Foto: Alagich Katya/Flickr
Iespējams katrs vismaz reizi dzīvē ir izjutis nejaušu šalkoņu, svilpšanu vai pīkstoņu ausī. Šādi trokšņi ausī ir pilnīgi normāli. Parasti tie pazūd pēc dažām sekundēm vai minūtēm. Dažreiz tie var ilgt stundas un pat dienas.
Ar "tinnitus" speciālisti apzīmē troksni ausī. Raksturīgs, ka šiem trokšņiem nav ārēju trokšņu avotu un to uztver tikai pats cilvēks, tātad tas ir subjektīvs simptoms.
Nopietnākos gadījumos tinnitus fenomenam var pievienoties mokoši dzīves kvalitāti ietekmējoši simptomi, piemēram, bailes, nemiers, aizkaitināmība, miega un koncentrēšanās grūtības, darbaspēju samazināšanās, depresija.
Ārstam ir ļoti svarīgi pacienta izteikumi un sūdzības, jo, kaut arī tas ir subjektīvs rādītājs, tomēr tā ir ļoti svarīga informācija slimības smaguma noteikšanai. Bez tam ir vajadzīgi arī objektīvi kritēriji, balstoties uz kuriem varētu izvērtēt tinnitus problemātiku. Šādu novērtējumu ārsts var iegūt, izmantojot tinnitus testu, kurš palīdz individuāli noteikt traucējumu smaguma pakāpi. Vēl ir jāizslēdz arī citas slimības, kas varētu izpausties ar troksni ausīs, piemēram, vidusauss iekaisums, dzirdes nerva neironoma, Menjēra slimība u.c. Tādēļ var būt nepieciešami papildu izmeklējumi ausij (ausu-kakla-deguna ārsts), galvas smadzenēm un galvas nerviem un asinsvadiem (magnētiskā rezonanse galvai un asinsvadiem, galvas-kakla asinsvadu ultrasonogrāfija).
Troksnim ausīs var būt virkne dažādu cēloņu un veicinošo faktoru, piemēram, trokšņa trauma (sprādziens, pēkšņa skaļa mūzika), apasiņošanas traucējumi, dzirdes pasliktināšanās, vidusauss iekaisums, kakla skriemeļu pataloģija, muskuļu disbalanss, zobu-žokļu rajona traucējumi, dzirdes nerva neirinoma, Meniere slimība u.c.
Paralēli šiem galvenajiem cēloņiem pastāv daudzi iespējami tinnitus veicinošie iemesli, kurus vajadzētu pārrunāt ar savu ārstu: sirds-asinsrites saslimšanas, īpaši sirds ritma traucējumi; vielmaiņas traucējumi: diabēts, paaugstināts holesterīns, nieru slimības, hormonu līdzsvara traucējumi; otoskleroze, saindēšanās ar noteiktām apkārtējās vides indēm, bet arī medikamentiem, galvaskausa-smadzeņu trauma, centrālās nervu sistēmas slimības u.c.
Kā tas var būt, ka dzird troksni, "kura nemaz nav"?
Zinātnieki ir attīstījuši vairākas teorijas par to, kā un kāpēc rodas tinnitus. Lai labāk izprastu kopsakarības, vispirms būtu jāzina, kāds ir dzirdes uztveres process:
- auss gliemežnīca uztver skaņu viļņus no gaisa un bungplēvīte sāk vibrēt;
- šīs svārstības aiz bungplēvītes vidusausī tiek pastiprinātas ar dzirdes kauliņu starpniecību un novadītas tālāk līdz iekšējai ausij;
- iekšējā ausī atrodas dzirdes orgāns: gliemezis. Tas ir pildīts ar šķidrumu, tādēļ svārstības tiek pārveidotas par viļņiem;
- gliemezī atrodas matiņšūnas;
- šīs matiņšūnas tiek iekustinātas ar viļņu svārstībām, radot nervu impulsus, kuri pa dzirdes nervu tiek novadīti līdz smadzenēm;
- smadzenēs šie signāli tiek apstrādāti, pārveidoti par toņiem. Šeit troksnis pirmo reizi kļūst priekš mums apzināts un atpazīts, papildināts ar sajūtām un emocijām un šādā formā uztverts kā troksnis;
- viens no tinnitus rašanās izskaidrojumiem balstās uz to, ka ir bojātas jutīgās matiņšūnas vai nervu šķiedras.
Kāpēc troksnis ausīs tiek uztverts kā mokošs?
Kad mēs dzirdam troksni ausīs kā "signālus no nekurienes" un nevaram tos saistīt ar ārēju saprotamu skaņas avotu, līdz ar to nevaram to atšifrēt, tad mūsu zemapziņa signalizē par "draudošām briesmām", un mēs to uztveram kā brīdinājumu, kā trauksmes signālu. Mēs reflektori uz to reaģējam ar bailēm, paniku, bēgšanas reakciju vai sastingumu. Mēs jūtamies nobijušies un bezpalīdzīgi, jo esam sindroma varā.
Ārstēšanas iespējas
Akūts tinnitus jāizmeklē un jāārstē pie ausu-kakla-deguna ārsta un pie speciālista jāvēršas pēc iespējas ātrāk.
Hroniska tinnitus ārstēšanai ir kompleksa un individuāla pieeja, kas ietver profilaksi, stresa reakciju mazināšanu, psihoterapeitiskus un fizioterapeitiskus pasākumus, kā arī tinnitus pārveidošanas terapiju.
Psihoterapeitiskie pasākumi varētu būt – uzvedības un psihodinamiskā terapija, autogēnais treniņš, biofeedback, pašiedvesma, hipnoze u.c.
Tinnitus pārveidošanas terapija
Tinnitus ir mūsu dzirdes iespaidu centrālas apstrādes traucējumu rezultāts. Bieži vien tinnitus izprovocē negatīvas domas un bailes, kuras dažādos veidos var iesaistīties mūsu smadzeņu "dvēseles centrā" – limbiskā sistēmā.
Balstoties uz šo priekšstatu, ārstnieciskie pasākumi tiek balstīti uz šo centrālo procesu pārveidošanu (retraining): tiek mēģināts, atjaunot dzirdes sistēmas traucēto "filtru" sistēmu, lai nošķirtu mūsu akustisko uztveri no traucējošiem trokšņiem. Šī treniņa mērķis ir panākt, lai troksnis ausīs vairs netiktu uztverts kā traucējošs. Līdz šim tika pieņemts, ka tinnitus izraisa noteikti bojājumi, piemēram, trokšņa trauma iekšējai ausij. Tagad tiek uzskatīts, ka izmaiņām mūsu dzirdes orgānā – gliemezī, kas atrodas iekšējā ausī, – ir pakārtota loma. Tie ir tikai trokšņa izraisītāji, kuri jebkurā gadījumā nepareizas regulācijas dēļ smadzenēs tiek negatīvi uztverti un apstrādāti. Tinnitus nav tik lielā mērā auss problēma, cik smadzeņu dzirdes sistēmas problēma.
Stresa reakciju mazināšana
Ar tinnitus saistītās stresa reakcijas, nervozitāti un vieglo aizkaitināmību var ievērojami mazināt ar dažādām relaksācija metodēm, pastiprinot tās ar bioloģiskās atgriezeniskās saites (biofeedback) metodi. Tās veicina arī uztveres novēršanu uz pozitīvām domām, kā arī palīdz novērst miega un koncentrēšanās traucējumus.
Galvenie profilaktiskie noteikumi: izvairīties no trokšņa, lietot ausu aizsarglīdzekļus trokšņainā darba vidē, diēta: izslēgt stimulantus (alkohols, kofeīns u.c.), saglabāt stabilu asinsspiedienu.
Vairāk informācijas:
Sandra Vestermane, neiroloģe
Mobilais tālrunis 29975880