Pirmoreiz Latvijā veikti balsenes muskuļu elektromiogrāfijas izmeklējumi
„Veselības centru apvienības” Neiro klīnikā pirmajiem pacientiem Latvijā veikts balsenes muskuļu elektromiogrāfijas izmeklējums. Ambulatori šāds mūsdienīgs izmeklējums veikts, pateicoties saskaņotai divu specialitāšu ārstu – otolaringologa un neirologa-elektromiogrāfijas speciālista – sadarbībai. Tas ir nozīmīgs balss zuduma vai citu izmaiņu iemesla un ārstēšanas iespēju noskaidrošanai.
Elektromiogrāfija ir muskuļu biopotenciālu reģistrācijas metode ar adatu elektrodiem, pacientam atrodoties miera stāvoklī un veicot muskuli aktivizējošu kustību. Balsenes muskuļu elektromiogrāfijas izmeklējums nozīmīgs balss izmaiņu iemesla noskaidrošanai un arī terapijai.
Alise Adoviča, otorinolaringoloģe: „Esam veikušas balsenes muskuļa elektromiogrāfiju pirmajiem pacientiem. Šī izmeklējuma izdošanās slēpjas sadarbībā starp diviem speciālistiem un paša pacienta aktīvā līdzdalībā. Lai jebkuri, arī balsenē esošie muskuļi, kustētos, tiem nepieciešama impulsācija, kas nāk no nerva. Ja muskulis nekustas, bez papildu izmeklēšanas ne vienmēr ir iespējams atklāt iemeslu. Taču, veicot elektromiogrāfiju un analizējot iegūtos datus, var precizēt, kāpēc tiek novērota muskuļa samazināta vai pastiprināta darbība. Piemēram, pacientam ir spazmatiska disfonija – balss izmaiņas, kas rodas no balss muskuļu pastiprinātas darbības, savelkoties arī miera stāvoklī. Balsenes muskuļu elektromiogrāfija ir nepieciešama diagnozes precizēšanai, kā arī lai noteiktu prognozi tad, ja ir jau diagnosticēta vienpusēja balss saišu parēze. Analizējot izmeklējuma rezultātus, varam izveidot ārstēšanas un rehabilitācijas plānu. Lai izvērtētu izmaiņas dinamikā, nepieciešamības gadījumā šo izmeklējumu var veikt atkārtoti. Elektromiogrāfija ļauj ne tikai izmeklēt, bet arī ārstēt – injicēt muskulī medikamentu, piemēram, botulīna toksīnu, kas spazmatiskas disfonijas gadījumā mazina balsenes muskuļu pārmērīgu savilkšanos.”
Marija Mihailova, elektromiogrāfijas speciāliste, neiroloģe: “Elektromiogrāfija ir izmeklējums, ko dažādiem muskuļiem ikdienā veicu vienatnē. Iedurot muskulī speciālu adatu, kam galā ir reģistrējošs un references elektrods, var uztvert un reģistrēt muskuļa aktivitāti, ko redzu datora ekrānā. Mans uzdevums ir interpretēt šī muskuļa aktivitāti, nosakot – tas ir vesels vai bojāts – un, ja bojāts, izteikt atveseļošanās prognozi.
Balsenes muskulis cilvēkam ir ļoti svarīgs. Ja radusies problēma, elektromiogrāfija ir nozīmīgs izmeklējums, lai pacientam varētu izteikt prognozi. Adatu balsenes muskulī ievadīja kolēģe Alise Adoviča, savukārt es datora ekrānā vēroju, kur atrodas adata – muskulī vai ārpus tā – un palīdzēju atrast pareizo vietu. Kad tas bija paveikts, varēju vērot, kā darbojas muskulis, un komentēt tā stāvokli. Šī bija pirmā reize, kad elektromiogrāfiju veicām šādi komandā, katram speciālistam piedaloties ar savu kompetenci. Speciālistu sadarbība ir atslēgas vārds – šādi pacientu labā varam paveikt to, ko citādi izdarīt nevarētu.”