Veselīgi padomi Ziemassvētku galda plānošanai: Iesaka speciālisti
Svētkos bieži vien gribam iepriecināt sevi un savus mīļos ar kaut ko gardu, kādiem īpašiem ēdieniem un desertiem. Taču pārēšanās un dažādu sātīgu uzkodu ēšana var likt svētkos justies ne tik labi, kā gribētos. Kā plānot veselīgus svētkus bez pārēšanās? Konsultē "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Ziemas skaistākie svētki atnāk ar piparkūku smaržu, prieku sirdī un mīļajiem cilvēkiem apkārt, saka uztura speciāliste. Svinot svētkus, ir ieteicams padomāt par to, kā veidot svētku galdu veselīgu, lai pēc tam nebūtu smaguma un pārēšanās sajūtas!
Daži padomi svētku galda plānošanai
Ja svētkus svinēsi savās mājās un uzņemsi viesus, uztura speciāliste iesaka pievērst īpašu uzmanību šādiem aspektiem:
- Plāno ēdienkarti atbilstoši reālajam viesu skaitam. Nereti namamāte pārcenšas ar ēdienu daudzumu. Viesi uz svētkiem atnes cienastu, kā rezultātā sagatavotais ēdiens paliek pāri.
- Lai svētku mielasts ir pārdomāts! Rūpējies par ēdiena kvalitatīvu pagatavošanu un bezatlikumu saimniekošanu, saplāno noteiktus ēdienus un tieši tiem nepieciešamās sastāvdaļas, lai izvairītos no pārspīlēšanas.
- Nepērc lieku pārtiku emociju iespaidā, pēc principa – ir ar atlaidēm, gan jau noderēs!
- Svētki nav pārēšanās festivāls! Lai arī svētkos tradicionāli ir jābūt 12 ēdieniem, tiem nav jābūt kā nastai! Baudi svētkus ar vieglākām, veselīgākām uzkodām, kas servētas mazākos apjomos.
Padomi pamatēdienam
Foto: Freepik.com/ timolina
Pamatēdienam svētkos parasti tiek celtas galdā ceptas zivis un kāds gaļas ēdiens. Sadali gaļu porcijās, paredzot vienam ēdājam vidēji 100 gramus pagatavotas gaļas, bet zivis – 150 gramus. Pirmajā brīdī tas šķiet pārāk maz, bet atcerēsimies, ka gaļa netiek ēsta viena, uzsver uztura speciāliste.
Gatavo kādu veģetāru ēdienu, izmantojot saknes, garšsaknes un pākšaugus! Mērcēm izmanto citrusaugļus un olīveļļu. Kā arī svētku galdā pasniedz svaigu dārzeņu salātus ar kāpostiem, burkāniem, āboliem, selerijām u. c. Svaigie salāti būs laba piedeva pamatēdienam, sniegs svaiguma un sāta sajūtu un šķiedrvielas.
Ziemassvētku galda tradīcijas
Latviešu tradicionālajā svētku galdā liela loma ir zirņu un pupu ēdieniem, stāsta uztura speciāliste. Vietējo zemnieku tirdziņos var iegādāties izcilas kvalitātes pākšaugus – gatavo tos pamatēdienā, sātīgā zupā, pastētēs un zirņu pikās! Svētku dienā pēc āra aktivitātēm labi sasildīs pelēko zirņu vai pupiņu zupa. Zirņu un pupiņu ēdienus pasniedz ar zaļumiem, ceptiem sīpoliem vai ar atsevišķi saceptu gaļu – tā katrs ēdājs var veidot savu garšas kombinācijas.
Ja gatavo zirņu pikas – veido tās maza izmēra jeb kumosa vai divu kumosu lielumā. Nereti viesi jau ir paēduši no sātīgajām uzkodām vien! Pagatavo no pupiņām un pelēkajiem zirņiem gardas trifelītes – samal zirņus vai pupas, pievieno kakao, žāvētus augļus, medu, nedaudz ūdens, samīci un veido nelielas bumbiņas, ko beigās apviļā kakao pulverī. Šādus pupiņu un zirņu našķus var sasaldēt un pasniegt pēc nepieciešamības.
Svētku dzērieni un deserts
Foto: Freepik.com/ pvproductions
Vieglas zāļu tējas, tīrs ūdens ar saldētām rudens ogām – pīlādžiem, upenēm, dzērvenēm uz galda skaistās karafēs atgādinās par nepieciešamību padzerties, iesaka uztura speciāliste. Pagatavo ogu limonādes – uzvāri nelielā ūdens daudzumā ogas, sablendē tās un izkās caur sietu. Pievieno ūdeni pēc nepieciešamības, kanēli, kardamonu, kādu ingvera, apelsīna šķēli, uzkarsē! Pēc garšas pievieno medu, atdzesē un pasniedz kā vieglu ogu limonādi!
Ziemassvētkiem ļoti piestāv cepumi un piparkūkas. Cep tās mājās pats! Jau laikus vari brīvdienās cept cepumus svētku galdam – smilšu mīklas, auzu cepumus ar riekstiem, ievārījumu. Cep un dekorē piparkūkas, un tavās mājās valdīs svētku smarža!
Turklāt šobrīd ir citrusaugļu sezona! Pasniedz tos sagrieztus šķēlītēs un pievieno tos salātiem!
Farmaceita padoms
Farmaceite uzsver, ka svētku laiks nav attaisnojums neveselīgai un negausīgai ēšanai – arī svētku galdu var plānot veselīgi un pārdomāti, tā, lai pēc tam nejustos slikti. Tomēr, ja saskaries ar gremošanas sistēmas problēmām svētkos vai ikdienā, talkā var nākt ārstnieciskie augi, kas noderēs dažādu problēmu risināšanai.
Tā, piemēram, gremošanas veicināšanai noderēs piparmētras lapas, vērmeles, asinszāles, raudenes, pelašķa un augstiņa laksti, ķimenes augļi, pienenes saknes. Savukārt pret gāzu veidošanos palīdzēs ķimeņu, fenheļa, anīsa augļi, piparmētras un melisas lapas, kumelītes ziedi un raudenes laksti.
Žults sekrēcijas veicināšanai lieto mārdadža augļus, pienenes saknes, dzeltenās kaķpēdiņas ziedus un vērmeles lakstus. Tikmēr smaguma sajūtu kuņģī palīdzēs mazināt ārstniecības augi, kas veicina gremošanu: pienenes saknes, ķimeņu augļi, piparmētras un citi. Šeit gan var noderēt arī gremošanu veicinoši līdzekļi – fermentu preparāti tablešu un kapsulu veidā, kas palīdzēs sašķelt pārtiku, tādējādi atvieglojot smaguma sajūtu kuņģī.
Šo ārstniecības augu preparāti aptiekās ir pieejami atsevišķā vai kombinētā veidā – kā zāļu tējas, gan atsevišķu drogu, gan kompleksu zāļu tēju veidā. Pieejamas arī tinktūras, šķidrumi, tabletes – var izvēlēties sev ērtāko un tīkamāko, par jums piemērotāko izvēli konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.
Farmaceite skaidro, ka ļoti vērtīgi kā ikdienas, tā svētku maltīšu pagatavošanai ir izmantot gan garšaugus, gan garšvielas, kas ne tikai uzlabos ēdiena garšu, smaržu un izskatu, bet būs noderīgi arī gremošanas sistēmas veselībai. No garšaugiem gremošanas sistēmas veselībai ieteicami ir piparmētras, anīss, salvija, raudene, cigoriņš, baziliks, dilles, majorāns, fenhelis, ķimenes, koriandrs un timiāns, bet no garšvielām – kurkuma, kanēlis, kardamons, krustnagliņas.
Tāpat atceries par sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu, pietiekamu ūdens lietošanu un fiziskajām aktivitātēm ikdienā!
Recepte izmēģināšanai
Foto: Freepik.com/ wirestock
Uztura speciāliste iesaka svētku laikā izmēģināt ne vien piparkūku, bet arī citu šīm svētkiem piestāvošu cepumu receptes! Viena no tām ir šāda:
Nepieciešamās sastāvdaļas:
- 120 grami sviesta istabas temperatūrā,
- viena ola,
- 80-100 grami cukura+ cukurs apkaisīšanai,
- rīvēta apelsīna un citrona miziņa,
- naža gals piparkūku garšvielas,
- 200 grami miltu,
- puse tējkarotes cepamā pulvera,
- tējkarote vaniļas cukura.
Pagatavošanas gaita: Sviestu sakuļ ar cukuru, olu, garšvielām un rīvētām augļu miziņām. Pievieno miltus un cepamo pulveri. Samīca viendabīgā mīklu un liek uz stundu aukstumā. Pēc tam mīklu sarullē garenā “desiņā”, sagriež plānās ripiņās un uz cepamās plāts kārto cepumus. Pārkaisa ar cukuru. Cep 12 minūtes 180 °C.
Lai labi garšo un mājas pildās ar gardu svētku cepumu aromātu!