PVD seko medus nekaitīgumam un drošumam
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veicot valsts uzraudzību un laboratorisko kontroli, atklājis medū sulfanilamīdus un citas zāļu atliekvielas, un ne tikai Krievijas, Ukrainas, Lietuvas, Ungārijas, bet arī Latvijas izcelsmes medū. Lai noteiktu antibakteriālo līdzekļu (sulfanilamīdu, hloramfenikola, streptomicīna, tetraciklīna) atlieku klātbūtni medū, kopš šī gada sākuma PVD veic pastiprinātu kontroli.
Vienlaikus Pārtikas un veterinārais dienests, lai palīdzētu pašmāju biteniekiem iegūt kvalitatīvu, konkurētspējīgu, patērētājiem nekaitīgu un drošu medu, veic biškopju apmācības par bišu saimju turēšanu un kopšanu, slimību izplatības ierobežošanu, kā arī personīgās un dravas telpu, noliktavu, inventāra un produkcijas atbilstību higiēnas prasībām.
Par medus kvalitāti pircēji nereti maldīgi spriež pēc medus organoleptiskajiem rādītājiem (krāsas, garšas, smaržas, konsistences). Medus kvalitāti nereti pazemina biškopja apzināta vai neapzināta darbība vai bez darbība.
PVD atgādina, ka ikviens biškopis ir atbildīgs par veterināro un sanitāro stāvokli savā dravā. Visi biškopības produkti ir bioloģiski aktīvi, un tos plaši izmanto organisma aizsargspēju palielināšanai. Tādēļ nav pieļaujams, ka bišu slimību ārstēšanā izmantotie ķīmiskie preparāti, pesticīdi, antibiotikas un citi medikamenti nonāk bišu produktos. Latvijā atļautos medikamentus bišu ārstēšanā jālieto saskaņā ar ražotāja norādījumiem un devām, pretējā gadījumā iespējama slimības ierosinātāja rezistences izstrādāšanās pret konkrēto medikamentu. Medus kvalitāti ietekmē arī dravas izvietojums – nav ieteicams bišu stropus izvietot vietās, kuru tuvumā ir piesārņots ūdens un gaiss (atkritumu izgāztuves, rūpnīcas, notekūdeņi u.tml.). Lai noteiktu medus sastāvu un atklātu varbūtējos pārkāpumus produktu ieguvē, pirmapstrādē un glabāšanā, veic laboratoriskus izmeklējumus.
Arī biškopības produktu ražošanai Latvijā ir noteiktas prasības ražošanas apstākļiem un galaproduktu kvalitātei. Lai Latvijā saražoto medu, ziedputekšņus, bišu maizi, propolisu, bišu māšu peru pieniņu un dažādus šo produktu maisījumus pārdotu, bišu drava ir jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā un Pārtikas un veterinārajā dienestā. PVD inspektors dravu pārbauda vismaz reizi divos gados.
Adrija Sietiņsone, PVD Bioloģiskās lauksaimniecības un biškopības produktu uzraudzības sektora vadītāja iesaka: "Medu iegādājieties tirdzniecības vietās vai no biškopjiem, kuri savu darbību reģistrējuši PVD. Šobrīd darbību savās bišu dravās kā primārie biškopības produktu ražotāji reģistrējuši 763 biškopji. Ikvienam pircējam šobrīd ir iespēja pārliecināties vai biškopis, no kura vēlaties iegādāties medu, ir pakļauts PVD uzraudzībai."
Informāciju par biškopjiem var atrast PVD mājas lapā internetā: www.pvd.gov.lv > Datubāzes > PVD uzraudzībai pakļauto uzņēmumu reģistrs >. Izvēloties attiecīgo rajonu un darbības veidu (10. biškopības produktu aprites uzņēmumi), iegūstama informācija par reģistrēto uzņēmumu.