Silvanols: EK veselīguma norādes ir būtisks solis pretī uztura bagātinātāju tirgus sakārtošanai
Tas nodrošinās, ka patērētājam tirgū ir pieejami tikai augstākās kvalitātes produkti, kas atbilst savām indikācijām, turklāt to iedarbība ir zinātniski pamatota dažādu pētījumu rezultātā, jo tieši uz šādu produktu ražošanu savā praksē orientējas "Silvanols", skaidroja uzņēmuma pārstāve.
Viņa arī atzīmēja, ka "Silvanols" atbalsta regulas ieviešanu, jo uztura bagātinātāju tirgus Latvijā ir jāsakārto. "Diemžēl patlaban aptiekās, veikalos un citās tirdzniecības vietās var iegādāties dažādus uztura bagātinātājus, kuru iedarbība un efektivitāte ir apšaubāma, un vēl vairāk apšaubāmi ir daudzsološie uzraksti uz iepakojuma, kas sola ārstēt pat tādas slimības, kuru ārstēšanai patlaban nekur pasaulē vēl nav radīti medikamenti."
Regulas piemērošana prasīs lielus papildus resursus un kapacitāti, jo jāveic izmaiņas dokumentācijā un procesos lielā apjomā. Proti, jāpārstrādā marķējuma teksti Eiropas Savienības tirgum, jāsniedz izmaiņas apstiprināšanai eksporta valstīs un jāveic marķējuma tekstu saskaņošana visās valstīs, kuru valodā ir marķējuma teksts uz iepakojuma, jāpārstrādā visi informatīvie, reklāmas un mārketinga materiāli. Tāpat ir jāpasūta jauns iepakojums, lai spētu nodrošināt nepārtrauktu produktu pieejamību patērētājam.
Ikala norādīja, ka patlaban ir grūti novērtēt veicamo investīciju apmēru, kas tiks ieguldītas, lai ieviestu regulas praksē. Šo jautājumu "Silvanols" varēs komentēt, kad process būs noslēdzies, jo uzņēmums patlaban strādā pie veselīguma norāžu sakārtošanas un regulas ieviešanas. "Grūti prognozēt precīzu datumu, kad regulas būs piemērotas pilnībā, jo "Silvanolam" ir vairāk nekā 70 produkti, kuriem ir jāveic šīs izmaiņas. Tas varētu būt mērāms šī gada griezumā."
Jautāta, vai "Silvanols" tuvākā gada laikā neplāno iesniegt jaunas produktu norādes, Ikala teica, ka uzņēmums šī gada laikā to neplāno. "Jaunu norāžu iesniegšana ir ļoti laikietilpīgs process - gan visas nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana, gan izskatīšana atbildīgajās instancēs var aizņemt līdz pat vairākiem gadiem, un tas nozīmētu, ka kāds produkts uz to laika posmu ir jāizņem no tirgus."
Ņemot vērā visus šos apstākļus, sākumposmā, kamēr uzņēmums savā praksē ievieš konkrētās regulas, "Silvanols" izmantos veselīguma norāžu sarakstā pieejamās veselīguma norādes, jo uzņēmums neplāno izņemt no tirgus nevienu produktu.
Kā ziņots, no 2012.gada 14.decembra pārtikas produktu marķējumā un reklāmā drīkst izmantot tikai EK apstiprināto veselīguma norāžu sarakstā iekļautās veselīguma norādes, kuras Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde ir atzinusi par zinātniski pamatotām.
Apstiprināto norāžu sarakstā ir iekļautas 222 veselīguma norādes, kuras Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde atzinusi par zinātniski pamatotām. Aptuveni 2000 veselīguma norāžu ir piemērots pārejas periods. Šīs pagaidām sarakstā neiekļautās, bet arī nenoraidītās norādes var turpināt izmantot arī pēc 14.decembra.
Kā iepriekš "Nozare.lv" informēja PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova, 2012.gada pirmajā pusgadā neatbilstības pārtikas produktu marķējumā, tostarp arī neatbilstošā veselīguma norāžu izmantošanā, tika konstatētas 5,5% gadījumu no kopējām pārbaudēm. Atsevišķi par konstatētajiem pārkāpumiem veselīguma norāžu izmantošanā PVD statistikas datus neapkopo.
Rīga, 8.janv., NOZARE.LV.
Foto: LETA