Sarkozī cer panākt vienotu ES nostāju Gruzijas jautājumā
Eiropas Savienības prezidējošās valsts Francijas prezidents Nikolā Sarkozī 1.septembrī paredzētajā ES ārkārtas samitā vēlas demonstrēt ES vienotību Gruzijas jautājumā. Tomēr pastāv risks, ka tas vēl vairāk saasinās jau pastāvošās dalībvalstu domstarpības par turpmākajām attiecībām ar Krieviju, raksta portāls EUbusiness.com.
Sasaucot Briselē ES ārkārtas samitu, Sarkozī vēlas Krievijai pateikt, ka ES ir "spēks, ar ko jārēķinās," un ka vienošanās, kuru Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs noslēdza ar savu Francijas kolēģi, ir jāievēro, aģentūrai AFP norādījis kāds franču diplomāts. Tomēr ar Sakorzī starpniecību saskaņotais sešu punktu miera plāns jau iepriekš kritizēts kā pārāk izplūdis un pārāk labvēlīgs Maskavai.
Pēc tam, kad Krievija pagājušajā nedēļā neizpildīja būtiskāko pamiera plāna punktu un pilnībā neizveda savu karaspēku no Gruzijas teritorijas, Nikolā Sarkozī ir "sapratis, ka krievi izmanto neskaidrās teksta robežas un ka pastāv risks zaudēt ES un Francijas prezidentūras uzticamību", norādījis Eiropas Politikas centra analītiķis Antonio Missiroli. Tomēr viņš norāda, ka steigā rīkotajā samitā nebūs viegli panākt visu dalībvalstu vienprātību par turpmākajām attiecībām ar Krieviju.
Savukārt bijušais beļģu diplomāts un Gentes universitātes starptautisko attiecību profesors Riks Kolsets uzskata, ka "Sarkozī jau pierādījis, ka spēj rīkoties ļoti ātri un spēj panākt arī vienošanos starp Krieviju un Gruziju". Tomēr šobrīd miera plānam nepieciešams vienots visu pārējo ES dalībvalstu līderu atbalsts. "Eiropiešu vidū saklausāma kritika, ka pamiera plāns ir pārāk neskaidrs un ka krievi Sarkozī ir nobīdījuši malā. Sarkozī tagad nepieciešams konsenss, lai saglabātu savu primāro lomu," piebilst Kolsets.