Ārstniecības augu tējas organisma attīrīšanai un mundrumam
Foto: pixabay.com
No lielas daļas augu, īpaši zāļu, var iegūt tēju. Vairākumā zāļu tēju nav kofeīna, tādēļ cilvēkiem, kuri cenšas izvairīties no šī simulanta uzņemšanas, zāļu tēja var būt laba alternatīva. Dažas zāļu tējas uzlabo gremošanas sistēmas darbību, turklāt to nomierinošā un viegli sildošā iedarbība palīdz atslābināties pirms gulēšanas.
Vienmēr izvēlieties augus tējai piesardzīgi. Lai gan dažādus augus un garšaugus jau sen plaši izmanto un tie ir piemēroti garšas bagātināšanai, daļa šo augu var kļūt bīstami, ja tos izmanto medicīnā, piemēram, muskusrieksts ir nekaitīgs, ja to lieto ēdienu garšas bagātināšanai, tomēr stipra muskusrieksta tēja var izraisīt dažādas smagas veselības problēmas, pat halucinācijas. Citi augi, piemēram, oregano jeb raudene, stimulē cilvēka organismu un var izraisīt bezmiegu. Savukārt lauksaknes tēja, lietota regulāri, kļūst kaitīga aknām. Ir apkopota informācija par īpaši bīstamiem augiem un to produktiem, ko nevajadzētu lietot grūtniecēm un mātēm, kas baro ar krūti. Zāļu tējas ir atzītas par drošām, ja tās lieto ar mēru, pilnīgi nekaitīgi ir pievienot zāļu tējai citrusaugļu mizu, ingveru, citronmelisu, apelsīnu mizu vai mežrozīšu augļus. Grūtniecēm ieteicams šo dzērienu lietošanu apspriest ar ārstu.
Tautas dziednieki gadiem ilgi ir izmantojuši zāļu tējas ārstnieciskos nolūkos, tomēr tikai dažas tējas ir pārbaudītas. Ir jābūt ļoti piesardzīgam, ja pats sevi ārstē, izmantojot zāļu tēju, jo īpaši tās tējas, kas pašrocīgi ievāktas brīvajā dabā. Daudzi augi ir indīgi, un to var sajaukt ar droši lietojamiem augiem. Turpmāk aplūkotas dažas no populārākajām zāļu tējām.
Kumelīte. Viegls, nomierinošs līdzeklis. Pastāv uzskats, ka kumelīšu tēja uzlabo gremošanas sistēmas darbību un novērš menstruālos krampjus. Nedaudz atlikušu putekšņu kumelīšu tējā var izraisīt ādas apsārtumu vai citu alerģisku reakciju cilvēkiem, kuri ir jūtīgi pret vērmeļlapu ambroziju, krizantēmu un citiem kurvjziežu dzimtas augiem.
Pienene. No šī auga pagatavota tēja ir viegli diurētiska. Daļa sieviešu to dzer, lai novērstu pirmsmenstruālo vēdera uzpūšanos.
Melnais plūškoks. Melnā plūškoka ekstraktu reizēm izmanto saaukstēšanās ārstēšanai mājas apstākļos. Melnā plūškoka tēja var mazināt saaukstēšanās un gripas simptomus. Šī auga ziedi un ogas ir drošas, bet no saknes, stumbra un lapām vajadzētu izvairīties.
Fenhelis. Šīs tējas garša ir līdzīga lakricas garšai, un to bieži izmanto, lai remdētu kuņģa sāpes. Parasti zāļu tēju speciālisti šī auga tēju iesaka apetītes mazināšanai un kā palīgu svara samazināšanai.
Lavandas ziedi. Tēja, ko gatavo no kaltētiem lavandas ziediem, var būt ar maigu, nomierinošu iedarbību.
Citronmelisa. Šī atsvaidzinošā tēja nervoziem cilvēkiem palīdz nomierināties.
Nātre. Nātru tēju gatavo no tā paša auga, kas nereti sadzeļ ādu, tējā ir daudz C vitamīna un minerālvielu. Dabas līdzekļu speciālisti nātru tēju iesaka artrīta un podagras ārstēšanā, kā arī, lai pastiprinātu piena izstrādāšanos mātēm, kuras baro ar krūti.
Piparmētra. Šī auga tēja ir atsvaidzinoša un spēj uzlabot gremošanas sistēmas darbību. Šo tēju neiesaka dzert cilvēkiem, kuri sirgst ar barības vada trūci, jo piparmētra var izraisīt kuņģa satura atplūdi barības vadā.
Aveņu lapas. Dabas līdzekļu speciālisti iesaka aveņu lapu tēju, lai atvieglotu menstruālos krampjus, bet tā var arī izraisīt dzemdes kontrakcijas, tādēļ to nav ieteicams lietot grūtniecības pirmajos mēnešos.
Mežrozīte. Bagātīgs C vitamīnu avots. Tieši tādēļ mežrozīšu tēju var lietot kā alternatīvu apelsīnu sulai.
Rozmarīns. Pastāv uzskats, ka šī pazīstamā dārza auga tēja novērš gāzu uzkrāšanos un vēdergraizes, tomēr, ja to dzer vairāk nekā divas vai trīs krūzītes dienā, tā var kairināt kuņģi.
Timiāns. Dabas līdzekļu speciālistišo tēju iesaka cilvēkiem ar gremošanas sistēmas darbības traucējumiem, kā arī lai novērstu sastrēgumu plaušās.
Šķīstošā tēja
Šķīstošo tēju pagatavo, uzlejot stipru tēju un tad iztvaicējot ūdeni, pāri paliek vien pulveris, tomēr rūpnieciskās apstrādes procesā tam nereti pievieno garšas pastiprinātājus un daudz cukura.