medicine.lv skaitļos

Lietotāji online185
Aktīvie uzņēmumi12740
Nozares raksti12093
Ekspertu atbildes21477
ŪDENS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

ŪDENS

cilvēkam nepieciešams normālai organisma fizioloģisko procesu norisei, kā arī sanitāri higiēniskajām un saimnieciskām vajadzībām. Cilvēka organismā apmēram 65% ir ūdens, kas tajā piedalās barības vielu šķīdināšanā un tālākā pārnešanā ar asinīm, anabolisma un katabolisma procesos, sārņu izvadīšanā un arī ķermeņa t° regulēšanā. No cilvēka organisma ūdens izdalās ar sviedriem, izelpoto gaisu, urīnu un izkārnījumiem. Lai apmierinātu visas organisma prasības, atkarībā no klimata apstākļiem, veicamā darba smaguma un apkārtējās gaisa t° pieaugušam cilvēkam dienā jāuzņem 2,5-3 l ūdens gan dzeramā ūdens veidā, gan ar pārtikas produktiem. Ja cilvēks neuzņem pietiekami daudz ūdens, mainās osmotiskais spiediens starpaudu šķidrumos un arī daudzas vielmaiņas reakcijas. Ja cilvēks nesaņem nemaz ūdens, jau pēc dažām dienām var iestāties nāve. Kaitīga ir arī ūdens pārmērīga uzņemšana, jo mainās ūdens un minerālvielu līdzsvars organismā, palielinās asinsrites sistēmas, nieru u.c. orgānu slodze.

Bez dzeramā ūdens cilvēkam vēl nepieciešams ūdens saimnieciskām un sadzīves vajadzībām; to izmanto personiskajai higiēnai, norūdīšanās procedūrām, dzīvojamo telpu un drēbju tīrīšanai, ielu laistīšanai u.c. vajadzībām. Saimnieciskām un sadzīves vajadzībām paredzētā ūdensapgādes norma iedzīvotājiem atkarīga galvenokārt no apdzīvotās vietas labiekārtojuma, t.i., vai apdzīvotajā vietā ir daļēja vai pilnīga ūdensvada un kanalizācijas sistēma vai arī vietējā ūdensapgādes sistēma. Ūdens patēriņa norma diennaktī uz 1 cilvēku: pilsētās, kur ierīkots ūdensvads un kanalizācija, ir 150 l; pilsētās, kur ir ierīkota daļēja kanalizācija, - 90 l; pilsētās, kur nav kanalizācijas, pilsētciematos un uz laukiem - 40-60 l. Lielākās labiekārtotās pilsētās - 200-500 l.

Ūdenim ir liela epidemioloģiska nozīme. Ar netīru ūdens var izplatīties dažādas zarnu infekciju slimības (holera, vēdertīfs, dizentērija u.c.), kā arī helmintozes. Ūdensapgādes avots var inficēties no slimu cilvēku un baktēriju nēsātāju izdalījumiem. Bīstami šajā ziņā var būt slimnīcu (sevišķi infekciju slimnīcu) notekūdeņi. Par ūdensapgādes avota inficēšanās cēloni var būt arī kuģu netīro ūdeņu ieplūdināšana, veļas mazgāšana ūdenstilpē u.tml. Patogēnie mikroorganismi, zarnu infekciju slimību ierosi var saglabāt savu virulenci vaļējos ūdensapgādes avotos vairākus mēnešus, kaut arī to lielākā daļa aiziet bojā pirmajās nedēļās. Ar ūdeni var izplatīties arī antropozoonozes, piem., leptospirozes, tularēmija, bruceloze u.c. Ūdensapgādes avotā slimību ierosinātāji var iekļūt ar slimu grauzēju vai citu dzīvnieku izdalījumiem.

Cilvēks var inficēties dažādi - dzerot šādu netīru ūdeni, peldoties, mazgājot veļu utt. Lai dzeramais ūdens atbilstu sanitāri higiēniskajām prasībām, tam jābūt atsvaidzinošam (t° 8-l2°), caurspīdīgam, bezkrāsainam, bez piegaršas un smakas. Tas nedrīkst būt kaitīgs cilvēka veselībai (saturēt indīgas vai radioaktīvas vielas, patogēnus mikroorganismus vai citus slimību ierosinātājus). Arī nepatogēniem mikroorganismiem jābūt ierobežotā daudzumā. Šīs prasības ir apkopotas dzeramā ūdens Valsts standartā.

Dzeramajam ūdenim ūdensvada tīklā jāatbilst šādām prasībām: duļķainībai, salīdzinot pēc standarta skalas, jābūt ne lielākai par 1,5 mg/l; krāsainība nedrīkst pārsniegt 20 grādus; garšas un smakas intensitāte nedrīkst pārsniegt 2 balles. Novērtējot centralizētā ūdensvada ūdens ķīmisko sastāvu, nosaka tajā izšķīdušās minerālvielas. Kalcija un magnija sāļi nosaka ūdens cietības pakāpi, kuru izteic grādos vai miligramekvivalentos uz litru; dzerāmā ūdens cietība nedrīkst pārsniegt 7 mg-ekv./l. Ja ūdens cietība palielināta un tam ir nepatīkama piegarša, tas nav piemērots saimnieciskām vajadzībām. Palielināts hlorīdu un sulfātu daudzums piešķir ūdenim sāļi rūgtu piegaršu un nomāc kuņģa sekrēciju. Hlorīdu daudzums dzeramajā ūdens nedrīkst pārsniegt 350 mg/l, sulfātu - 500 mg/l. No augsnes ūdenī var ieskaloties arī dažādi mikroelementi, no kuriem sīkāk izpētīti fluors un jods. Ūdenī to nedrīkst būt par maz, bet arī ne pārāk daudz. Ja cilvēka organisms uzņem maz fluora jonu, rodas fluora nepietiekamība, kas veicina zobu kariesa rašanos. Pieļaujamā fluora jonu koncentrācija ūdenī ir 0,7- 1,5 mg/l. Ja fluora jonu daudzums pārsniedz pieļaujamo, cilvēkiem, kas lieto šādu ūdeni, cieš vispirms zobi; ja fluora jonu daudzums ūdenī pārsniedz 5 mg/l, cieš visa kaulu sistēma - izveidojas fluoroze. LPSR augsnē un arī ūdenī ir samazināts fluora jonu daudzums. Mikroelements jods ir nepieciešams vairogdziedzera normālai darbībai. Apvidos, kur augsnē un līdz ar to arī ūdenī maz joda, iedzīvotājiem novērojama vairogdziedzera slimība - endēmiskais kākslis.

Dažādu toksisko vielu piejaukums dzeramajā ūdenī saistīts ar rūpnīcu notekūdeņu ieplūdināšanu ūdenstilpēs. Padomju higiēnisti izstrādājuši maksimālo pieļaujamo koncentrāciju ūdenī svinam, arsēnam, cinkam u.c. Katras vielas maksimālā pieļaujamā koncentrācija ir norādīta dzerāmā ūdens kvalitātes Valsts standartā.

Ūdens tīrības raksturošanai izmanto netiešus bakterioloģiskos rādītājus, nosakot ūdenī zarnu nūjiņas (Escherichia coli) daudzumu. Analīžu rezultātus izsaka ar kolititru vai koliindeksu. Kolititrs ir mazākais ūdens daudzums, kurā atrod 1 zarnu nūjiņu; jo mazāks kolititrs, jo lielāka ir ūdens piesārņotība. Koliindekss rāda zarnu nūjiņu skaitu vienā l ūdens. Pēc ūdensvada ūdens Valsts standarta, kolititram jābūt ne mazākam par 300 ml, koliindeksam - 3, saprofītisko baktēriju skaitam - ne vairāk par 100 vienā ml ūdens. Šis standarts neattiecas uz ūdens kvalitātes novērtēšanu šahtveida akās, kur jāņem vērā šādi noteikumi: caurspīdīgumam jābūt ne mazākam par 30 cm, krāsas intensitātei - ne lielākai par 40 grādiem, garšai un smakai - ne vairāk par 2 ballēm, cietībai - 14 mg-ekv./l, kolititram - ne mazākam par 100 ml. Ūdens kvalitātes raksturošanai izmanto arī ķīmiskos rādītājus, pēc kuriem spriež, vai augsne, kurai cauri filtrējas ūdens, piesārņota ar organiskām vielām un to sadalīšanās produktiem (amonjaku, nitrītiem, nitrātiem). Organisko vielu daudzumu ūdenī raksturo t.s. oksidēšanās skaitlis, kas nedrīkst pārsniegt 4 mg O2/l. Amonija sāļu daudzums nedrīkst pārsniegt 0,1 mg/l, nitrītu - 0,002 mg/l, nitrātu - 10 mg/l.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.