medicine.lv skaitļos

Lietotāji online152
Aktīvie uzņēmumi12780
Nozares raksti12000
Ekspertu atbildes21477
TŪRISMS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

TŪRISMS

ceļošana kājām vai ar satiksmes līdzekļiem pēc iepriekš izraudzīta maršruta; aktīvas atpūtas un sporta veids; viens no fiziskās audzināšanas līdzekļiem. Fiziska slodze atkarīga no pārvietošanās veida. Tūrisms veicina fizisko attīstību, norūda organismu un nostiprina veselību, izraisa pozitīvas emocijas, pagarina mūžu, attīsta praktiskas iemaņas. Labvēlīgāka ietekme uz organismu tūrismam ir tad, ja ar to nodarbojas sistemātiski.

Pēc pārvietošanās veida tūrismu iedala kājnieku, kalnu, ūdens, slēpotāju, riteņbraucēju tūrismā. Tūrisma pasākumiem var būt dažāda organizācija, dažāds ilgums un dažāds dalībnieku skaits (ja grupā ir vairāk par 10 cilvēkiem, tas ir masveida tūrisms).

Atsevišķs tūrisma veids ir sporta tūrisms, kura maršrutus iedala dažādās grūtību kategorijās. Sporta tūrisms ir saistīts ar lielāku fizisko slodzi, tam nepieciešamas noteiktas iemaņas, iepriekšēja sagatavotība, atbilstošs inventārs, uzturs, zināšanas maršruta izvēlē. Sporta tūrisms, tāpat kā jebkurš cits sporta veids, pakļauts medicīniskajai kontrolei. Vislabvēlīgāk cilvēka organismu ietekmē tie tūrisma veidi, kas prasa lielāku fizisko piepūli.

Kājnieku tūrisms - dažāda attāluma un ilguma pārgājieni. Fiziskā slodze katrā atsevišķā brīdī ir mērena, kaut arī kopumā tā var būt diezgan liela. Tāpēc pārgājieni ieteicami visiem praktiski veseliem cilvēkiem, sākot ar 6-7 g. vecumu. Sevišķi labi kājnieku tūrisms stiprina asinsrites sistēmu kā arī elpošanas orgānus. Pārslēgšanās, aktīvas kustības, jauni daudzveidīgi dabas apstākļi labvēlīgi ietekmē CNS, rada možumu, labu garastāvokli, kā arī paaugstina darbaspējas. Vairākdienu pārgājienos, nakšņojot brīvā dabā, cilvēks iemācās ātri iekārtoties un labi justies jaunos, neparastos apstākļos. Bērnu tūrisma pārgājieniem jābūt mēreniem attāluma un ilguma ziņā. Bērniem un pusaudžiem nav ieteicams nest smagas mugursomas. Jaunākā skolas vecuma bērniem maršruta kopgarums dienā nedrīkst pārsniegt 10 km, mugursomas smagums 2-3 kg. 5.-6. klases skolēniem ilgstošā pārgājienā nav ieteicams nest mugursomu, kas smagāka par 4-5 kg.

Traumu un saaukstēšanās slimību profilaksē jāievēro vairāki noteikumi: apaviem un apģērbam jābūt brīviem un ērtiem, lai tie nekavētu kustības; pārgājienā nedrīkst doties ar jauniem, neievalkātiem apaviem, jo var rasties noberzumi un pēdas atspiedumi; iekārtojot guļvietu teltī, jāgādā par pietiekamu siltumizolāciju.

Kalnu tūrismā nepieciešamas alpīnisma iemaņas. Fiziskā slodze ir daudz lielāka nekā tad, ja iet pa līdzenumu. Bez tam lielu papildslodzi organismam rada ievērojamās diennakts t° svārstības, kā arī atrašanās augstu virs jūras līmeņa. Skābekļa parciālspiediens samazinās, un elpošana kļūst biežāka un dziļāka. Tāpēc kalnu tūrisms palielina plaušu vitālo kapacitāti un uzlabo asinsriti. Liela slodze ir kāju muskuļiem. Arī mugursomu svars kalnu tūristiem ir lielāks, jo viss uzturs un nakšņošanai nepieciešamais inventārs jānes līdzi. Pēc kalnu pārgājiena cilvēkam parasti stipri samazinās liekais tauku daudzums, pavairojas eritrocītu un hemoglobīna daudzums asinīs.

Ūdens tūrisms ir braukšana ar dažāda tipa laivām, katamarāniem, plostiem. Fiziskā slodze nav tik liela kā kājnieku tūrismā, taču ūdens tūrisms prasa speciālas iemaņas. Tas izkopj spēju ātri orientēties un palielina reakcijas ātrumu. Negatīvs faktors ir ļoti biežā samirkšana, dažreiz cilvēks pavada mitrumā vai pat ūdenī veselu diennakti un vairāk. Tāpēc lielāka iespēja saslimt ar t.s. saaukstēšanās slimībām. Gumijoti un sintētiski audumi var gan pasargāt cilvēku no ārējā mitruma, bet izraisa pastiprinātu svīšanu un neļauj sviedriem izgarot.

Slēpotāju tūrisms būtiski neatšķiras no kājnieku tūrisma. Slēpojot tiek vairāk nodarbināti roku muskuļi. Aukstā gaisā lielāka slodze ir arī elpošanas orgāniem. Parastie slēpotāju pārgājieni nav ieteicami, ja t° ir zemāka par -20°. Šis ierobežojums neattiecas uz sporta tūristiem.

Riteņbraucēju tūrismā galvenā slodze ir kājām, maz tiek nodarbināti roku muskuļi un gandrīz nemaz netiek noslogoti vēdera muskuļi. Elpošana ir apgrūtināta; ietekme uz asinsrites sistēmu ir labvēlīga. Ieteicams izvēlēties ceļus, pa kuriem brauc mazāk automobiļu, jo to saceltie putekļi un izdalītās gāzes kaitīgi ietekmē organismu.

Izbraukumi ar tūristu vilcieniem un autobusiem dod bagātīgu izziņas materiālu, taču to laikā trūkst fiziskās slodzes. Tūristu uzturam ir sava specifika. Produkti gandrīz visos tūrisma veidos jānes līdzi, tāpēc tarai jābūt vieglai un pietiekami izturīgai. Produktiem jābūt koncentrētiem, jāsatur iespējami mazāk ūdens, bet daudz kaloriju. Šādi produkti ir piena un olu pulveri, sublimēta gaļa, sausiņi, makaroni, sālīti tauki, speķis, cukurs, halva, konfektes, šokolāde. Taču šajos produktos ir maz vitamīnu un gandrīz nemaz nav šķiedrvielas (var rasties aizcietējums un samazināties ēstgriba). Tālos pārgājienos ieteicams ņemt līdzi polivitamīnu dražejas. Jāievēro, ka augstu kalnos (augstāk par 3500 m vjl.) konservu kārbas bieži uzpūšas un ir grūti atšķirt, vai tas noticis konservētā produkta bojāšanās vai arī pazeminātā gaisa spiediena dēļ. Produktus, kas satur taukus, nedrīkst atstāt saulē, ļoti treknus produktus nedrīkst iesaiņot polietilēna plēvē. Ja cilvēks pārgājiena laikā stipri svīst, uzturā jābūt sāļiem un skābiem produktiem. Tūrisms nekādā ziņā nav savienojams ar alkoholisku dzērienu lietošanu.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes