medicine.lv skaitļos

Lietotāji online175
Aktīvie uzņēmumi12209
Nozares raksti1420
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: Mediķiem ir jābūt pieejai pacientu slimības vēsturei, iztrūkst informācijas apmaiņa starp iestādēm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: Mediķiem ir jābūt pieejai pacientu slimības vēsturei, iztrūkst informācijas apmaiņa starp iestādēm

Freepik.com/ jannoon028
Foto: Freepik.com/ jannoon028

 

Raksta autore: Lilita Trūpa, "Meditec", Ārsta Biroja Biznesa centra vadītāja

Informāciju tehnoloģiju galvenais mērķis medicīnā ir atvieglot darbu ārstniecības personālam. Visās lielākajās Latvijas ārstniecības iestādēs pacientu slimības vēsture tiek uzkrāta iestādes informācijas sistēmā, kā arī ir ieviests elektroniskais pieraksts pie speciālista. Ir iestādes, kurās uz jebkuru pakalpojumu var pierakstīties pacients pats, brīvi izvēloties sev ērtāko laiku un datumu, bieži vien arī veicot apmaksu pirms vizītes, savukārt daudzās iestādēs joprojām tiek aizpildīta pieteikuma forma iestādes mājaslapā, uz kuru atbild un piedāvā brīvo laiku ārstniecības iestādes pārstāvis, kas ir mazāk draudzīgs risinājums pacientiem, jo nav iespējas variēt ar sev ērtāko laiku un datumu. 

Elektroniskais pieraksts ir mūsdienīgs un ērts risinājums vizītes pierakstam pie speciālista. Tas aizstāj manuālu darbu - telefona zvanus, reģistratūras kalendāra pierakstus, kā arī nav nepieciešams gaidīt savienojumu, dažkārt pat vairākas minūtes. Covid-19 ieviesis korekcijas arī medicīnas jomā, vizīšu apmeklējumos – mūsu ikdienā ir ienākusi telemedicīna - daļu no pieņemšanas laikiem ārsti ir aizstājuši ar attālinātajām konsultācijām.

Tehnoloģiju uzņēmumi visā pasaulē ir izstrādājuši mākslīgā intelekta risinājumus medicīnas nozarei un testē tos darbībā, lai tie būtu droši un tiem varētu pilnībā uzticēties. Arī Latvijā neliela daļa no darba medicīnas nozarē tiek uzticēta mākslīgajam intelektam. Piemēram, mākslīgais intelekts ir spējīgs analizēt standarta radioloģiskos izmeklējumus, tas analizē attēlu, sniedz informāciju par izmaiņām, balss atpazīšana aizvieto dispečeru darbu diktofonu centros, palīdz ārstu kabinetos aizpildīt izrakstus.

Lai varētu ātrāk sniegt palīdzību pacientam, nepieciešams uzlabot informācijas apmaiņu starp medicīnas iestādēm un ārstiem, ir jābūt iespējai saņemt datus no valsts e-veselības portāla, kurā būtu datu apkopojums par pacientu slimības vēsturi neatkarīgi no tā, ar kādu elektronisko sistēmu tie strādā un kādā veselības aprūpes iestādē. Mediķim ir jāredz informācija par pacienta alerģijām, izrakstītajām receptēm, medikamentiem, ko pacients saņēmis stacionēšanās laikā, būtu jābūt iespējai apskatīt testēšanas pārskatus, kas sagatavoti jebkurā no Latvijas laboratorijām, tāpat arī būtu nepieciešamība piekļūt citiem izmeklējumu rezultātiem. Šāda vienota informācijas apmaiņa ārsta vizītes padarītu efektīvākas, samazinātu gan rindas pie ārstiem, gan nevajadzīgu atkārtotu analīžu veikšanu. Attiecīgi arī samazinātos gan valsts apmaksāto pakalpojumu izdevumi, gan pacienta izdevumi, ja šie izmeklējumi atkārtoti jāveic pacientam par paša līdzekļiem, kā arī būtu iespējams ātrāk nonākt pie slēdziena un uzsākt ārstēšanu.  

Informācijas apmaiņas gadījumā pacientu vēsture kļūtu pieejamāka arī pētniecības vajadzībām. Ar pacienta atļauju, izmantojot tā datus kopsakarību vērtēšanai, būtu iespējams attīstīt izplatītu slimību ārstēšanu un iespējams ātrāk pieņemt lēmumus, balstītus datos. Ar datu analīzes rīkiem būtu iespēja efektīvāk un daudz lielākā apjomā analizēt, piemēram, pacientu lietotos medikamentus, dzīvesvietas un ģimenes apstākļus, vecumu, dzimumu u.c. kopsakarības. Šādā veidā preventīvi būtu iespējams palīdzēt nākamajiem pacientiem.

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Uzzināsim par 7 vietējiem pārtikas produktiem, kas ir pieejami tepat Latvijā un padarīs šķīvja saturu vērtīgāku jūsu skaistumam, veselībai un labsajūtai!

Aktuālie piedāvājumi

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Jostas daļa – īpaši saudzējams mugurkaula posms

Mugurkauls ir svarīgākā cilvēka balsta aparāta daļa, savukārt skriemeļi ir smalks locītavu mehānisms, kas ir īpaši jāsaudzē. Dzīves laikā ļoti bieži cieš mugurkaula jostas daļa, tam iemesli var būt visdažādākie. Noskaidrosim, kādi ir jostas daļas sāpju rašanās iemesli, ārstēšana un profilakse.

Profesionālie medicīnas apavi

Profesionālie medicīnas apavi

Ērti apavi medicīnas personālam ir svarīga sastāvdaļa, kas atvieglos darba laiku un mazinās kājām radīto slodzi. Noskaidrosim, kāpēc sabo kurpes ir tik populāras mūsdienu veselības aprūpes speciālistu vidū?

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

D vitamīns ar magniju un B6 vitamīnu vienā kapsulā

D vitamīns ar magniju un B6 vitamīnu vienā kapsulā

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvā testēt jaunumu no NATEO D vitamīna – “NATEO D + Magnijs B6” kapsulas.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.