Viss, kas jāzina par fotoepilāciju
Raksts sagatavots ar kosmetoloģijas centra VIP Style speciālistu palīdzību
Ir daudz dažādu veidu, kā atbrīvoties no nevēlamiem matiem. Viena no vismodernākajām metodēm ir fotoepilācija. Šīs procedūras laikā skuvekļa, vaska vai epilatora lomu pilda gaisma.
Pēc speciālistu-kosmetologu domām, no visiem matu likvidēšanas mūsdienu veidiem fotoepilācija ir visefektīvākais. Tomēr, neskaitot pašus speciālistus, maz kam zināms, kā īstenībā izskatās šī procedūra. To, starp citu, var veikt arī Rīgā.
1. Kā tas strādā?
Fotoepilācijas darbības principa aprakstā nevar iztikt bez zinātniskiem terminiem. Šī principa pamatā ir tas, ka gaismu absorbē melanīns (pigments, kas atbild par matu krāsu). Ksenona lampa raida stipru gaismas impulsu, kas tiek filtrēts, lai likvidētu bīstamo ultravioleto starojumu. Pēc tam gaisma izplatās pa safīra kristālu un krīt uz polimēru matricu, kas piesūcināta ar īpašu fluorescējošu vielu. Matrica ne tikai bloķē nevajadzīgos zaļās, dzeltenās un oranžās gaismas viļņus, bet ar fluorescences palīdzību arī pārvērš tos sarkanajos viļņos. Rezultātā katra gaismas impulsa efektivitāti izdodas palielināt aptuveni 3 reizes.
Pēc pārveidošanas polimēru matricā izfiltrēta un pastiprināta sarkanās gaismas plūsma tiek nogādāta pa safīra kristālu līdz ādai. Gaismu absorbē matu šūnas, kas satur melanīnu. Mats ir gaismas izplatītājs matu folikulā. Šajā gadījumā lokālā temperatūra folikulā paaugstinās līdz 70oC, olbaltumvielas tiek sašķeltas un mata folikuls izjūk.
Darba princips vistiešākajā veidā ietekmē epilācijas ātrumu. Uzgaļa apstrādes virsma ir 2 cm2, gaismas impulss tiek ģenerēts ik pēc 3 sekundēm. Tādā veidā dāmu ūsiņas var apstrādāt vidēji 1-2 minūšu laikā, paduses – 15 minūtēs, bikini zonu - 30 minūtēs; kāju epilācija aizņem no 30 minūtēm līdz pusotrai stundai.
2. Vai tas ir efektīvi?
Sāksim ar to, ka visi mati aug cikliski. Pret gaismas impulsu ir jutīgi tie mati, kas atrodas aktīvajā augšanas fāzē (augstas melanīna koncentrācijas šūnās dēļ). To matu daudzums, kas atrodas aktīvajā augšanas fāzē, ir atkarīgs no noteiktas ķermeņa zonas un cilvēka individuālajām īpatnībām. Kopumā šie mati sastāda aptuveni 30% no visa ķermeņa apmatojuma, respektīvi, pārējie 70% atrodas pasīvajā fāzē – tie nespēj absorbēt gaismu, tāpēc nepadodas ārstēšanai.
Šī iemesla pēc vienā reizē nevar likvidēt visus matus. Procedūru daudzums ir atkarīgs no matu augšanas ātruma. Manāms efekts parasti sasniedzams pēc otrās vai trešās procedūras, bet daudz atkarīgs arī no apstrādājamās zonas. Pārtraukums starp seansiem sastāda 6-12 nedēļas (tas atkarīgs gan no konkrētā cilvēka, gan no izmantotās tehnikas). Piemēram, aparāts Plasmalite viena seansa laikā likvidē līdz 90% matu, kas atrodas aktīvās augšanas fāzē. Pilnīgam efektam vidēji nepieciešami 4 līdz 8 seansi. Tomēr atbrīvoties no vīrieša bārdas (liels matu augšanas blīvums) vai ļoti gaišiem jeb depigmentētiem matiem būs grūtāk – tam vajadzīgs lielāks procedūru skaits.
Vispār gaiši, sirmi, rudi un pūkaini mati, kā arī ļoti plāni mati ir grūtāk apstrādājami nekā tumši vai biezi. To nosaka melanīna daudzums folikulos. Gaiši un pūkaini mati sāk izkrist tikai pēc ceturtās procedūras, tāpēc spriest par efektivitāti var tikai pēc 4-5 seansiem.
Klīniskie pētījumi rāda, ka ādas krāsai nav īpašas nozīmes. Melnīgsnējas ādas gadījumā (piemēram, spāņu, Tuvo austrumu vai indiešu izcelsmes ļaudīm) atšķirība starp ādas virsmas un matu folikula pigmentāciju arī ir pietiekama veiksmīgai matu likvidēšanai.
3. Nebūs sāpīgi
Atšķirībā no lāzerepilācijas, fotoepilācijai nepiemīt augsts komplikāciju risks: klientam nedraud ne apdegumi, ne rētas, ne hipo- vai hiperpigmentācija. Temperatūra paaugstinās tikai matu folikula šūnās, tāpēc nav jābaidās.
Galvenās sāpju izjūtas var rasties no īso un infrasarkano viļņu darbības, kuru bloķē aparāta polimēru matrica. Faktiski procedūras laikā cilvēks jūt durstīšanu vai vieglu dedzināšanu – atkarībā no individuālās jutības attiecīgajā ķermeņa daļā. Piemēram, muguras augšējā daļa nav tik jutīga kā apakšējā; apakšdelmi nav tik jutīgi kā pirksti utt.
4. Kāpēc tik dārgi?
Lai uzzinātu šīs procedūras cenu, jūs varat griezties jebkurā kosmētiskajā centrā vai salonā, ka piedāvā fotoepilācijas pakalpojumus. Taču jebkurā gadījumā esiet gatavi tam, ka pakalpojuma cena nebūs zema. Kāpēc?
Pirmkārt, pateicoties sarežģītās aparatūras tehniskajām īpatnībām. Kā jau teikts, fotoepilācija salīdzinājumā ar citām matu likvidēšanas metodēm ir efektīvāka un drošāka. Turklāt aparatūra jāieregulē saskaņā ar ādas fototipu – t.i., katram apmeklētājam individuāli. Treškārt, lampu un filtru darbība paredzēta ierobežotam impulsu daudzumam, tāpēc ar laiku tie jāmaina. Un, pats galvenais – procedūru veic kvalificēti ārsti, kuru pakalpojumi nevar maksāt lēti.
5. Daudziem, bet ne visiem
Neraugoties uz visām fotoepilācijas priekšrocībām, pastāv arī noteikti ierobežojumi tās veikšanai:
- Nedrīkst veikt fotoepilāciju, ja nesen veikta epilācija ar vasku. Matu atjaunošanai vajadzīgs no 2 līdz 6 mēnešiem; pirms jaunās procedūras uzsākšanas jābūt saskatāmiem tumšiem matiem (garumā 0,5-1 mm).
- Nav ieteicams veikt fotoepilāciju uz iedegušas ādas vai uz ādas ar saules apdegumu pazīmēm. Ja āda ir iedegusi dabīgi vai solārijā, no procedūras jāatturas 2-4 nedēļas.
- Nav ieteicams veikt fotoepilāciju bērniem līdz 16 gadu vecumam, jo līdz tam organismā notiek hormonālās izmaiņas, un matu folikuli vēl nav pilnībā izveidojušies.
Runājot par medicīniskām komplikācijām, fotoepilāciju nav ieteicams veikt pie:
- ēdes, dermatīta vai jebkuras etioloģijas izsitumiem uz ādas;
- psoriāzes;
- ādas vēža;
- paaugstinātas fotojutības, lietojot fotosensibilizējošus vai fotodermatozus preparātus;
- hormonāliem traucējumiem;
- grūtniecības;
- tetovējumiem vai tumšām dzimumzīmēm uz ādas apstrādājamās daļas, kurus nav iespējams apiet.
6. Daži noderīgi padomi
Pēc fotoepilācijas seansa nav ieteicams likvidēt matus ar biomehāniskiem epilācijas līdzekļiem (vasku, sveķiem, vibroepilātoru). Procedūru starplaikos var izmantot tikai depilācijas krēmus un skuvekli; tie nodrošinās vislabāko rezultātu.
Pēc seansa apstrādāto ādas virsmu ieteicams 3-7 dienas ieziest ar mitrinošiem kosmētiskiem krēmiem ar pretiekaisuma īpašībām. Nedrīkst izmantot odekolonus, spirtu, tonikus un dezodorantus.
Pēc seansa 10-12 dienas jāatturas no sauļošanās. Ja procedūra veikta zonās, kas jebkurā gadījumā tiks pakļautas saules staru iedarbībai (seja, rokas u.c. atklātas ķermeņa daļas), tad 10-12 dienu laikā pēc procedūras ir nepieciešams lietot aizsargājošo kosmētiku ar aizsardzības faktoru ne mazāk par 20.
Dažos gadījumos pēc fotoepilācijas var būt novērojams īslaicīgs ādas apsārtums. Tas ir saistīts ar dabisku mazo asinsvadu reakciju uz siltuma kairinājumu un parasti pāriet laikā no 15 minūtēm līdz 1 stundai.