Pastiprināta matu izkrišana var liecināt par veselības problēmām
Matu izkrišana ir gluži normāls process matu augšanas ciklā. Tos mazgājot, ķemmējot vai veidojot, tu ik dienu zaudē aptuveni 80–120 matus. Taču, novērojot pastiprinātu matu izkrišanu, tev jāmeklē problēmas cēlonis savā veselībā vai dzīvesveidā.
Tu uzņem pārlieku maz olbaltumvielu
Neuzņemot pietiekami daudz proteīna, organisms vairs nevelta enerģiju matu augšanai, cenšoties dozēt niecīgo olbaltumvielu daudzumu. Pārliecinies, ka tavā ēdienkartē netrūkst olbaltumvielu! Tās atrodamas liesā dzīvnieku un putnu gaļā, dažādās jūras veltēs, piena produktos un olās.
Īpaši rūpīgi piefiksē uzņemto olbaltumvielu skaitu, ja uzturā nelieto dzīvnieku valsts produktus. Veģetāriešiem un vegāniem nereti proteīnu trūkst. Ēd pākšaugus, sēnes, sēklas un riekstus.
Tev ir problēmas ar galvas ādu
Viens no nozīmīgākajiem matu augšanas priekšnosacījumiem ir veselīga galvas āda. Tādas problēmas kā blaugznas, sēnīšu infekcija vai psoriāze lielā mērā ietekmē arī tavu matu veselību. Konsultējies ar savu dermatologu – viņš noteiks vai tev nepieciešami medikamenti, vai ārstnieciski matu kopšanas līdzekļi.
Tu esi piedzīvojis traumatisku stresu
Pastiprināta matu izkrišana var parādīties pēc grūtniecības, nopietnas operācijas, medikamentu kursa vai jebkura spēcīga stresa, kas izraisījis traumatisku pieredzi. Aptuveni no viena līdz trim mēnešiem pēc konkrētā notikuma tu vari pastiprināti zaudēt matus, kas liecina, ka ir mainījies mata augšanas cikls. Pēc kāda laika matu izkrišanai vajadzētu mazināties, taču, ja tas nenotiek, konsultējies ar savu ārstu, lai pārliecināties, ka pie matu zuduma nav vainojami medikamenti.
Tavs vairogdziedzeris nedarbojas kā nākas
Vairogdziedzerim ražojot mazāk hormonus, var palielināties tavs svars, rasties neizskaidrojams nogurums vai depresija, kā arī parādīties dažādas ādas, nagu un matu problēmas. Ja pamani šīs pazīmes, veic nepieciešamās analīzes. Speciālists nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu.
Tev diagnosticēta autoimūna saslimšana
Dažādas autoimūnas saslimšanas, piemēram, vilkēde vai autoimūns vairogdziedzeris, būtiski ietekmē tavu organismu, un matu izkrišana var būt viens no simptomiem.
Tu pārmērīgi aizraujies ar matu veidošanu
Karstums un ķimikālijas kaitē matiem un izraisa to pastiprinātu izkrišanu un lūšanu. Centies lietot kvalitatīvus matu kopšanas līdzekļus, neaizraujies ar matu žāvēšanu un veidošanu, kā arī ņem vērā, ka matu krāsa, kas atšķiras no tavas dabīgās krāsas vairāk nekā par diviem toņiem, nopietni bojā tavus matus.
Tava matu izkrišana ir iedzimta
Atsevišķos gadījumos matu izkrišanu nenosaka veselības traucējumi, bet gēni. Ja tava matu izkrišanas problēma ir iedzimta, tā var parādīties jau sākot no pusaudža gadiem. Konsultējies ar savu ārstu, lai noteiktu, kā šo procesu iespējams apturēt.
Tev trūkst dzelzs
Ja organismam trūkst dzelzs, palielinās iespēja saslimt ar anēmiju – stāvokli, kam raksturīgs samazināts sarkano asinsķermenīšu skaits, kā rezultātā tiek samazināta asins spēja pārnest skābekli. Viens no šīs slimības simptomiem ir pastiprināta matu izkrišana.