medicine.lv skaitļos

Lietotāji online386
Aktīvie uzņēmumi12706
Nozares raksti11770
Ekspertu atbildes21477
SLIMNIEKA KOPŠANA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

SLIMNIEKA KOPŠANA

sistemātiski veicamu pasākumu komplekss, kas sekmē ārstēšanos, radot slimniekam labvēlīgus apstākļus un labu garastāvokli. Slimnieka kopšana ir viena no galvenajām ārstēšanas sastāvdaļām. Svarīgi ir zināt slimnieka kopšanas paņēmienus mājas apstākļos, lai arī mājās slimniekam varētu nodrošināt tādu pašu kopšanu kā slimnīcā. Slimnieka kopšana aptver higiēnisko apstākļu radīšanu slimniekam; pareiza režīma un uztura nodrošināšanu; pareizu ārsta norādījumu izpildīšanu; dažādu ārstniecisko pasākumu veikšanu, kas palīdz saglabāt un atjaunot slimnieka spēkus; novājinātā organisma pasargāšanu no iespējamiem sarežģījumiem; iejūtīgu un rūpīgu attieksmi pret slimnieku.

Slimnieka kopšanas pamatnoteikums ir tīrības ievērošana. Telpas jāuzkopj ar mitru drānu, lai nesaceltu putekļus; logi jānotīra, lai telpā iekļūtu pēc iespējas vairāk saules gaismas. Slimnieks jānovieto istabas gaišākajā vietā tā, lai gaisma (dabiskā vai mākslīgā) nekristu viņam acīs. Nepieciešams, lai telpā vienmēr būtu svaigs gaiss. Telpa jāvēdina vairākas reizes dienā. Ziemā, vēdinot slimnieka telpas, slimnieks silti jāsasedz - sega jāuzvelk līdz zodam, bet galva jāapklāj ar dvieli vai lakatu; dažreiz var vēdināt blakustelpu. Svaigs gaiss, kaut arī vēss, nekad nekaitēs. Gaisa t° telpā, kur atrodas slimnieks, jābūt apmēram 18- 20°. Slimnieka rīcībā jābūt atsevišķiem 2 dvieļiem, 2 krūzītēm (viena dzeršanai, otra - mutes skalošanai un zobu tīrīšanai). Pārējie slimnieka priekšmeti - naktspods, padube, urīna trauks, spļaujamtrauks - rūpīgi jāmazgā, jādezinficē ar 2% lizola vai 3-5% karbolskābes šķīdumu vismaz reizi dienā; tos tur nosegtus. Jāiznīcina mušas, jo tās pārnēsā infekcijas ierosinātājus. Katrs slimnieks ar paaugstinātu t° līdz diagnozes noteikšanai pēc iespējas jānošķir no veselajiem, vai nu ievietojot viņu atsevišķā istabā, vai arī norobežojot telpas daļu ar palagiem.

Slimnieka gultas drēbēm jābūt tīrām, tās jāmaina reizi 4-6 dienās. Smagi slimam un vārgam slimniekam virs palaga šķērsām zem gurniem paklāj vaskadrānu un virs tās puspaladziņu, kas dažreiz jāmaina vairākas reizes dienā. Gultas veļu var apmainīt šādi: netīro palagu saritina no malas vai gultas gala un tādā pašā veidā atritina tīro palagu; slimnieku pagriež uz vienu vai uz otru pusi vai paceļ. Ja slimnieks stipri svīst, vairākas reizes diennaktī jāapmaina krekls, noslaukot ķermeni ar sausu dvieli. Tīro kreklu pirms uzvilkšanas ieteicams sasildīt. Smagi slimiem un vārgiem slimniekiem kreklu novelkot, to vispirms pavelk uz augšu un pārvelk pār galvu, pēc tam atbrīvo rokas; uzvilkšanu izdara pretējā kārtībā; labāk lietot kreklus, kas aiztaisāmi mugurpusē. Ja slima roka vai kāja, vispirms no apģērba atbrīvo veselo locekli, pēc tam slimo. Nespēcīgiem un paralizētiem slimniekiem, ja tie guļ vienā stāvoklī, drīz rodas izgulējumi, sevišķi, ja notiek no cilvēka gribas neatkarīga urīna un izkārnījumu izdalīšanās. Lai izsargātos no izgulējumiem, matracim jābūt gludam, palags nedrīkst būt sakrokots un piebārstīts ar drupačām.

Slimnieka ādai jābūt sausai un tīrai. Ļoti svarīgi mainīt slimnieka stāvokli, pagriežot viņu no muguras uz vieniem vai otriem sāniem. Ja slimnieks guļ uz muguras, zem krustiem novieto gumijas riņķi. Slimnieks jāmazgā ne retāk kā reizi nedēļā (ja ārsts nav speciāli aizliedzis). Telpā, kur sagatavo vannu, t° jābūt apmēram 22°, ūdens t° jābūt apmēram 37°. Vispirms vannā ielej aukstu, tad karstu ūdeni, lai telpā nerastos tvaiki, kas apgrūtina elpošanu. Smagi slimiem un vārgiem slimniekiem no rīta un vakarā noberzē muguru, paduses, krūtis, kaklu, cirkšņus ar dvieli, kas saslapināts odekolonā vai degvīna un etiķa maisījumā. Izsituma vietas iepūderē ar talku. Vārgu slimnieku, kam atļauts staigāt, nomazgā siltā telpā, apsēdinot uz krēsla vai sola. Roku un kāju nagi īsi jāapgriež. Rokas jāmazgā ar ziepēm pirms katras ēdienreizes, kā arī pēc nejaušas notraipīšanās ar atdalījumiem; kājas jāmazgā katru dienu. Mati jāmazgā reizi nedēļā. Ja tas nav iespējams, jāizsukā ar suku, kurai uzkārsta spirtā vai odekolonā samērcēta vate. Mati jāsukā katru dienu, gari mati jāsapin bizē; ja tie slimnieku traucē, tos labāk nogriezt. Rūpīgi jākopj arī mutes dobums. Ik dienas jātīra zobi un jāskalo mute. Ja slimnieks pats nevar rūpēties par mutes tīrību, uz kociņa vai karotītes kāta uztin vati, kas samitrināta 2% dzeramās sodas šķīdumā (tējk. uz pusglāzi ūdens), un iztīra zobus, notīra smaganas, vaigu iekšpusi un mēli. Ja mutes dobumā ir čūlas, pēc ārsta norādījuma tās ieziež ar ziedi vai šķīdumu. Sistemātiski jātīra zobu protēzes.

Ja guļošam slimniekam ir vemšana, nekavējoties jāpagriež slimnieka galva uz sāniem, pieliekot pie vaiga bļodiņu; pēc tam seju nomazgā un dod izskalot muti ar siltu ūdeni.

Tīrība jāievēro arī personām, kas kopj slimnieku. Ieteicams iegādāties virsvalku no viegli mazgājama materiāla, apsiet matus. Nagi jāapgriež īsi, rokas jāmazgā ar ziepēm pirms un pēc slimnieka kopšanas un ēdināšanas. Slimnieka telpās nedrīkst lietot ielas apavus. Kopjot infekcijas slimnieku, jācenšas novērst infekcijas tālāku izplatīšanos - priekšmeti, kas bijuši saskarē ar slimnieku, jādezinficē; bieži jāmazgā rokas dezinficējošā šķīdumā (pēc ārsta norādījuma) un karstā ūdenī ar ziepēm; mutei un degunam priekšā jāaizsien marles maska; jāvalkā galvassega un cieši aizpogāts virsvalks. Jārūpējas par ārsta norādītā režīma ievērošanu. Ja ir stingrs gultas režīms, slimnieks nedrīkst gultu atstāt; elpas trūkuma gadījumā paliek speciālu pagalvi vai spilvenus, lai slimnieks būtu pussēdus. Vēlāk, ja ārsts atļauj, slimnieks drīkst aiziet uz tualeti, pusdienas ēst pie galda, pasēdēt atpūtas krēslā, Stingrā mājas režīmā slimnieks var brīvi ievērot ierasto dienas režīmu, neatstājot telpas. Jānodrošina slimniekam arī maksimāls miers - tas jāizsargā no nepatīkamiem pārdzīvojumiem, pēc iespējas jānovirza domas no slimības, jānovērš trokšņi, nogurdinoši apmeklējumi. Slimnieku pozitīvi ietekmē pacietība un laipnība, kas nomierina un iedveš cerību uz izveseļošanos. Liela nozīme ir labam un mierīgam miegam, jo bezmiegs novājina organismu.

Jāievēro pareiza slimnieka ēdināšana. Kopējam jāraugās, lai slimnieks saņemtu uzturu, kas sagatavots pēc ārsta norādījuma (skatīt ārstnieciskais uzturs). Jāēd noteiktā laikā 4-5 reizes dienā. Svarīgi ēšanas laikā radīt mājīgus, ēstgribu rosinošus apstākļus. Ja slimniekam atļauts staigāt, uzklāj galdu. Smagi slimi un vārgi slimnieki ir jāēdina. Šajā nolūkā uzklāj salveti uz krūtīm pie zoda un baro ar karotīti vai no nelielas kanniņas. Jākontrolē uzņemtā šķidruma daudzums; ja ārsts to neierobežo, slimniekam dod dzert tik, cik gribas. Ja šķidrums jāierobežo, atļauto daudzumu sadala nelielās porcijās visai dienai. Ja tomēr slāpes ir lielas, tad saslapina lūpas vai ļauj tikai izskalot muti. Ja slimniekam ir augsta t° vai tas stipri svīst, ieteicams dot dzert dažādas svaigas sulas bez cukura (nav ieteicamas konservētas sulas, jo tās satur cukuru un var izraisīt meteorismu), nesaldinātas tējas, piem., kumelīšu, ķimeņu, liepziedu tēju; saldināšanai var izmantot glikozi.

Ķermeņa temperatūras mērīšanai lieto medicīnisko termometru. Bez izņēmuma visiem slimniekiem t° jāmērī rītā pēc uzmošanās un vakarā plkst. 17-19, dažreiz jāmērī pēc katrām 3 stundām. Mājas apstākļos t° mērī padusē. Pirms mērīšanas paduse jāizslauka, termometrs jānokrata. Mērī 10 minūtes. Temperatūru pierakstot, jāatzīmē diena, mēnesis un mērīšanas stunda.

Medikamenti jālieto tikai pēc ārsta norādījuma un noteiktā laikā. Stipri iedarbīgas zāles nedrīkst atstāt slimnieka gultas tuvumā. Nekādā ziņā nedrīkst glabāt zāles bez nosaukuma, tāpēc receptei jābūt piestiprinātai pie zāļu kārbiņas, pudelītes vai iesaiņojuma. Svarīgi pasargāt zāles no bojāšanās. Novārījumi un uzlējumi, kā arī visas mikstūras jāuzglabā vēsā vietā. Tinktūras un ekstrakti cieši jānoslēdz, jo tie izgaro un kļūst koncentrētāki. Pulveri un tabletes jātur sausā vietā, lai tie nebojātos. Visas zāles jāglabā tā, lai netiktu klāt bērni. Zāles degunā ievada ar pipeti vai tējkaroti, - atliecot galvu atpakaļ un ļaujot šķidrumam ietecēt degunā līdz rīklei. Pilinot ausī, slimnieku nogulda uz veselās auss, ar kreiso roku tam atvelk slimo ausi uz augšu un atpakaļ un ar labo roku iepilina zāles; pēc tam ausī ieliek vati; zāļu pudelīti pirms pilināšanas ieliek siltā ūdenī, jo pilieniem jābūt siltiem. Ja pilina acīs, slimniekam atliec galvu vai viņu nogulda uz muguras, tad atvelk apakšējo plakstiņu un vidū iepilina 1-2 pil. Ievadot svecītes, slimnieku nogulda uz sāniem (kājas pievilktas klāt); ar kreiso roku atpleš tūpļa zarnas atveri un ar labo roku, kam uzvilkts gumijas cimds, ievada svecīti, kurai noņemts papīrs, tūpli ar smailo galu pa priekšu. Kopjot slimnieku, jāprot novērot, novērtēt tā stāvokli. Skatīties, vai neparādās izsitumi uz ādas; raksturot elpošanu; novērtēt klepus biežumu un raksturu, krēpu izskatu, pēc ārsta norādījuma krēpas savākt speciālā trauciņā ar ciešu noslēdzamu vāku; ievērot vēmekļu, izkārnījumu un urīna daudzumu un īpašības. Par visām pārmaiņām slimnieka stāvoklī ziņot ārstam. Precīzi ievērojot ārsta norādījumus un rūpīgi kopjot slimnieku, iespējams tam palīdzēt pārvarēt slimību un atgūt spēkus. 4 att.

Banner 280x280
Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

10 zelta likumi sejas ādas kopšanā

10 zelta likumi sejas ādas kopšanā

Tev arī liekas, ka informācijas par sejas ādas kopšanu ar visiem “pareizi”, “nepareizi” ir tik daudz, ka kļūst grūti orientēties? Kļūtu taču vieglāk, ja būtu viens špikeris ar visu, ko darīt un ko nedarīt, lai pasargātu sevi no informācijas pārbagātības un maldinošiem faktiem, ne tā? Pēc neskaitāmām sarunām ar kosmetoloģijas un citiem ādas kopšanas speciālistiem esam sagatavojuši sarakstiņu ar 10 zelta likumiem sejas ādas kopšanā.  

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Populārais aktieris Jānis Jarāns intervijā atklāj, ka ne tik sen ir nācies cīnīties ar “krabi”. Tas kož arī sportistiem, saka Jānis, jo pats vienmēr ir bijis sportiski aktīvs. Savā saslimšanā Jānis vaino savu nevērību pret vitamīnu lietošanu profilaksei, sevišķi D vitamīnu. Uzzināsim par D vitamīna papildus uzņemšanas nepieciešamību un tā lomu imūnsistēmas veselībai!

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

C vitamīnu daudzi  pazīst kā imūnsistēmas galveno atbalstītāju jeb “būsteri” un profilaksei cenšas ēst vairāk citrusaugļu vīrusu un saaukstēšanās sezonā. Tomēr C vitamīna loma ir daudz plašāka nekā tikai imunitātes atbalsts. Esam apkopojuši 5 oriģinālus faktus par C vitamīnu, kas palīdzēs jums labāk izprast tā funkcijas un maksimāli efektīvi izmantot veselībai.

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek psihiatrijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

"Preimmu OBVProt" – augstākās kvalitātes proteīns enerģijai, muskuļiem un sāta sajūtai

Oktobrī un novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvā testēt "Preimmu OBVProt" - proteīnu ar īpaši augstu uzsūkšanās spēju. 

Testa rezultāti: SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai

Testa rezultāti: SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai

Jūlijā un augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Pharma" piedāvāja testam uztura bagātinātāju SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai.

Testa rezultāti: CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Testa rezultāti: CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar CLARIWELL piedāvāja testēt NERVOKLER.

Izstāsti Latvijai veselības receptes