TRANSPLANTĀCIJA
cilvēku vai dzīvnieku orgānu vai audu pārstādīšana ķirurģiskā ceļā. Transplantāciju lieto plastiskajā ķirurģijā, lai likvidētu orgāna vai audu defektus, kā arī lai aizstātu pilnīgi bojātus orgānus; to izmanto arī kā eksperimentālu metodi dažādās bioloģijas nozarēs (embrioloģijā, eksperimentālajā onkoloģijā u.c).
Ir dažādi transplantācijas veidi. Autotransplantācija - orgānu vai audu pārstādīšana vienā un tai pašā organismā; hоmotransplantācija - orgānu vai audu pārstādīšana no viena tās pašas sugas organisma otram; heterotransplantācija - vienas sugas organisma orgānu vai audu pārstādīšana citas sugas organismam; alotransplantācija - mākslīga orgāna vai sintētisko materiālu pārstādīšana. Organismu, no kura ņemts orgāns vai audi transplantācijai, sauc par donoru, bet to, kam pārstāda, - par recipientu.
Praktiskajā medicīnā uzkrāta liela pieredze autotransplantācijā. Piem., ļoti plaši lieto ādas, kaulu, skrimšļu, cīpslu transplantāciju. Daudz sarežģītāka ir homotransplantācijas un heterotransplantācijas problēma. Sekmīgi izdara tikai dažu orgānu un audu (piem., radzenes, skrimšļu, kaulu, ādas, nieres) homotransplantāciju, iespējama arī zobu pārstādīšana. Homotransplantācijas neizdošanās izskaidrojama ar audu imūnbioloģisko nesaderību, jo katram dzīvam organismam ir ļoti specifiska olbaltumvielu uzbūve un transplantācijas gadījumā organisms uz pārstādīto orgānu vai audiem atbild ar specifisku reakciju - kā uz svešķermeni: notiek transplantāta treme (nekroze un atgrūšana).
Tremes pārvarēšanai lieto dažādus paņēmienus. Viena no metodēm ir organisma imunogēno audu aktivitātes pamazināšana ar vielām, kas aizkavē šūnu darbību (piem., antimetabolīti, daži virsnieru hormoni). Līdzīga iedarbība ir arī jonizējošajam starojumam, kas arī aizkavē limfocītu darbību. Tomēr šiem paņēmieniem ir kaitīga blakusiedarbība uz citām organisma sistēmām vai atsevišķiem orgāniem. Transplantācijas imunitātes pārvarēšanai lieto arī antilimfocitāro serumu, kas nomāc limfocītu nevēlamo iedarbību. Izmantojot šīs metodes, pēc ilgstošas un rūpīgas operāciju tehnikas izstrādāšanas eksperimentos pēdējos gadu desmitos daudzās pasaules ķirurģijas klīnikās veikta dažādu orgānu (nieres, sirds, plaušas u.c.) transplantācija cilvēkiem. Vislabākie panākumi gūti nieru pārstādīšanā.