIO Irbenāja ekstraktu imūnsistēmas atbalstam, vielmaiņai un vispārējās veselības veicināšanai.

"FanDetox" labvēlīgai iedarbībai uz aknu atjaunošanu un aizsardzību

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club", veselīgam dzīvesveidam paredzētu produktu ražotāju, piedāvā izmēģināt "FanDetox" – dzērienu, kas labvēlīgi iedarbojas uz aknu atjaunošanu un aizsardzību no alkohola, zāļu, nekvalitatīvas pārtikas un citu kaitīgu vielu toksiskās iedarbības.

Testa rezultāti: "Green Wing" Citronzāles eļļa ķermenim – izmēģini dabas svaigumu un maigumu!

Testa rezultāti:

Februārī Medicine.lv sadarbībā "Green Wing Paleo Skincare" piedāvāja testēt Citronzāles eļļu ķermenim.

Testa rezultāti: HealthAid® Vegan B Complex normālai enerģijas ieguves vielmaiņai

Testa rezultāti: HealthAid® Vegan B Complex normālai enerģijas ieguves vielmaiņai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt B vitamīna kompleksu normālai enerģijas ieguves vielmaiņai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Larifan": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kas ir "Larifan"? Unikāli Latvijā ražoti BIO-farmaceitiskie  produkti! Tos iegūst biotehnoloģiskā ceļā no baktērijām, tātad "Larifan" ir dabiskas izcelsmes BioProdukts.

Magnija nepieciešamība organismā – "MagLiquid": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Magnija nepieciešamība organismā –

Nogurums? Nespēks? Nepieciešama papildu enerģija? Raidījumā dr. Karīna Vernere un "Euroaptiekas" farmaceite Zane Melberga pastāstīs, kā mums var palīdzēt magnijs.