Pavasara alerģijas
Ziedputekšņu alerģija – polinoze jeb siena drudzis – ir saslimšana, kas skar 15 - 20% cilvēku un pavasaris ir laiks, kad saasinās ziedputekšņu izraisītās alerģijas.
Pavasarī pirmās jau sākušas ziedēt lazdas, tad alkšņi, aprīlī ziedēs arī apses, kļavas, oši un bērzi, bet maijā ziedēt sāks papeles, gobas, pienenes, rudzi un citi augi. Ziedputekšņi izplatās ar vēja palīdzību, tāpēc alerģijas simptomi pacientiem Latvijā var sākties arī tad, kad pie mums koki vēl nezied, jo ziedputekšņi ar vēju var ceļot pat 400 km tālu.
Pilsētām raksturīgo dūmu un izplūdes gāzu ietekmē putekšņi kļūst īpaši agresīvi, tāpēc no polinozes cieš katrs trešais pilsētnieks. Šajā laikā vēlams izvairīties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, kas veicina spēcīgu ieelpu, jo tādējādi elpceļos nonāk daudz vairāk ziedputekšņu.
Speciālisti atgādina, ka pacientiem, kuriem ir alerģija pret koku ziedputekšņiem, var parādīties pirmās alerģijas izpausmes - acu asarošana, niezēšana, apsārtums, deguna tecēšana, aizlikts deguns, šķaudīšana. Var parādīties arī astmas simptomi – klepus, apgrūtināta elpošana, smaguma sajūta vai svilpšana krūtīs. Ir novērots, ka, ignorējot ziedputekšņu izraisītas iesnas, 40% pacientu ar iesnām attīstās bronhiālā astma.
Ja simptomi ir viegli (netraucē veikt ikdienas aktivitātes, ļauj izgulēties naktī) var doties uz aptieku lūgt farmaceitam ieteikt kādu bezrecepšu antihistamīna līdzekli. Ja simptomi ir tik spēcīgi, ka traucē jūsu dzīves kvalitātei (ir nogurums dienas laikā, pazemināta koncentrēšanās spēja darbam vai mācībām, izteikti acu un deguna simptomi, traucēts naktsmiers), būtu nepieciešams konsultēties ar ārstu vai jautāt farmaceitam efektīvākas zāles.
Pavasarī novēro arī astmas paasinājumu skaita pieaugumu, jo daudziem pacientiem ar astmu ir arī alerģija uz ziedputekšņiem. Arī HOPS (hroniskas obstruktīvas plaušu slimības) pacientiem pavasarī novēro slimības uzliesmojumu skaita pieaugumu. Tas ir saistīts ar akūtu vīrusu saslimšanu, kas HOPS pacientiem parasti noris smagāk un izraisa komplikācijas, palielinātu izplatību.
Ilze Mežniece