Pērn dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudes veica vien 34,5% uzaicināto sieviešu
"Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" ir iesaistījusies projektā "Aurora", lai kopā ar pārējiem projekta dalībniekiem apzinātu, kāda situācija ir jaunajās ES dalībvalstīs un ņemtu piemēru no vecajām ES dalībvalstīm, kur dzemdes kakla vēža skrīnings darbojas daudz efektīvāk. Tas nenozīmē, ka šajās valstīs saslimstība būtu mazāka, bet svarīgi, ka dzemdes kakla vēzis tiek atklāts agrīnās stadijās un to ir iespējams efektīvi izārstēt", stāsta "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, "Latvijā skrīnings ir ieviests 2009.gadā, tas pamazām sāk attīstīties, taču mums jāstrādā, lai skrīningu atbalstītu un pārbaudes veiktu 70-75% sieviešu, jo tikai tādā gadījumā tas būs efektīvi".
No 2009.gada Latvijā ir ieviests valsts organizēts dzemdes kakla vēža skrīnings, kas nomainīja valstī pastāvošo oportūnistisko skrīningu. "Uzsākot valsts organizētu dzemdes kakla vēža skrīninga programmu, tika mainīta attieksme pret pacientu. Ja pirms tam pacientam izmeklējums tika veikts tikai, ja viņš pats griezās pie ārsta, tad šobrīd ir uzsākta aktīva aicināšana uz skrīninga izmeklējumu un svarīgākais, ka šis izmeklējums ir valsts apmaksāts", atklāj Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktors Ēriks Miķītis.
Nacionālā veselības dienesta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala atklāj, ka trīs gadu laikā kopš ir ieviests valsts organizēts dzemdes kakla vēža skrīnings, tā rezultāti uzlabojas. Sievietes Latvijā izmanto gan šīs uzaicinājuma vēstules, gan veic skrīningu oportūnistiski, dodoties pie savas ginekologa bez uzaicinājuma vēstules. Salīdzinoši pieaudzis sieviešu skaits, kuras veikušas izmeklējumus. Ja 2009.gadā no 208 359 sievietēm, kuras saņēma uzaicinājuma vēstuli, izmeklējumu veica 14,9 %, tad 2011.gadā izsūtīti 181 808 uzaicinājumi, bet izmeklējumus veikušas jau 34,5 % sieviešu. Tajā pašā laikā, protams, nepieciešams panākt, ka skrīningu ar uzaicinājuma vēstulēm, izmanto vismaz 70 - 75 % sieviešu.
"Projekta "Aurora" mērķis ir uzlabot dzemdes kakla vēža skrīninga efektivitāti. Projekta ietvaros mēs veicam analīzi par katru dalībvalsti , lai identificētu vai šajās valstīs ir skrīninga programmas un kā tās strādā, tāpat mēs apskatām labās prakses piemērus, lai mācītos no valstīm, kur skrīninga rezultāti ir veiksmīgi", stāsta "AURORA" Itālijas ieviešanas grupas pārstāve Pilāra Montila (Pilar Montilla). Viņa arī uzsvēra, ka skrīninga ieviešanas prakse stipri atšķiras katrā valstī, tāpat joprojām ir valstis, kurās vēl nav ieviestas valsts apmaksātas agrīnās dzemdes kakla vēža diagnostikas programmas, piemēram, Bulgārija un Kipra. Ir valstis, kur skrīnings ir ieviests, bet darbojas vāji, piemēram, Rumānijā. Pilāra Montila arī uzsvēra, ka dzemdes kakla skrīninga programmu kvalitātes uzlabošana ir ļoti svarīgs jautājums visā Eiropā, lai mazinātu saslimstību un mirstību no dzemdes kakla vēža. Saslimstības un mirstības rādītāji starp vecajām un jaunajām ES dalībvalstīm ir krasi atšķirīgi. Ja vecajām ES dalībvalstīs saslimstības koeficients ir 6,9 % un mirstības tikai 2%, tad jaunajās ES dalībvalstīs saslimstības koeficients ir 14,7 %, bet mirstības 6,2 %.
Pilāra Montila atklāj "Nākamais projekta posms ir apmācības, lai skrīnings tiktu veikts kvalitatīvi un uzlabotos komunikācija starp pacientu un ārstu. Tāpat mums ir jāveicina sieviešu atbalsts skrīninga programmai un jāstrādā ar politikas veidotājiem. Skatoties uz Latviju, viens no problēmjautājumiem ir sieviešu atsaucība skrīninga programmai, kas ir zema, tāpēc īpaši ir jādomā par informatīvām kampaņām un sieviešu izglītošanu dzemdes kakla vēža profilakses jautājumos."
Onkoloģisko slimību izplatība Eiropas valstīs pieaug. Dzemdes kakla vēzis Eiropā ir otra biežākā onkoloģiskā slimība sievietēm (pirmā - krūts vēzis), to izraisa infekcija - cilvēka papilomas vīruss, ar kuru var inficēties ikviena seksuāli aktīva sieviete neatkarīgi no vecuma un iedzimtības. Joprojām pastāv liela atšķirība saslimstības un mirstības ziņā starp vecajām un jaunajām ES dalībvalstīm. Valstīs, kurās efektīvi darbojas skrīninga programmas, samazinās gan saslimstība, gan mirstība no dzemdes kakla vēža. Projektā par skrīninga efektivitātes paaugstināšanu piedalās 12 ES jaunās dalībvalstis. Viena no projekta dalīborganizācijām ir onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks". Latvijā dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma ieviesta 2009.gadā. Lai gan programmas ieviešanas rezultāti uzlabojas, tie joprojām nav pietiekami, un galvenie cēloņi tam ir līdzīgi citām Eiropas valstīm, kur arī tiek ieviesta šī programma.
Cīņa pret vēzi ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. Vēl 2008.gadā Eiropas Kopienu komisija ierosināja uzsākt Eiropas partnerību vēža apkarošanai 2009.-2013.gadā, kuras mērķis ir atbalstīt dalībvalstu centienus apkarot vēzi, nodrošinot informācijas apzināšanas un apmaiņas sistēmu, zināšanas un resursus vēža profilaksei un apkarošanai, kā arī iesaistot attiecīgās ieinteresētās personas visas Eiropas Savienības kopīgā rīcībā.
Dzīvības koks" ir lielākā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. "Dzīvības koks" ir Eiropas krūts vēža organizācijas "Europa Donna" un Eiropas pretvēža organizācijas "European Cancer Patient Coalition" pilntiesīgs biedrs, pārstāvot Latvijas pacientu intereses Eiropas līmenī. Biedrībai "Dzīvības koks" jau kopš 2005.gada piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.
Informāciju sagatavoja Juta Šteinerte, "Dzīvības koks" projektu vadītāja
Foto: LETA
Komentāri
-
Tas tāpēc, ka sievietes ir aizņemtas ar ikdienas darbiem, kas ir pārpārēm - vienkārši nav laika, lai parūpētos par sevi
-
Tas tāpēc, ka sievietes ir aizņemtas ar ikdienas darbiem, kas ir pārpārēm - vienkārši nav laika, lai parūpētos par sevi