medicine.lv skaitļos

Lietotāji online370
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
TRENIŅŠ : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

TRENIŅŠ

sistemātiski vingrinājumi, kuru mērķis ir palielināt vai saglabāt garīgās un fiziskās darbaspējas, uzlabot un attīstīt dažādu orgānu sistēmu funkcijas, palielināt izturību pret dažādiem ārējās vides faktoriem, kā arī organisma iekšējās vides spējas pielāgoties ārējo faktoru pārmaiņām. Treniņam ir liela praktiska nozīme cilvēka dzīvē. Treniņš palīdz bērnam iegūt pirmās kustību iemaņas; to plaši izmanto jebkurā specialitātē - gan darba paņēmienu apmācībā, gan darba procesa pilnveidošanā. Treniņš ir norūdīšanās, fizkultūras nodarbību, ārstniecības fizkultūras, sporta, aklimatizācijas, adaptācijas pamatā. Galvenais treniņā ir kāda noteikta garīgā vai fiziskā darba veida, ārējās vai iekšējās vides faktora, fizisku vingrinājumu vairākkārtēja iedarbība uz organismu.

Treniņa ietekme uz organismu ir daudzpusīga. Pārmaiņas, ko rada regulārs treniņš, ir atkarīgas no kustību veida, intensitātes un ilguma. Dažas pārmaiņas rodas tūlīt (paātrinās sirdsdarbība, padziļinās elpošana, pastiprinās vielmaiņa), citas pakāpeniski (palielinās kaulu izturība, kā arī muskuļu spēks, notiek skābekļa labāka izmantošana utt.). Sistemātiski fiziski vingrinājumi samazina arī liekos tauku krājumus, kas ierobežo muskuļu vai pat atsevišķu ķermeņa daļu kustības un palielina asinsrites sistēmas slodzi. Svarīga nozīme organisma funkcionālo spēju palielināšanā ir CNS spējai veidot nosacījuma refleksus. Treniņos radušies nosacījuma refleksi veicina kustību iemaņu iegūšanu, uzlabo asinsrites, elpošanas, izvadorgānu sistēmas darbu, tāpēc nogurums nerodas tik drīz.

Trenēts cilvēks salīdzinājumā ar netrenētu veic to pašu darbu ar daudz mazāku enerģijas patēriņu, tam izstrādājas optimālas darba kustības un piemērots darba ritms. Garīga darba darītājiem fizisks treniņš nepieciešams visu mūžu, jo regulāras muskuļu kustības novērš deģeneratīvo procesu priekšlaicīgu rašanos, it īpaši asinsrites sistēmā.

Sporta treniņš - specializēts fiziskās audzināšanas process, kura mērķis ir labāku sporta rezultātu sasniegšana; tas ir komplicēts funkcionālo, morfoloģisko un psiholoģisko pārmaiņu komplekss, kas nodrošina sportista organisma potenciālo spēju un trenētības augstu līmeni. Sporta treniņa uzdevumi: veselības nostiprināšana, iekšējo orgānu un organisma sistēmu funkcionālo spēju paplašināšana un pilnveidošana, svarīgāko fizisko un morālo īpašību attīstīšana, sporta tehnikas un taktikas apgūšana. Sporta treniņu sistēmai jābūt racionālai. Kļūdas fiziskās slodzes dozēšanā un metodikā var nelabvēlīgi ietekmēt sportista trenētibu un veselību (skatīt pārtrenēšanās).

Sporta treniņa ietekmē organismā notiek lielas pārmaiņas. Palielinās kaulu mehāniskā izturība un elastīgums, pieaug muskuļu masa, apjoms un kapilāru daudzums, palielinās arī muskuļu ierosināmība un reaktivitāte. Asinīs palielinās skābekļa daudzums. Pulss kļūst retāks, sistoliskais spiediens pazeminās, sirds muskulatūra hipertrofējas. Plaušu tilpums un ventilācija palielinās. CNS palielinās ierosas un kavēšanas procesu kustīgums, attīstās spēja precīzāk reaģēt uz kairinājumu, izveidojas stabils dinamiskais stereotips. Palielinās arī analizatoru jutīgums. Sporta treniņa pamatā ir specifiski principi: virzība uz augstākiem sasniegumiem, treniņa procesa nepārtrauktība, maksimāla un pakāpeniska prasību palielināšana u.c. Visaugstākajai sportista trenētības pakāpei (t.s. sportiskajai formai) raksturīga visa organisma psihisko, motorisko un veģetatīvo funkciju augstas integrācijas (saliedētības) pakāpe, lielas darbaspējas, labi un stabili sporta rezultāti.

Sportista sagatavošana ir daudzveidīgs un sarežģīts process, tāpēc sporta treniņā ietilpst fiziskā, tehniskā, taktiskā, morālā un teorētiskā sagatavošana. Vispārējās un speciālās fiziskās sagatavošanas nolūkā sporta treniņos izmanto dažādus līdzekļus, galvenais - izraudzītā sporta veida vingrinājumi. Sporta treniņu metodes un organizācijas formas ir dažādas.

Sporta treniņa gada ciklam ir 3 periodi: sagatavošanas, sacensību un pārejas periods. To saturs un struktūra mainās atkarībā no sporta veida īpatnībām, sportista kvalifikācijas, sportiskās formas, sporta treniņa etapa, sporta kalendāra, sezonas klimatiskajiem nosacījumiem. Sporta treniņa laikā sistemātiski jāizdara pedagoģiski un ārstnieciski novērojumi, medicīniskā kontrole un paškontrole; jāievēro arī fiziskās kultūras un sporta higiēna.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...