PARAMETRĪTS
dzemdes apkārtējo saistaudu (parametria) iekaisums. Parasti parametrīts izveidojas sakarā ar infekcijas iekļūšanu parametrijā no dzemdes dobuma pēc aborta vai dzemdībām; atsevišķos gadījumos infekcija izplatās no olvadiem vai olnīcām. Iekaisuma process var rasties dzemdes priekšpusē (starp dzemdi un urīnpūsli), dzemdes aizmugurē (starp dzemdi un taisno zarnu), kā arī dzemdes sānos. Iekaisuma vietā veidojas eksudāts, kas var uzsūkties, radot saaugumus, vai arī sastrutot, izveidojot plašus strutu perēkļus.
Akūta parametrīta pazīmes ir stipras sāpes vēdera lejasdaļā un krustos, urinēšanas vai vēdera izejas traucējumi, nereti ir drebuļi, t° līdz 39° un augstāka. Hroniskam parametrītam raksturīgas ilgstošas velkošas sāpes vēdera lejasdaļā un krustos, dažkārt menstruālā cikla traucējumi. Tā kā dzemdes apkārtējos saistaudos veidojas rētaudi, dzemde var pārvietoties un ieņemt nepareizu stāvokli, kas savukārt var radīt neauglību vai arī spontānu abortu. Slimniecēm, kas sirgst ar hronisku parametrītu, bieži vien ir asinsrites sistēmas darbības traucējumi, kā arī iekaisuma rakstura pārmaiņas kuņģī un zarnās.
Ārstēšana tikai pēc ārsta norādījumiem un ārsta uzraudzībā. Akūtajā stadijā gultas režīms. Ja izveidojies sastrutojums, nepieciešama operācija. Hroniska parametrīta gadījumā izmanto fizioterapiju un ārstēšanu kūrortos.