medicine.lv skaitļos

Lietotāji online216
Aktīvie uzņēmumi12782
Nozares raksti11999
Ekspertu atbildes21477
RENTGENOSKOPIJA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

RENTGENOSKOPIJA

atsevišķu ķermeņa daļu vai orgānu apskatīšana ar rentgenstarojuma palīdzību; viena no rentgendiagnostikas pamatmetodēm. Izmeklējamo cilvēku novieto rentgenaparātā starp statīva sienu, aiz kuras atrodas rentgenlampa, un fluorescējošu ekrānu. Ieslēdzot rentgenlampu, uz ekrāna redz izmeklējamā orgāna attēlu, kas, lampu izslēdzot, izzūd. Ēnu intensitāte atkarīga no izmeklējamā orgāna audu blīvuma - jo blīvāki audi, jo vairāk tie aiztur rentgenstarojumu un jo intensīvāka ir uz ekrāna redzamā ēna. Lai palielinātos izšķirtspēja, izmeklējot ķermeņa rajonu ar samērā vienādu audu blīvumu, lieto kontrastvielas. Cilvēku var novietot stāvus vai guļus, izmeklēšanas laikā var mainīt viņa stāvokli.

Rentgenoskopiju izdara aptumšotā telpā, lai varētu izšķirt ēnas uz fluorescējošā ekrāna. Pēdējā laikā ieviestās palīgierīces - elektronoptiskais pārveidotājs un rentgentelevīzijas iekārta - ļauj izdarīt rentgenoskopiju arī neaptumšotā telpā, turklāt rentgenstarojuma nevēlamā iedarbība ir samazināta apmēram 10 reižu; līdz ar to rodas iespēja izmeklēšanas ilgumu palielināt. Uz ekrāna redzamā aina ļauj ārstam spriest par patoloģiskā procesa raksturu un topogrāfiju, kā arī par izmeklējamā orgāna funkciju. Rentgenoskopiju izmanto, lai precizētu slimības diagnozi, novērotu slimības gaitu, novērtētu ārstniecisko pasākumu (sevišķi ķirurģisko) efektivitāti, noteiktu organismā iekļuvušo svešķermeņu, kā arī žultsakmeņu, urīnakmeņu lokalizāciju, izvēlētos projekciju speciāliem rentgenuzņēmumiem; dažreiz rentgenoskopiju lieto arī profilakses nolūkā, lai konstatētu slēptu slimības procesu praktiski veseliem cilvēkiem. Visbiežāk rentgenoskopiju izmanto plaušu, sirds un gremošanas orgānu slimību diagnostikā, tomēr tai liela nozīme arī citu orgānu izmeklēšanā, jo tā ļauj rentgenologam ātri orientēties vispārējā slimības procesā. Izšķīrēja nozīme tai ir dažu akūtu slimību noteikšanā, piem., redzot gaisa joslu zem diafragmas kupola, var spriest par kuņģa sienas plīsumu; redzot horizontālu šķidruma līmeni zem gāzu slāņa zarnās, var spriest par zarnu aizsprostojumu. Izmeklēšanas laikā slimnieku iztaustot, iespējams pārliecināties par izmeklējamo orgānu vai patoloģisku veidojumu pārvietojamību. Gremošanas orgānu izmeklēšanas laikā, iztaustot vēdera sienu, var pārbaudīt gļotādas reljefa stāvokli. Rentgenoskopiju lieto arī par palīgmetodi dažādās ārstniecības procedūrās, piem., lai noteiktu pleiras dobuma punkcijas vietu pirms šķidruma atsūkšanas, lai pārbaudītu dažādu organismā ievadītu zondu vai drenu stāvokli. Rentgenoskopiju kombinē arī ar citām izmeklēšanas metodēm, piem., ar bionhoakopiju. Rentgenoskopijas kontrolē izdara transtorakālu punkciju - punktē patoloģisku veidojumu plaušās, lai varētu to izmeklēt histoloģiski.

Rentgenoskopijai kā diagnostikas metodei tomēr ir trūkumi, jo uz ekrāna redzamais attēls ir tikai izmeklējamā orgāna vai patoloģiskā procesa ēna, piem., redzot plaušās apēnojumu, var konstatēt patoloģisko procesu ar lielāku blīvumu nekā veseliem plaušu audiem, bet ne vienmēr var precīzi atklāt slimības raksturu; ne vienmēr iespējams pietiekami izšķirt ēnas uz ekrāna, lai varētu sīkāk noteikt slimības raksturu. Rentgenoskopiskās ainas analīze ir subjektīva; konsultācijas iespējas ierobežotas. Pēc rentgenoskopijas nepaliek uzskatāma objektīva dokumenta; tas apgrūtina slimības gaitas salīdzinošu novērošanu. Tāpēc rentgenoskopiju bieži kombinē ar rentgenogrāfiju, jo abas metodes viena otru papildina. Att.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes